single

Prowizoryczny styl w naszych salonach

Niekiedy w trakcie realizacji projektu domu pada decyzja, aby pozostawić surowe lub "niedokończone" elementy. Decyzja o odsłonięciu konstrukcji stalowych, pozostawieniu rur, gołego betonu lub okablowania i żarówek, może stanowić estetyczne wyzwanie. Wyeksponuj surowe elementy konstrukcji domu i zaakcentuj je z umiarem a będziesz zaskoczony efektem sprawiającym wrażenie przyjemnego gościnnego wnętrza.

Rura jest to wspaniały materiał, który może inspirować. Istnieje ogromna różnorodność okuć i mocowań, a także gwintowań i techniki gięcia. Jednak każdy projekt domu - który stanowi również funkcjonalne wykorzystanie rur - w przeciwieństwie do czysto dekoracyjnego - powinien być zatwierdzony i zainstalowany przez wykwalifikowanego inżyniera, który może poświadczyć, że jego praca jest zgodna z przepisami.

Przewody elektryczne mogą znaleźć przeróżne ciekawe zastosowanie. Najczęściej pozostawia się wiszące kable od oświetlenia w układzie sugerującym poczucie tymczasowości, jak w pracowni artystycznej lub na placu budowy. Przy odrobinie wyobraźni, możliwości są nieograniczone. Pokrycie okablowania może być wykonane z różnych materiałów i w różnych kolorach. Tylko upewnij się, że konstrukcja jest certyfikowana i zainstalowana przez wykwalifikowanego elektryka.

Beton jest jednym z najczęściej pomijanych ze względu na swoją surową i niedokończoną formie materiałów budowlanych. Ma jednak dużo zalet i niezwykle nadaje się do minimalistycznego wnętrza. Jego surowość prosi o przemyślany dobór mebli i dekoracji.

Sklejka może być prawdziwym dobrodziejstwem dla budżetu właściciela projektu domu. Koszt nie jest najlepszym doradcą, na którym można by oprzeć kluczowe decyzje projektowe, ale także nie może być ignorowany. Na szczęście, sklejka może wyglądać niezwykle ciepło i stylowo nawet w stanie surowym.

Pamiętajmy, że jest wskazane, aby reszta oprawy również sprawiała wrażenie "prowizorycznego" stylu. Można by pójść w kierunku balustrad, słupów, rusztowań, skrzyń czy kinkietów w stylu industrialnym. Jest to śmiałe spojrzenie na projekt domu. Ale pomysł i odwaga, by go zrealizować będą nam towarzyszyć jedynie wtedy, gdy damy temu szanse. A wówczas możemy miło zaskoczyć efektem zarówno siebie, jak i odwiedzających nas gości. Warto spróbować!

Artykuł powstał przy współpracy: Dominanta - gotowe projekty domów jednorodzinnych