
Ciepło domowego ogniska na wyciągnięcie ręki
Któż z nas nie marzył o wieczorze w przytulnym domu, przed kominkiem z tańczącym ogniem oraz lampką wina czy kubkiem gorącej herbaty w dłoni, podczas gdy na dworze hulał wiatr, padał ulewny deszcz albo szalała zamieć? Spełnienie tego marzenia wydaje się niełatwe ze względu na skomplikowaną budowę tradycyjnych kominków, jednak producenci sprzętu grzewczego wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i zmodernizowali znane od lat kozy, czyli wolnostojące piece.
Nowoczesny design i tradycja
Nowoczesny piec wolnostojący swoim wyglądem nawiązuje do tradycyjnego kominka ogrzewającego stylowe domy i dwory. Nie przypomina już, jak w połowie dwudziestego wieku, dymiącego koksownika ustawionego pośrodku mieszkania ku przerażeniu gospodyni. Piece wolnostojące są obecnie projektowane tak, by mogły łączyć swoje podstawowe funkcje grzewcze ze stylowym wzornictwem. Takie połączenie gwarantuje użyteczność urządzenia, jednocześnie czyniąc je ozdobą naszego domu (np. https://kratki.pl/pl/kategoria/kominki-wolnostojace).
Zalety pieców wolnostojących
Zarówno producenci, jak i użytkownicy pieców wolnostojących podkreślają, że wyposażenie w nie mieszkania czy domu jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ te urządzenia mają niemal same zalety. Jednym z największych plusów pieca wolnostojącego jest jego mobilność. Urządzenie można bowiem ustawić w dowolnym miejscu, a jedynym warunkiem jest możliwość podłączenia do komina. Nowoczesne kozy są zdecydowanie lżejsze od tradycyjnego kominka, dlatego ich montaż nie wymaga wzmacniania stropu. Piece wolnostojące nie zajmują dużo miejsca i nie wymagają specjalnej obudowy, więc świetnie sprawdzą się nawet w małych pomieszczeniach, a zamknięta komora spalania zapewni bezpieczeństwo użytkowania. Mimo swoich niewielkich rozmiarów piece wolnostojące posiadają moc umożliwiającą ogrzanie nawet stumetrowego domu. Koza oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, a także za pomocą rury odprowadzającej spaliny, co zdecydowanie zwiększa jej efektywność. Warto zauważyć, że piec wolnostojący można wyposażyć także w dodatkowe elementy pozwalające na wykorzystywanie go do pieczenia i gotowania, a także można zamontować w nim nowoczesny system dopalający spaliny, co gwarantuje czystość sprzętu. Utrzymanie urządzenia w dobrym stanie nie jest trudne z powodu wyjmowanego rusztu, który ułatwia jego czyszczenie i opróżnianie go z niespalonych resztek. Zaletą pieca wolnostojącego jest też jego ekonomiczność oraz ekologiczność. Piec jest bowiem opalany niedrogimi, odnawialnymi źródłami energii (najczęściej drewnem lub brykietem drzewnym). Warto zauważyć, że nowoczesne urządzenia są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, co pozwala na wybór sprzętu dostosowanego do indywidualnych potrzeb klienta. Niezaprzeczalną zaletą jest także to, że piece wolnostojące przyniosą radość każdemu, kto chciałby spędzać czas, patrząc na płonący ogień, ale nie może sobie pozwolić na zamontowanie tradycyjnego kominka.
Na co zwrócić uwagę, wybierając piec wolnostojący?
Przede wszystkim powinna interesować nas moc pieca. 1 kW mocy wystarcza średnio do ogrzania 10-12 m2. Kupując piec wolnostojący, należy zatem dostosować jego moc do wielkości pomieszczenia, które będzie ogrzewał. Istotnym aspektem wyboru dobrego urządzenia jest też czas palenia, który nie powinien być krótszy niż osiem godzin. Pozwoli to na komfortowe korzystanie ze sprzętu. Ważne jest też, by sprawność pieca wynosiła nie mniej niż 70%.
Niepraktyczne piece typu koza będące często wyposażeniem domów naszych dziadków, już dawno przeszły do lamusa, ustępując miejsca nowoczesnym piecom wolnostojącym, które łączą w sobie funkcjonalność z interesującym designem. Wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz projekty zgodne z najnowszymi trendami we wzornictwie sprawiają, że piece wolnostojące mogą być prawdziwą ozdobą naszych domów i mieszkań oraz zapewnią ciepło domowego ogniska w długie jesienne i zimowe wieczory.
Komentarze (0)