single

Miejsce dla dziecka w sypialni rodziców

​Kiedy przynosimy naszego malucha ze szpitala, przez pierwszy okres swojego życia przede wszystkim śpi i je. Łóżeczko dziecięce to podstawowy element wyposażenia w sytuacji, gdy miejsce dla dziecka organizujemy w naszej sypialni. Jeśli pokój, w którym mieści się nasza sypialnia nie należy do największych, na początku życia dziecka możemy zaoszczędzić trochę miejsca kupując kołyskę. Niezbędne okazują się też szafeczki lub szuflady na akcesoria dziecięce i przewijak.

Ustawienie łóżeczka

Łóżeczko dziecięce to podstawowy element wyposażenia w sytuacji, gdy miejsce dla malucha organizujemy w naszej sypialni. Dlatego też, musimy dobrze rozplanować jego ustawienie, tak by dostęp do dziecka o każdej porze dnia i nocy nie był zbyt utrudniony. W okresie, gdy dziecko jest karmione przez matkę, warto zadbać o to, by łóżeczko znajdowało się jak najbliżej miejsca, w którym śpi. Dzięki temu, zwłaszcza w nocy łatwiej jej będzie zaspokoić potrzeby malucha. Jednak w przypadku, kiedy dziecko jest karmione z butelki, ustawmy łóżeczko w taki sposób, aby każde z rodziców mogło swobodnie się do niego dostać. Warto zastanowić się też nad zakupem łóżeczka, które może zostać dostawione do łóżka rodziców, poprzez usunięcie jego boku.

Swobodny dostęp do malca to jednak nie wszystko. Decydując o miejscu, gdzie znajdzie się łóżeczko, pod uwagę należy bowiem wziąć również umiejscowienie okna. Kiedy wietrzymy pokój w okresie jesiennym czy zimowym, po prostu wynosimy dziecko do innego pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że również w ciepłe dni, kiedy niejednokrotnie zostawiamy uchylone okno na całą noc, nasza pociecha też może zostać przewiana. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem ustawienie dziecięcego łóżeczka na przeciwległej do okna ścianie. To jednak nie wszystko, musimy bowiem także unikać jego ulokowania prostopadle do okna, gdyż wciąż możliwe będzie zawiewanie zimnego powietrza bezpośrednio na dziecko. W sytuacji, gdy nie mamy możliwości odpowiedniego ustawienia łóżeczka, pozostaje nam wynoszenie dziecka w momencie wietrzenia sypialni.

Kołyska dziecięca

O czym jeszcze pamiętać?

Bardzo istotna jest temperatura w sypialni, która w dzień nie może przekraczać 22 stopni, natomiast w nocy 19 stopni Celsjusza. Aby móc to stale kontrolować, wystarczy zwykły termometr pokojowy ustawiony przy łóżeczku dziecka. Pamiętajmy również, aby nie ustawiać łóżka blisko kaloryfera, gdyż suche powietrze może mieć zły wpływ na śluzówkę nosa maluszka. Aby uchronić dziecko przed drażniącymi promieniami słonecznymi, łóżeczko musi być ustawione tyłem do okna, w sytuacji gdy sypialnia znajduje się po południowej, południowo-wschodniej bądź zachodniej stronie. Jeśli pokój, w którym mieści się nasza sypialnia nie należy do największych, na początku życia dziecka możemy zaoszczędzić trochę miejsca kupując kołyskę, bądź też wiklinowy koszyk na bujaku czy kółkach. Jest on niewielkich rozmiarów i bez problemów przestawimy go w razie takiej potrzeby.

Gdzie przechowywać rzeczy malucha?

To gdzie będziemy przechowywać rzeczy dziecka, jest w dużej mierze zależne od tego jak duża jest nasza sypialnia. W małych przestrzeniach wystarczy wygospodarować trochę miejsca w naszej własnej szafie oraz kupić przewijak, który położymy na łóżeczku. Jeśli jednak miejsca jest wystarczająco dużo, warto zaopatrzyć się w komodę na rzeczy dziecka oraz szafkę z przewijakiem i półkę na niezbędne kosmetyki dziecięce. Mimo, że wielu osobom wydaje się, iż takie maluszki nie potrzebują zbyt wielu rzeczy, prawda jest zupełnie inna. Dlatego też, warto kupić pojemne szuflady, czy wysuwane kosze. Blisko przewijaka powinny znaleźć się najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak body, kaftaniki czy pieluszki. W kolejnych szufladach można schować odzież „wyjściową”, kurteczki czy buty. Ważne jest także aby znaleźć miejsce na kosmetyki potrzebne przy każdej zmianie pieluch, kocyki, ręczniki i rzecz jasna wszelkiego typu zabawki. Kupując łóżeczko, warto wybrać takie które ma szufladę, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę miejsca.

Dobrym rozwiązaniem są również pojemniki chowane pod łóżkiem, w których zmieścić się może naprawdę dużo rzeczy. Wielu rodziców korzysta także ze specjalnych organizerów, które można zawiesić na poręczy dziecięcego łóżeczka. Bez problemu zmieścimy tam najbardziej potrzebne akcesoria. Pamiętajmy również, że nad łóżeczkiem zdecydowanie nie powinny pojawiać się półki. Jeśli jednak już tam będą muszą być bardzo dobrze zamontowane, tak by nie było możliwości ich oderwania się od ściany. Dla bezpieczeństwa powinny się znaleźć na poziomie nóżek, a nie główki dziecka. Oczywiście nie możemy też ustawiać na nich ciężkich przedmiotów.

Magia wzorów i kolorów

Kiedy przynosimy naszego malucha ze szpitala, przez pierwszy okres swojego życia przede wszystkim śpi, je, przebywa na przewijaku oraz w objęciach rodziców. Kiedy jednak ma już dwa miesiące, zaczyna być coraz bardziej zainteresowany światem. I choć w tym momencie jeszcze nie widzi zbyt dużo, to warto zadbać o to, by kolory i wzory pojawiające się w jego otoczeniu, pobudzały jego rozwój. Na samym początku warto przede wszystkim postawić na kontrastowe kolory, takie jak czerwień, biel oraz czerń, które są najlepiej rozpoznawalne dla dziecka. Możemy zatem nabyć osłonki na szczebelki w takich barwach, karuzelę nad łóżeczko czy naklejki na ścianę. Zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na ich umieszczenie przy przewijaku, wraz z upływem czasu, gdy dziecko zacznie podnosić główkę, takie dodatki wzbudzą jego ogromną ciekawość i zmuszą do ćwiczeń, które wpłyną pozytywnie na jego rozwój.