single

Jak dobrze wykończyć łazienkę?

Remont w łazience jest niezwykle uciążliwy dla wszystkich domowników – nie można w tym czasie swobodnie się umyć ani załatwić potrzeb, a o relaksującej kąpieli w wannie wypełnionej po brzegi i w blasku świec trzeba po prostu zapomnieć. Dlatego też wart przyspieszyć nieco prace wykończeniowe w łazience i postawić ją na pierwszym miejscu na liście priorytetów w czasie generalnego remontu mieszkania. W jaki sposób zabrać się do wykańczania łazienki, by związane z tym wydatki nie były ogromne, a czas trwania prac nie nadwerężył cierpliwości wszystkich mieszkańców?

Dobry plan

Na początku remontu warto ustalić sobie plan działania, który pokaże, jakie czynności po kolei należy wykonać. Taka lista pomoże także w robieniu listy zakupów i planowaniu wydatków. Dzięki temu będziemy mieć większą kontrolę nad budżetem remontowym i nie okaże się w krytycznym momencie, że niemal wszystkiego brakuje, a coś innego zostanie „na zapas”, zupełnie zbędnie. Używane przy wykończeniu materiały powinny być wysokiej jakości. Warto jednak kierować się rozsądkiem – dobre nie zawsze znaczy najdroższe spośród dostępnych. Materiały powinny mieścić się w zaplanowanym budżecie, ale być wystarczająco solidne, by dobrze służyć przez co najmniej kilka lat. Dość istotne jest zaplanowanie ułożenia kafli na podłodze i ścianach – można osiągnąć bardzo wiele różnych efektów optycznych, prawidłowo wybierając ich kolor, wielkość i wzór. Rzetelne wyliczenie powierzchni pozwoli też kupić dokładnie tyle kafli, ile potrzebujemy. Łazienka powinna być nie tylko piękna, ale także, a może przede wszystkim, funkcjonalna – trzeba zwrócić uwagę na to, czy dostęp do wszystkich mebli jest tak samo wygodny, czy nie brakuje miejsca na poruszanie się. Jeśli pomieszczenie nie jest zbyt wielkie, pozostaje zmniejszenie gabarytów umywalki oraz zdecydowanie się na wannę lub prysznic – warto zauważyć, że wanna może pełnić obie te funkcje, gdy zostanie częściowo zabudowana i przesłonięta. W łazience nie może też zabraknąć dużego lustra.

Barwy i odcienie

Wybór odpowiednich kolorów do łazienki zależy wyłącznie od gustu urządzających, jednak warto zauważyć, że niektóre w nich są bardziej, inne mniej funkcjonalne. Ciemne kolory w przestronnej łazience wyglądają pięknie – ale zachlapane mydłem będą pełne zacieków, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością ich częstego mycia. Z kolei jasne i pastelowe mogą się nie sprawdzić ze względu na to, że zabrudzone trzeba będzie często odnawiać.