Jak zaaranżować niewielką łazienkę?
Osoby, które dysponują niewielką łazienką często nie mają interesującego pomysłu na jej urządzenie. Na szczęście, nie jest to wcale duży problem. Styliści przekonują, że nawet pomieszczenie, które ma cztery metry kwadratowe powierzchni może być ładne, funkcjonalne i wygodne.
Pochwała małego
Prywatny pokój kąpielowy wielkości kawalerki jest z pewnością marzeniem wielu osób. Niestety, w większości przypadków jest to marzenie, które nie ma szans na realizację. Mała łazienka nie musi być brzydka, choć nie każdy ma pomysł na to, jak na niewielkiej przestrzeni zmieścić pralkę, prysznic, wannę i umywalkę. Mała przestrzeń jest sporym wyzwaniem aranżacyjnym uwzględniającym sporą wyobraźnię. Na szczęście, osoby zawodowo zajmujące się aranżacją wnętrz są gotowe podzielić się z nami kilkoma trikami optycznymi sprawiającymi, że nawet najmniejsza łazienka zyska na wielkości. Podstawowa zasada mówi w tym przypadku, że mniej znaczy więcej. Jej wcielenie w życie nie musi być przy tym trudne.
Po pierwsze – kolor. Jedna z naczelnych zasad odnoszących się do kolorystyki mówi o tym, że w małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się jasne odcienie takie, jak biel, beże oraz błękity. Zimne kolory przyczyniają się do tego, że ściany optycznie oddalają się od siebie, a przestrzeń staje się większa. Kafle łazienkowe nie powinny być matowe, w małej łazience zdecydowanie lepiej sprawdza się bowiem lekki połysk, który może oddawać światło. Wskazany jest zatem wybór jasnych kafli ceramicznych, choć z powodzeniem mogą je zastąpić również płyty marmurowe. Również armatura powinna być błyszcząca, jej doskonałym uzupełnieniem będą zaś wieszaki wykonane z metalu. Jeśli zależy nam na wzorze na podłodze, warto pomyśleć o karo, które ja optycznie poszerzy. Z kolei wzory poziome doskonale sprawdzają się na ścianach. Kolejna rzecz – lustro. Przygotowując się do zakupu lustra warto zainwestować w duże rozwiązanie. Można umieścić je nad wanną, a i lustro, które zajmuje całą ścianę nie jest złym pomysłem. Idealne jest umieszczenie go naprzeciwko drzwi wejściowych, ich otworzenie sprawi bowiem, że w lustrze odbije się korytarz udający przez moment część przestrzeni łazienkowej. W małych łazienkach doskonale sprawdzają się również fototapety. Podczas dokonywania wyboru najlepiej postawić na rozwiązanie, którego wzór daje poczucie trójwymiarowości oraz głębi. Ciekawym pomysłem są w tym kontekście schody kręcone, pomost, który prowadzi w głąb jeziora albo uliczka. Duży wybór sprawia, że każdy może znaleźć odpowiadający mu motyw.
Następnie – wyposażenie. Wyposażając niewielką łazienkę należy zachować umiar, dwuosobowa wanna może nie być bowiem najlepszym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak, że o wannie możemy już zapomnieć, na rynku dostępne są wanny z hydromasażem niewielkich rozmiarów. Nieskomplikowany jest również zakup pasującej do małego pomieszczenia kabiny prysznicowej, a nawet pralki. Co ciekawe, te o kompaktowych rozmiarach wcale nie ustępują technologicznie pralkom o imponujących gabarytach. Gdy zastanawiamy się nad wyborem umywalek i sedesów warto mieć na uwadze to, że znacznie lepiej sprawdzają się rozwiązania wiszące, a więc te, które są pozbawione nogi. To właśnie one nie tylko oszczędzają przestrzeń, ale i gwarantują optyczną lekkość. Nie można nie docenić i tego, że stwarzają one miejsce, które może być przeznaczone na dodatkowe akcesoria. Mała łazienka nie musi być też miejscem, w którym obowiązkowo ma pojawić się brodzik. Rozwiązaniem alternatywnym jest kratka odpływowa montowana bezpośrednio w podłodze. Pozwoli to na zatracenie granicy pomiędzy prysznicem a podłogą, co sprawi, że optycznie łazienka stanie się większa.
Po czwarte – oświetlenie. Wszystkie triki optyczne nie zdadzą się na wiele, jeśli w centrum naszej uwagi nie znajdą się kwestie związane z rozmieszczeniem oświetlenia. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że mała łazienka, zwłaszcza, jeśli nie posiada okna, powinna być doświetlona. Centralna lampa na suficie nie rozwiąże problemu, warto więc podświetlić lustro, wannę, a nawet zainwestować w ledowe lampki w podłodze. Po piąte – 2 w 1. Gdy rozmiary łazienki nie są imponujące, jej wyposażenie jest niemałym wyzwaniem. Kluczowe znaczenie ma zatem minimalizm, który musi wiązać się nie tylko z oszczędnością formalną, ale i z funkcjonalnością. Na szczęście, są na to sposoby, na pierwszy plan wysuwa się zaś łączenie ze sobą sprzętów. Wanna może więc zostać połączona z prysznicem dzięki zamontowaniu odpowiedniej armatury i zastosowaniu kotary lub szklanego parawanu, lustro może stanowić integralną całość z szafką, a za jego szybą pojawia się miejsce wymarzone do tego, aby stać się przestrzenią dla kosmetyków lub innych akcesoriów. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby umywalkę połączyć z półkami, a szuflady wyposażyć w drzwi przesuwane na bok. Po szóste – porządek jako klucz do sukcesu. Jeśli w niewielkim pomieszczeniu panuje bałagan, możemy być pewni, że szybko rzuci się on w oczy. Co więcej, może on przyczynić się do paraliżu łazienki. To, co niepotrzebne na zewnątrz warto więc ukrywać w szafkach i wnękach.
Komentarze (0)