single

Strunobeton w budownictwie mieszkaniowym

Budownictwo mieszkaniowe na polskim i zagranicznych rynkach rozwija się w zadziwiająco szybkim tempie. Wciąż wzrasta popyt na mieszkania, a co za tym idzie także potrzeba ich szybkiego wznoszenia. Skutkiem tego jest zastępowanie elementów drobnowymiarowych przez prefabrykaty - i nie mówimy tu wyłącznie o budynkach wielorodzinnych, ale także o domach jednorodzinnych wolnostojących.

Czym jest strunobeton?

Strunobeton to materiał powstały z mieszanki betonowej i zbrojenia. Różni się jednak od klasycznych elementów betonowych faktem, iż zbrojenie w nim umieszczone zaczyna pracować jeszcze przed obciążeniem danego elementu. Pręty zbrojeniowe poddawane są siłom rozciągającym już na etapie wytwarzania danego produktu, dzięki czemu podczas ich faktycznego obciążenia przenoszą znacznie większy ciężar niż elementy betonowe mimo takiego samego przekroju poprzecznego, rozstawu podpór czy grubości i rozmieszczeniu prętów zbrojeniowych.

Gdzie wykorzystywany jest strunobeton?

Strunobeton znajduje swoje zastosowanie w różnego rodzaju belkach przenoszących większe i mniejsze obciążenia - głównie są to dźwigary, nadproża, podciągi, belki stropowe, a także słupy, szczególnie te wykorzystywane do budowy sieci elektroenergetycznych. Stosowanie strunobetonu eliminuje pojawianie się rys, często obecnych podczas osiadania obiektu, a w przypadku stosowania go w stropach - znika problem ich klawiszowania. Prefabrykaty strunobetonowe pozwalają na realizację bardzo wymagających projektów budowlanych - zarówno tych pod względem dużych obciążeń jak i rozpiętości.

Biorąc pod uwagę budownictwo mieszkaniowe, strunobeton głównie spotyka się w podciągach, nadprożach oraz belkach stropowych. Coraz odważniejsze projekty architektów wymagają odpowiednich rozwiązań, które będą połączeniem wytrzymałości i estetyki. Jeśli więc pomieszczenie o maksymalnym wymiarze wynoszącym blisko 9 m, projektowane jest z ze stropem pozbawionym podciągów możliwe jest wykonanie stropu monolitycznego lub gęstożebrowego z belkami ze strunobetonu. Ta druga opcja jest chętnie wybierana z uwagi na niewielką ilość zbrojenia konieczną do wykonania i ułożenia na placu budowy, w przeciwieństwie do stropu monolitycznego, w którym projektowane jest skomplikowane i wymagające precyzyjnego ułożenia zbrojenie. Ponieważ belki prefabrykowane są na tyle lekkie, że ich przenoszenie odbywa się pracą ludzkich rąk, nie jest konieczne też zamawianie ciężkiego sprzętu na budowę.

Technobeton - producent belek strunobetonowych

Technobeton to lubelska firma zajmująca się produkcją wysokiej jakości prefabrykatów strunobetonowych. W ich ofercie znajdują się prefabrykowane dźwigary, nadproża na ściany konstrukcyjne i działowe oraz system stropowy Technobeton. Każdy z produktów charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz jakością, za którą odpowiedzialna jest Zakładowa Kontrola Jakości.

System stropowy jednak szczególnie wyróżnia się na rynku. Strop Technobeton to połączenie belek strunobetonowych prefabrykowanych, wysokiej jakości pustaków stropowych oraz precyzyjnie obliczonego zbrojenia. Z uwagi na materiał, z jakiego wykonane są belki, system nie wymaga stosowania żeber rozdzielczych, nawet gdy rozstaw osiowy ścian nośnych wynosi blisko 9 m. W większości stropów gęstożebrowych żebro rozdzielcze stosowane jest w przypadku rozpiętości belek przekraczających 4 m, a 6 metrowe rozstawy osiowe ścian wymagają zastosowania już dwóch żeber. Wyeliminowanie zbrojenia usztywniającego w systemie Technobeton znacznie redukuje koszty danej inwestycji oraz skraca czas samej budowy. Ponadto sama długość prefabrykowanych belek strunobetonowych systemu sprawia, że jest on wykorzystywany w projektach nie tylko domów mieszkalnych, ale również obiektach użyteczności publicznej lub handlowych.

Technobeton oprócz samego zakładu produkcyjnego posiada także swoje biuro projektowe, które zajmuje się projektowaniem systemów stropowych Technobeton na nowo wznoszonych i remontowanych obiektach. Do projektu, inwestor otrzymuje także opis techniczny oraz zestawienie materiałów, co znacznie ułatwia ich zamawianie.

Artykuł partnera