single

Hartowanie rozsad – jak to zrobić?

Przygotowanie roślin jednorocznych do przeniesienia do gruntu obejmuje nie tylko siew doniczkowy oraz pikowanie. Bardzo ważne jest także hartowanie rozsady. Taki proces pomoże roślinom uodpornić się na niskie temperatury i trudne warunki atmosferyczne. Dowiedz się, jak prawidłowo hartować rozsady.

Sadzenie roślin można podzielić na dwie grupy: na rośliny z siewu i z rozsady. Te ostatnie przygotowuje się w cieplarnianych warunkach już w lutym lub marcu. Celem jest umożliwienie przyjęcia się rośliny jednorocznej w doniczce. Co trzeba zrobić po umieszczeniu siewek w doniczkach?

Przed hartowaniem – pikowanie

Regularnie podlewane i przebywające w ciepłej temperaturze siewki powinny wzrosnąć w ciągu kilku tygodni. Kiedy to się stanie, a rośliny mają już kilka listków, należy przeprowadzić pikowanie. Polega ono na przesadzaniu siewek do większych doniczek, w których będą miały miejsce do rozrostu.

Sprawdź także: Ziemovit prezentuje kolejne etapy sadzenia roślin

Hartowanie roślin – co to jest?

Po przepikowaniu rozsady, kiedy siewka ma już ponad miesiąc, przychodzi czas na hartowanie. Polega ono na uodparnianiu rośliny i przygotowywaniu jej przed przesadzeniem do ziemi. Zwiększa szansę na przyjęcie się rozsady i jej prawidłowy rozwój.

Jak przeprowadzić hartowanie rozsady?

Hartowanie roślin powinno przebiegać stopniowo. Na początku należy postawić rośliny na parapecie przy otwartym oknie i zostawić je tam na około godziny. Ważne, żeby nie była narażona na silne podmuchy wiatru i silne promienie słoneczne.

Następnie należy przedłużać czas, w którym rozsada zostaje wystawiona przy otwartym oknie. Później można już zostawiać ją tam na cały dzień. Na noc radzimy zabierać ją z powrotem do wnętrza.

Skutki hartowania rozsady – co można zauważyć?

Rośliny z rozsady, które oswoiły się z niską temperaturą, są bardziej odporne i mają większe szanse na przeżycie po przeniesieniu do gruntu. Część zmian można dostrzec gołym okiem – liście stają się ciemniejsze, łodygi i liście wyglądają na mocniejsze i grubsze.

Kiedy hartować rozsady?

Najlepiej zrobić to na około 10 dni przed planowanym przemieszczeniem siewki do gruntu, czyli od połowy kwietnia do początku maja. Zanim przyjdzie ten dzień, upewnij się, czy gleba, na której chcesz posadzić siewki, spełnia wymagania roślin. Aby użyźnić ziemię, możesz także dosypać do swojej działkowej gleby podłoża uniwersalnego Ziemovit.pl.

Wiesz już, jak zabrać się do hartowania roślin, które niedługo znajdą się w Twoim ogródku? Teraz sprawdź w poradniku Ziemovita, o czym trzeba pamiętać, zakładając trawnik.

Materiał partnera zewnętrznego