single

Wygodny dom, w którym przyjemnie się mieszka

Dom lub mieszkanie to osobisty azyl, w którym mieszkamy, odpoczywamy, nabieramy sił, spotykamy się z bliskimi i oddajemy się naszym pasjom. To miejsce, które powinno być bezpieczne, komfortowe i odpowiednio wyposażone. Jak zapewnić sobie jeszcze wyższy poziom wygody we własnym domu? Jak go zaaranżować? Jakie sprzęty i akcesoria kupić?

Odpowiednia aranżacja pomieszczeń

Kluczem do stworzenia przyjemnej przestrzeni domowej jest odpowiednia, przemyślana i konsekwentna aranżacja poszczególnych pomieszczeń. Warto wydzielić określone strefy funkcjonalne, by nadać poszczególnym wnętrzom i ich częściom konkretny charakter i przeznaczenie.

Przykładem jest stworzenie strefy wypoczynkowej, w której faktycznie będzie można się odprężyć. Na ogół strefę tego typu tworzy się w salonie, gdyż to właśnie to pomieszczenie jest najbardziej reprezentacyjne i obszerne. Salonowa strefa wypoczynkowa to miejsce, w którym montuje się kina domowe, zestawy głośników oraz wstawia meble. Jeśli tylko metraż pomieszczenia na to pozwala, warto wyodrębnić część salonu na nieco bardziej zaciszny kącik – w sam raz na krótką drzemkę lub czytanie książki. By uzyskać taki efekt, wystarczy ustawić fotel lub inne siedzisko w lekkim oddaleniu od miejsca, w którym znajduje się kino domowe i pozostałe meble salonowe, a do kompletu dostawić także mały stolik o podręcznym charakterze, lampkę i ozdobne bibeloty, które nadadzą tej przestrzeni przytulny charakter.

Otwarte przestrzenie są aktualnie w modzie – zwykło się łączyć salon z jadalnią oraz kuchnią. Takie rozwiązanie jest bardzo stylowe, nowoczesne i designerskie, ale ma również swoje mankamenty, z których warto zdawać sobie sprawę. Czasami dobrym wyborem okazuje się stosowanie częściowych ścianek działowych oraz innych elementów, które wytaczają oddzielne strefy na otwartej przestrzeni.

Akcesoria, które ułatwiają życie i domowe obowiązki

O tym, że zmywarka i automatyczny odkurzacz są niezwykle przydatne nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Nawet jeśli nie domyją i nie doczyszczą czegoś tak, jak zrobilibyśmy to własnoręcznie, to jednak zdejmują z naszych barków sporą część domowych obowiązków, dzięki czemu mamy więcej czasu dla siebie i dla bliskich.

Warto rozważać i brać pod uwagę zakup urządzeń i akcesoriów, które uczynią domowe obowiązki nieco mniej przykrymi, przyspieszą sprzątanie, a nawet wyeliminują konieczność wykonywania pewnych czynności. Pojemna zmywarka sprawi, że zmywanie po obiedzie odbędzie się niemal w pełni automatycznie – nie trzeba będzie zmywać każdego talerza ręcznie, pod bieżącą wodą, odkładać lub wycierać. Wszystko zostanie umyte przez zmywarkę, a samo jej załadowanie i opróżnienie zajmie tylko kilka chwil. Automatyczny odkurzacz można zaprogramować tak, by sam załączał się i rozpoczynał proces odkurzania. Można mieć wątpliwości co do jego dokładności, choć coraz to nowsze modele tych urządzeń mogą śmiało konkurować z klasycznymi odkurzaczami, ale trudno nie zauważyć, że jest to rozwiązanie, które mocno wyręcza nas w obowiązkach domowych i sprawia, że mamy o wiele więcej czasu na przyjemności.

Komfortowy klimat w domu

Można powiedzieć, że dom jest przytulny i przyjemny dopiero wówczas, gdy naprawdę komfortowo się w nim przebywa, odpoczywa i mieszka. Na poczucie komfortu składa się wiele czynników i nie chodzi tylko o rodzaj oraz ustawienie mebli, ale o kwestie znacznie bardziej podstawowe:

  • Optymalna temperatura – nie tylko zimą, ale również latem. Jeśli w pomieszczeniach nie zaplanowano odpowiedniego ogrzewania, a latem jest w nich nieznośnie gorąco, trudno mówić o komforcie. Warto rozważyć zastosowanie nowoczesnych systemów ogrzewania i wentylacji, a także rozważyć opcję klimatyzowania pomieszczeń lub zadbać o ograniczenie ich mocnego nagrzewania się (na przykład za sprawą zastosowania grubych rolet zacieniających).
  • Dobra jakość powietrza – o tym, że jakość powietrza wpływa na zdrowie nie trzeba raczej nikogo przekonywać, ale o tym, że wpływać może również na samopoczucie i wydajność w pracy również należy pamiętać. Zimą w wielu miejscowościach pojawia się problem smogu i znacznego zapylenia powietrza. Dobrym rozwiązaniem okazują się urządzenia do oczyszczania powietrza, które potrafią wyłapać z niego większość zanieczyszczeń, a latem oczyszczają je również z pyłków, które mogą powodować alergie.
  • Otoczenie przyjemne dla oka – dom to nie tylko meble i urządzenia, zlew, kuchnia i zmywarka, ale też miejsce relaksu i rekreacji oraz przestrzeń, którą można urządzić zgodnie z własnym gustem. Warto zadbać o estetyczną stronę każdej aranżacji oraz pomyśleć o otoczeniu się roślinami, które nie tylko oczyszczą powietrze, ale też wprowadzą do pomieszczenia element ekologiczny, harmonijny i przyjemny dla oka.

Aranżacja domu lub mieszkania nie jest prosta, gdyż trzeba zadbać o tak wiele różnorodnych kwestii. Warto jednak poświęcić temu zagadnieniu maksymalnie dużo czasu, gdyż w komfortowych wnętrzach, które urządzono ze smakiem mieszka i żyje się o wiele przyjemniej niż w pomieszczeniach urządzonych bez żadnego planu, strategii i konsekwencji.

 

Materiał zewnętrzny