single

Prowadnice do szuflad - instrukcja montażu krok po kroku

Montaż prowadnic do szuflad nie jest trudny. Wystarczy zapamiętać kilka kluczowych punktów i wszystko pójdzie szybko. Warto poświęcić trochę czasu na naukę montażu prowadnic do szuflad, jeśli jest to Twój pierwszy raz. Dzięki temu nie stracisz zbyt wiele czasu i nie spowodujesz uszkodzenia szuflady.

Co powinieneś zrobić, aby przygotować się do montażu?

Do montażu prowadnic nie potrzebujesz innych narzędzi (ani śrubokręta, który jest zalecany przez wielu producentów mebli). Możesz jednak ułatwić sobie życie, dodając narzędzia i akcesoria.

  • Plastikowe szablony to świetna opcja, jeśli nie czujesz się pewnie lub chcesz mieć pewność, że prowadnica jest zamocowana prawidłowo. Szablony te pozwalają na zaznaczenie miejsca montażu w linii prostej.
  • Warto mieć ze sobą taśmę mierniczą i kątomierz. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której jedna prowadnica będzie zamocowana wyżej niż pozostałe.
  • Do zaznaczenia miejsc na otwory będziesz potrzebował markera lub ołówka stolarskiego. Możesz również zaznaczyć fornir za pomocą śrub. Jednak takie znaczniki mogą być trudne do odczytania lub spowodować uszkodzenie delikatnych części mebli.
  • Można też użyć śrubokręta. Śruby są lepsze, ponieważ można dokonać korekt, jeśli szuflada nie jest umieszczona idealnie. Używając śrubokręta, należy stosować możliwie najniższy moment obrotowy.
  • Zanim zaczniesz instalować prowadnicę, upewnij się, że umieściłeś wszystkie śruby w bezpiecznym miejscu i upewnij się, że masz ich wystarczająco dużo.
  • Prowadnice do szuflad są generalnie proste w złożeniu.

Prowadnice do szuflad możesz kupić na stronie sklepu bimeb.pl/akcesoria-meblowe/prowadnice-do-szuflad

Szuflada

Montaż prowadnicy krok po kroku

Przygotowanie do pracy

Przygotować wszystkie narzędzia. Wyjmij kołki podtrzymujące półki oraz półki. Możesz oczyścić szafkę wewnątrz, aby ułatwić późniejsze zaznaczenie otworów. Prowadnice do szuflad możesz zamontować osobno, ale pamiętaj o ich prawidłowym zorientowaniu.

Prowadnice są dostępne do wypróbowania

Należy zmierzyć prowadnice do szuflad tak, aby pasowały w miejscach, w których zamierzamy je zamocować. Należy upewnić się, że fronty szuflad nie będą kolidować z prowadnicami.

Zaznacz miejsca montażu

Zaznacz miejsca, w których powinny znaleźć się prowadnice i gdzie powinny być śruby montażowe. Do zaklejania mebli używaj ołówka, a nie ostrego narzędzia.

Prowadnice są martwe!

Prowadnica kulkowa składa się z dwóch części. Te dwa kawałki powinny być zdemontowane i przymocowane do szuflady i korpusu szafki. Do zamocowania prowadnic do większości szuflad potrzebne będą cztery śruby. Po dwa na każdą prowadnicę. W przypadku ciężkich szuflad kuchennych lub głębokich szafek można zamocować prowadnice w większej ilości punktów. Jest to jednak rzadko spotykana instalacja.

Kontrola ustawienia

Prawidłowe oznaczenie punktów montażowych ma kluczowe znaczenie dla działania szuflad. Należy upewnić się, że zamykają się one płynnie i nie zahaczają o blat lub dno szafki. Zwrócić uwagę, aby fronty szuflad nie zachodziły na siebie. Praca jest zakończona, jeśli wszystko znajduje się na swoim miejscu. Jeśli nie, trzeba będzie poprawić montaż ewentualnych prowadnic.

Jak mierzone są szuflady?

Szuflady mierzone są w wymiarach zewnętrznych do montażu. Aby zapewnić, że szuflada zmieści się w szafce, należy dodać 26 mm do tego wymiaru. Mogą Państwo zmierzyć front szuflady bez dokonywania poprawek. Najlepiej jednak pozostawić minimalny odstęp pomiędzy sąsiadującymi szufladami, aby ich fronty nie ocierały się o siebie.

Prowadnice kulkowe mają taką samą grubość. Jednak ich długość będzie się różnić w zależności od głębokości szafki.

W jaki sposób wykonuje się otwory?

Powszechne jest wiercenie śrub bez wcześniejszego przygotowania otworów. Jeśli jednak chcesz ułatwić sobie życie, możesz wykonać małe otwory prowadzące po bokach szuflady lub szafki. Nie należy wiercić przez płytę.

Do wbijania wkrętów nie używaj zbyt dużego momentu obrotowego. Niektóre płyty i okleiny mogą stać się kruche, co może pogorszyć estetykę i utrudnić naprawę prowadnicy.

Używaj tylko najlepszych prowadnic

Chociaż montaż szuflady jest łatwy, należy pamiętać, że prowadnice do szuflad kulkowe mogą zawieść pod dużym obciążeniem. Zawsze możesz polegać na prowadnicach do szuflad wykonanych z najlepszej jakości. Łatwiej będzie Ci zainstalować prowadnice w szafkach, jeśli będziesz mógł skupić się na przykręcaniu.