Ogrzewanie indukcyjne - czy warto się na nie zdecydować?
Polacy coraz częściej sięgają po alternatywne metody ogrzewania ze względu na stale rosnące koszty energii. Piec węglowy często kojarzy się z "ziemianką", natomiast ogrzewanie gazowe stało się coraz droższą i zawodną opcją grzewczą. Pompa ciepła? To ekologiczne rozwiązanie, ale nie zamontujemy jej w każdym domu. A co z kuchenką indukcyjną, kolejnym ekologicznym urządzeniem grzewczym? Przekonajmy się o tym sami!
Czym jest ogrzewanie indukcyjne?
Ogrzewanie indukcyjne polega na wykorzystaniu kuchenki indukcyjnej do ogrzewania pomieszczenia. Urządzenie to wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną, która jest podobna do kuchenki indukcyjnej. W najprostszym ujęciu, palnik indukcyjny (lub kuchenka) to garnek, który siedzi na górze palnika. Garnek ten zawiera czynnik grzewczy, który po podgrzaniu jest następnie rozprowadzany w całym systemie grzewczym budynku. Jak zatem podgrzewane jest to medium grzewcze? Wspomnieliśmy już, że za podgrzewanie czynnika grzewczego odpowiada indukcja elektromagnetyczna. Nagrzewnica indukcyjna wytwarza pole elektromagnetyczne, którego prądy wirowe ogrzewają czynnik grzewczy.
Czy płyta indukcyjna może podgrzewać wodę do użytku domowego?
Kuchenka indukcyjna może być wykorzystywana do podgrzewania wody użytkowej. W tym przypadku wymagane jest jeszcze podłączenie zbiornika ciepłej wody (zasobnika ciepłej wody, zbiornika na ciepłą wodę lub po prostu bojlera). Większość zasobników ciepłej wody ma pojemność od 200 do 500 litrów. W tych zasobnikach, które są solidnie izolowane, straty ciepła są minimalne. Domownicy nie muszą długo czekać na ogrzanie wody, ponieważ mają stały dopływ.
Różnice między kotłami elektrycznymi a indukcyjnymi
Czy płyta indukcyjna to to samo, co kuchenka elektryczna? Oba urządzenia grzewcze działają na innej zasadzie. Kuchenki indukcyjne wykorzystują do ogrzewania indukcję elektromagnetyczną. W kuchenkach elektrycznych znajdziemy element grzewczy, który podgrzewa medium grzewcze do pożądanej temperatury. Grzałka w kuchence elektrycznej jest urządzeniem wymagającym dużej mocy. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli w obiekcie jest twarda woda. Wystarczy spojrzeć na to, ile kamienia może zgromadzić się na czajniku elektrycznym. Zastanów się, ile kamienia osadziło się na urządzeniu grzewczym. Grzałka, która jest pokryta kamieniem, będzie wymagała więcej energii elektrycznej do ogrzania medium grzewczego. To prosty przykład, ale chcieliśmy, aby zilustrował jedną z głównych wad tej metody grzewczej. Piece indukcyjne nie mają tego problemu, ponieważ woda jest ogrzewana przez magnetyczne prądy wirowe. Jak omówimy później, wytwarzanie magnetycznego pola prądów wirowych, w którym prądy te mogą krążyć, jest znacznie korzystniejsze dla Twojego portfela.
Ile kosztuje piec indukcyjny? Jaki jest koszt instalacji?
Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Zależy on od metrażu domu. Kolejną zmienną jest zapotrzebowanie budynku na energię. Jest to wartość wyrażona w kilowatogodzinach (kWh)/m2/rok i określa ilość energii potrzebnej do ogrzania jednego metra kwadratowego domu w ciągu roku. Zapotrzebowanie na energię zależy od wielu zmiennych, m.in. od jakości izolacji, liczby i rodzaju grzejników itp. Powinien ją wykonać wykonawca, a jeśli jest to starszy budynek, powinien ją obliczyć fachowiec (na przykład monter pieców indukcyjnych). Przejdźmy do konkretów. Załóżmy, że mamy do czynienia z nowym budynkiem, którego standardowe zapotrzebowanie na energię wynosi 70 kWh/m2/rok:
- 100-metrowy dom powinien mieć piec indukcyjny o mocy 8 kW. Piec tego typu kosztuje około 10 000 zł.
- Do ogrzania domu o powierzchni 150 m2 potrzebny jest piec indukcyjny o mocy 12 kW. Piec tego typu kosztuje około 12 000 zł
Do tego należy doliczyć koszt instalacji (około 1.500 zł). Należy również wziąć pod uwagę, że jeśli chcemy wykorzystać piec indukcyjny do podgrzewania wody użytkowej, będziemy potrzebowali urządzenia o nieco większej mocy (+ ok. 2kW), a także koszt bojlera. Jaki jest zatem pobór mocy dla kotła indukcyjnego?
Dowiedz się więcej na https://ekologicznedomki.pl/ekologiczny-dom/zcvj/piec-indukcyjny-czy-folia-grzewcza-porownanie.html
Zużycie energii elektrycznej przez kocioł indukcyjny
Dlaczego ludzie wybierają ogrzewanie indukcyjne? Odpowiedzią są koszty - urządzenia te zużywają średnio o 30% mniej energii niż kotły elektryczne. Zużycie energii jest o 25% mniejsze niż w przypadku pomp ciepła. Zauważysz różnicę w rachunkach za prąd, jeśli używasz indukcyjnego kotła centralnego ogrzewania lub pieca co. Instalacja fotowoltaiki na dachu pozwoli Ci na dostęp do taniej, a w niektórych przypadkach darmowej energii elektrycznej. Energia ta może być wykorzystana do zasilania nagrzewnicy indukcyjnej, o której wspomnieliśmy powyżej, co pozwoli nam generować energię grzewczą za niską lub zerową cenę!
Ogrzewanie indukcyjne - czy to działa?
Koszt ogrzewania domu systemem indukcyjnym jest znacznie mniejszy niż w przypadku innych systemów centralnego ogrzewania. Ogrzewanie indukcyjne to naszym zdaniem opłacalna inwestycja. Oceniając opłacalność ogrzewania indukcyjnego, musimy wziąć pod uwagę także ważny czynnik: ostatni wzrost cen węgla i gazu ziemnego. Oczywiście ceny energii elektrycznej również rosną, ale to trzecie źródło energii jest obecnie najtańsze. Ogrzewanie indukcyjne jest najbardziej wydajne spośród wszystkich systemów grzewczych wykorzystujących energię elektryczną. Ogrzewanie indukcyjne jest bardziej opłacalne niż systemy grzewcze, które wykorzystują pompę ciepła lub piec elektryczny.
Komentarze (0)