single

Poznaj rzeczy, na których można, ale i nie można oszczędzać projektując ogród w stylu glamour

Każdy marzy o eleganckim ogrodzie, a stylistyka glamour jest przecież kwintesencją wytworności. Jednak czy projektując taki ogród można zaoszczędzić na materiałach, czy wykończeniu? Poznajcie nasze wnioski.

Jak powinien wyglądać ogród w stylu glamour?

Przede wszystkim ogród w stylu glamour musi być wykwintny i urządzony w sposób geometryczny. Geometryzm to uporządkowanie, ale i elegancja, dlatego nie może go zabraknąć w ogrodzie w stylistyce glamour. Ważne, podobnie jak we wnętrzach są połyskujące elementy dekoracyjne. Nie można zapomnieć również o roli światła, które także buduje atmosferę i może np. podświetlać ogrodową fontannę. Niewątpliwie ogród w stylu glamour musi zapierać dech w piersiach. A czy na czymś można zaoszczędzić?

Basen i jacuzzi – elementy ważne, jednak niekonieczne

W wielu projektach ogrodów w stylu glamour znajduje się basen lub jacuzzi, jednak prawda jest taka, że te elementy nie są konieczne, by stylistyka została zachowana. Niewątpliwie basen to największa inwestycja w takim ogrodzie, która może pochłonąć ogromne koszty. Czy można zdecydować się na jakiś tańszy zamiennik. Oczywiście znajdziemy baseny z pokrywami przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych za mniejsze pieniądze. Wydatek na jacuzzi również wydaje się zbędną ekstrawagancją jeżeli chcemy zaoszczędzić, zatem co możemy zrobić w zamian? Na pewno sprawdzi się fontanna, zwłaszcza taka podświetlana, wokół której możemy ustawić ławeczki. Taki element będzie kosztował mniej niż basen czy jacuzzi, a wniesie również powiew ekskluzywności.

Roślinność – czy warto na niej oszczędzać?

Niewątpliwie rośliny do ogrodu są główną ozdobą aranżacji w stylu glamour przestrzeni przydomowej. Powinno być jej dużo i najlepiej, jeśli jest formowana. Zatem sprawdzą się zimozielone rośliny, które można przycinać na kształt kuli, walca, bądź prostopadłościanu czy sześcianu. Tutaj dobrym wyborem będą bukszpany, cisy, czy ostrokrzewy. Oczywiście nie może zabraknąć także pięknych rabat. Aby zachować ich urok warto uprzednio zadbać o nieprzesychanie korzeni i odpowiednie nasłonecznienie, a także ograniczenie liczby chwastów. Do tego celu świetnie sprawdzi się agrotkanina. Co bardzo istotne za taki materiał ochronny wcale nie trzeba zapłacić wiele. Tanie agrotkaniny dostępne są w sklepie euroogrod.com.pl, więc warto zajrzeć na stronę, by się przekonać. Na obrzeżach rabat bądź ogrodu mogą znaleźć się berberysy, kostrzewy i miskanty, a więc krzewy i trawy ozdobne. Sama rabata może wypełnić się rośinami cebulowymi, npl tulipanami. Warto pamiętać, by wybierać jedynie dwa kolory z danego gatunku i tej kolorystyki trzymać się w całym ogrodzie. Dzięki temu zachowa się spójność. Bardzo dobrze prezentuje się również stonowana kolorystyka, która bardziej pasuje do stylistyki glamour niż krzykliwe barwy. Tak naprawdę za rośliny wcale nie zapłacimy najwięcej, a by ogród wyglądał efektownie, warto dbać o ich odpowiednią ilość.

Ścieżki i elementy ogrodowej architektury

Z czego powinny być wykonane ścieżki ogrodowe w stylistyce glamour. Oczywiście z kamieni ozdobnych. Świetnie sprawdzą się  kolorowe grysy, a także otoczaki. To kamienie zdecydowanie w wersji glamour, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wersję premium, z cieniowaną strukturą czy idealnie białą powierzchnią. W takim ogrodzie, zwłaszcza jeśli jest w nim fontanna nie powinno zabraknąć również ławki, a obok niej warto postawić stojącą lampę ogrodową, zasilaną solarnie. W ogrodzie stanie również elegancka altana, za którą nie przepłacimy, jeśli wykonamy ją samodzielnie. Wystarczy tylko odrobina zapału, kilka filmów instruktażowych i można zakasać rękawy, a następnie brać się do pracy. Wykonanie takiej altany wymaga dobrego projektu, jednak i te można znaleźć w sieci. Jeśli przyjdzie Ci za projekt zapłacić, to musisz skalkulować czy jego zakup plus nabycie materiałów nie będzie Cię drożej kosztować niż gotowa altana.

Ogród w stylu glamour nie musi być bardzo drogi, jednak na pewno do najtańszych nie należy. Trzeba bowiem zachować pewne standardy, by prezentował się ekskluzywnie.

Materiał partnera