single

Do wyboru, do ogrodu czyli wybieramy oświetlenie zewnętrzne

Masz ogród, jednak twoim zdaniem czegoś mu brakuje? Nie masz pomysłu jak go przyozdobić, a zależy ci na tanich i szybkich, niezabierających czasu rozwiązaniach? Jest na to bardzo praktyczny i szybki sposób, który sprawi, że ogród, szczególnie wieczorową porą, będzie wyglądał znacznie lepiej. Jaki?

Prosty i bardzo romantyczny sposób

Najprościej będzie zakupić lampy ogrodowe. Wydaje się nudno? Nic bardziej mylnego - szybko przekonasz się jak zobaczysz swój ogród wieczorem, przyozdobiony lampami ogrodowymi. Nigdy wcześniej to miejsce nie wyglądało tak romantycznie i tak wspaniale. Jednak wybór nie jest taki prosty, jakby się wydawało, ponieważ nie do każdego ogrodu pasuje każdy rodzaj oświetlenia ogrodowego. A odpowiednio dobrane lampy ogrodowe są tak samo ważne jak dobór roślin czy innych elementów ogrodowych.

Do wyboru, do ogrodu

Jak zatem dobrać lampy do swojego ogrodu, by wszystko ze sobą współgrało i tworzyło przepiękny, zadowalający efekt? Rodzajów jest mnóstwo - począwszy od stylu retro, przez stojące o przeróżnej wysokości, aż po lampy umieszczane całkowicie w ziemi - to oczywiście nie wszystkie rodzaje, a jedynie kilka z nich, bo jest ich o wiele więcej. Śmiało można powiedzieć, że do wyboru, do koloru, a raczej do ogrodu.
Jeśli posiadamy dom, przypominający dawny, polski dworek, a w ogrodzie mamy altanę, idealnie sprawdzą się lampy stylizowane. Przynajmniej jedna z nich musi być umocowana na elewacji, przy drzwiach wejściowych, a kilka można ustawić np. wzdłuż ścieżki lub przy oczku wodnym, jeśli je mamy. Lampy zewnętrzne umieszczone w ten sposób spowodują, że nasz ogród będzie wyglądał wyjątkowo. 
Z kolei, jeśli dom posiada nowoczesną elewację, bardziej będą pasowały lampy w nowoczesnym stylu. Nie będą one zakłócały harmonii i estetyki zarówno jak i domu, tak i ogrodu, a świetnie będą się wpisywały w styl. Ceny takich lamp są przeróżne - wahają się już od 30 zł. do nawet kilkuset zł. Wszystko zależy od konkretnego rodzaju, opraw, a także źródła światła.
Przepiękne i niesamowite efekty dadzą nam pływające reflektorki i lampy podwodne, umieszczane w oczku wodnym. Takie lampy mają wodoodporne obudowy i bardzo często posiadają kilka przesłon np. w kolorze czerwonym, zielonym niebieskim lub pomarańczowym. Można je kupić w cenie 50-200 zł. 
Jeśli zależy nam na maksymalnym zaoszczędzeniu pieniędzy, to możemy kupić oszczędne oświetlenie ogrodowe, z wykorzystaną technologią LED lub jeszcze tańsze - lampy solarne.

Rodzaje lamp

Lampy ogrodowe są różnego rodzaju, przeróżnej wielkości i różnych kształtów. Mogą być wyprodukowane z żeliwa, aluminium lub tworzywa sztucznego w różnych kolorach. Lampy żeliwne składają się oczywiście z żeliwa - materiału ciężkiego i ulegającego z czasem korozji. Tego typu lampy produkowane są najczęściej jako klasyczne i wysokie latarnie, stawiane w parkach i na ulicach, jednak ich popularność z roku na rok skutecznie maleje. 
Z kolei lampy aluminiowe składają się z lekkiego materiału i odpornego na trudne warunki atmosferyczne, jakim jest właśnie aluminium. Lampy produkowane z nowoczesnego tworzywa sztucznego są również bardzo trwałe, podobnie jak te wytworzone z aluminium.

Gdzie umieszczać lampy w ogrodzie?

Lampy mogą być umieszczone w ogrodzie właściwie tam, gdzie tylko chcemy, jednak z należytą dbałością i szczególną ostrożnością, jeśli chodzi np. o rośliny, gdyż oświetlenie umieszczone za roślinami nie może być zbyt silne, bo mogłoby je uszkodzić. Ścieżkę ogrodową można oświetlać światłem padającym z dołu lub z góry. 
W przypadku oświetlenia elewacji w ogrodzie, należy ustawić lampy w taki sposób, by nie świeciły prosto w nasze okna. Nie każdą lampę jednak możemy umieścić w naszym ogrodzie, szczególnie w niezadaszonych miejscach, narażonych na trudne warunki atmosferyczne, takie jak np. opady deszczu. Należy również zwrócić uwagę także na taki szczegół jak barwa oświetlenia, dobrana do koloru elewacji, a także do otoczenia. Np. wśród zieleni, lepiej wyglądają światła w barwie zimnej. Dobrze mogą się również sprawdzić lampy wiszące, umieszczone np. przy drzwiach wejściowych lub na drzewach, jeśli tylko takie preferujemy.