single

Przyrządy niezbędne w każdej kuchni

W każdej kuchni potrzebny jest chlebak. Bez niego trudno przechowywać pieczywo tak, by zachowało świeżość. Obecnie wiele modeli to designerskie elementy wyposażenia kuchni. Podobnie jak młynki do kawy, pieprzu, czy przypraw. Pełnią one nie tylko rolę użytkową, ale także dekoracyjną.

Chlebaki

Chlebak, to przyrząd kuchenny, którego nie chowamy do szafki, tylko ustawiamy go na blacie. Powinien, więc być ładny, a jego stylistyka spójna z aranżacją kuchni. Jego wielkość, kolor i kształt, muszą pasować do reszty wyposażania i wielkości dostępnego miejsca. Bardzo ważne jest, by był także funkcjonalny. Sklepy oferują chlebaki wykonane z różnych materiałów i o różnych kształtach, i kolorach.

Konstrukcja

Zazwyczaj chlebak to podstawa z ruchomą, rozsuwaną górą. Coraz częściej kształt chlebaka nie jest już wyłącznie owalny, lecz kwadratowy, czy okrągły. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by zwrócić uwagę na cyrkulację powietrza. Aby pieczywo nie pleśniało i zachowywało świeżość, chlebak powinien posiadać otwory wentylacyjne.

Materiał

Najczęściej spotykane chlebaki, wykonane są z drewna. Są one odpowiednie do przechowywania chleba. Jeżeli wywietrzniki będą wystarczające, to pieczywo zachowa świeżość przez kilka dni. Drewno pasuje do każdego stylu aranżacji. Wadą drewnianych chlebaków jest trudność w utrzymaniu czystości.

  • Chlebaki ceramiczne wpasują się w klasyczną stylizację kuchni. Ceramika świetnie zachowa świeżość pieczywa. Te modele są bardzo ładne, jednak łatwo się tłuką i są drogie.
  • Stal nierdzewna, to odpowiedni materiał na chlebak do nowoczesnej kuchni. Są estetyczne, lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości. W modelach z połyskiem, problemem są ślady palców, widoczne po każdym dotknięciu. Chlebak dobrze spełnia swoją funkcję.
  • Tworzywo sztuczne, to najtańszy materiał, z którego wykonane są chlebaki. Nie prezentują się one zbyt estetycznie. Pieczywo szybko w nich pleśnieje. Zaletą jest łatwość utrzymania czystości i niska cena.
  • Chlebaki bambusowe, są obecne na naszym rynku od niedawna. Świetnie zachowują świeżość pieczywa, są estetyczne, trwałe i ładne.

Młynki do kawy i przypraw

Młynki do kawy znowu wróciły do łask. Wyparte przez dostępne w sklepach kawy mielone, teraz znowu są modne. Prawdziwy kawosz mieli swoją kawę osobiście. Ma wtedy pewność, że będzie smaczna i aromatyczna. Jaki młynek wybrać?

Młynek do kawy ręczny

Kawa zmielona w młynku ręcznym, jest aromatyczna i równomiernie zmielona. Nie traci smaku i mocy. Wadą ręcznego urządzenia jest to, że mieli kawę grubo. Nie przygotujemy z niej espresso. Nie każdy lubi też kręcić korbką. Mielenie kawy ręcznie zajmuje sporo czasu.

Młynki elektryczne do kawy

Działają szybko, nie trzeba kręcić korbką. Wystarczy wybrać model, z możliwością ustawienia stopnia zmielenia kawy. Nie każdy młynek ją posiada. Do wyboru mamy młynki żarnowe lub udarowe. Młynek udarowy nie ma regulacji grubości mielenia, nagrzewa kawę, przez co staje się ona mniej aromatyczna i traci na smaku. W trakcie mielenia powstaje pył. Wyposażony jest w dwuskrzydłowy nóż. Zaletą jest niska cena i uniwersalność. Można wykorzystać go do mielenia przypraw. Młynek żarnowy daje możliwość ustawiania grubości przemiału. Do wyboru mamy żarna płaskie lub stożkowe. Mogą być wykonane ze stali lub ceramiki. 

Jak wybrać najlepszy młynek do kawy?

Wybierając młynek należy zwrócić uwagę, by jego estetyka była wysoka, a pojemnik szczelny. Napełnianie i opróżnianie pojemnika powinno być proste i nieskomplikowane. Optymalna moc młynka to 100W. Wolne obroty odpowiadają za wydajność młynka. Niektóre modele mają funkcję automatycznego wyłączania. Jest to bardzo przydatne.

Młynek do przypraw

Młynek do przypraw powinien mieć solidną budowę i być funkcjonalny. Obecnie przyjmuje on często formy designerskie, nowoczesne i eleganckie. Młynki ręczne pozwalają na zachowanie aromatu przypraw. Ale zajmują czas i wymagają siły. Modele na baterie działają szybko i pozwalają na regulację grubości mielenia, czego nie daje każdy młynek ręczny. Młynki na baterie stwarzają ryzyko wyczerpania się ich wtedy, gdy będą potrzebne. Są jednak wygodne i funkcjonalne. Pasują do nowoczesnej aranżacji kuchni. Znajdziemy również młynki elektryczne o podobnych parametrach jak młynki do kawy. Tu również lepszym wyborem będą modele wolnoobrotowe, wyposażone w żarna.