single

Wykorzystanie betonu i cegły w aranżacji wnętrz

Rozwój inżynierii materiałowej przyniósł nam znaczne poszerzenie się możliwości w kwestii ciekawego wykorzystywania poszczególnych materiałów, w tym betonu. Stopniowo przestaje on być jedynie zwykłym materiałem konstrukcyjnym; staje się już materiałem, który może być wykorzystywany do modyfikowania całej formy danego budynku.

Można z niego korzystać również w celach czysto dekoracyjnych. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu do powszechnego użytku betonu architektonicznego. Są to płyty o bardzo zróżnicowanych wymiarach. Można wykorzystywać go w charakterze okładziny ściennej lub elewacyjnej. Do najlepszych producentów na rynku należy tutaj firma VHCT, która posiada już wieloletnie doświadczenie w produkcji elementów betonowych.

W jej ofercie spotkamy się z płytami betonowymi o najwyższej jakości, odznaczające się wysoką odpornością techniczną i odporne na nasiąkanie wodą. Jednorodna kolorystyka jest tutaj uzyskiwania dzięki nowoczesnym rozwiązaniom produkcyjnym oraz stosowaniu wyłącznie naturalnych materiałów. Beton taki oferuje bardzo szeroką paletę barw, dzięki czemu może być stosowany w różnych pomieszczeniach oraz stylach.

Innym ciekawym sposobem na jego wykorzystania jest oklejanie nim poszczególnych elementów architektonicznych takich jak cokoły, kolumny czy kominki. Za jego pomocą można zatem stworzyć naprawdę piękne, nowoczesne wnętrza. Projektanci nieustannie znajdują coraz to nowsze i ciekawsze sposoby na wykorzystanie takiego betonu w aranżacji wnętrz. Jeśli ktoś jednak ceni sobie klasyczne, ciepłe wnętrza, to nie będzie to raczej propozycja dla niego. Jest to bowiem materiał przeznaczony głównie do minimalistycznego i nowoczesnego stylu.

Pewnie wielu osobom nudzą się już nieco tradycyjne zdobienia na ścianach. Dlatego można zastosować elementy cegły. Jest to forma niezwykle modna i estetyczna. Oczywiście nie można przesadzać i trzeba odpowiednio tą cegłę dopasować do danego wnętrza dając jej w umiarkowanej ilości, tak by stworzyć całą ładną całość.

Nowoczesne wnętrze

Nie można przesadzać, ale trzeba potraktować cegłę jako element ozdobny na ścianach. Jeśli nie chcemy typowo bawić się w cegły możemy zdecydować się na płytki, które mają charakter cegłopodobny i obecnie stają się dość popularne. Tutaj mamy również kilka różnych propozycji.

Między innymi firma STEGU ma na tym polu kilka kolekcji. Kolekcja COUNTRY to cegłą w formie belgijskiej. Oferowana w czterech odcieniach. Świetnie sprawdza się jako element kontrastujący w stosunku do tradycyjnych ścian lub na poszczególnych elementach architektonicznych, które chcemy podkreślić. Są to płytki łatwe do zamontowania, które niezwykle ciekawie się prezentują. Można stosować je na zewnątrz i wewnątrz budynków.

Kolekcja RUSTIK to propozycja imitująca cegłę holenderską. Płytki są ręcznie modelowane i można nimi wykończyć każdą powierzchnię. Są to płytki mrozoodporne, które można wykorzystać w różnych wnętrzach oraz na elewacji. Dzięki nim tworzy się rustykalny klimat w domu. Płytki pasują również do wnętrz klasycznych i tradycyjnych.

Kolekcja LOFT to płytki gipsowe, które mają kolor biały i są podobne do cegieł. Takie płytki mają świetną formę pasującą do wnętrz mających charakter poprzemysłowy. Można je jednak stosować również we wnętrzach nowoczesnych, jeśli uda się je dobrze rozplanować i dobrać odpowiednie dodatki Ze względu na kolor będą pasowały do stylu skandynawskiego nadając wnętrzu nieco ciepła i przytulności.

Kolekcja  firmy MAXSTONE to CEGŁA ANTIC Z FUGĄ. Płytki tutaj występują tylko w kolorze klasycznej bieli i są dość duże i wąskie. Płytki mogą być stosowane tylko we wnętrzach dlatego, że są to płytki zrobione z gipsu. Dodatkowo uzupełnieniem są narożniki ułatwiające montaż. Jest to płytka o nierównej strukturze na powierzchni czym ma nawiązywać właśnie do wnętrz ze starej cegły noszącej na sobie ślady użytkowania.