single

Jak zaaranżować podwórko dla dziecka?

Jeśli masz to szczęście, że posiadasz kawałek zieleni do zaaranżowania, a w twoim życiu pojawiło się dziecko, skorzystaj z okazji, by stworzyć pociesze doskonałe miejsce do zabaw w ciepłe dni. Nie musisz rezygnować z wymarzonego ogródka pełnego kwiatów. By stworzyć dobry plac zabaw dla maluchów nie trzeba zajmować całej przestrzeni, należy zaś rozsądnie podejść do tematu i spośród bogactwa różnorodnych produktów wybrać takie, które najlepiej dopasują się do potrzeb dziecka i podwórka. Nim jednak zabierzesz się za tworzenie wymarzonej przestrzeni na swojej pociechy, dowiedz się, jak to robić, by nie popełnić jednego z podstawowych błędów.

Jak rozsądnie kupować wyposażenie podwórka?

Podstawowym błędem popełniamy w trakcie aranżowania przestrzeni na zewnątrz jest pośpiech. Nieprzemyślane decyzje, produkty zakupione pod wpływem impulsu okazują się później niepotrzebne i kłopotliwe, czasem nawet zwyczajnie niezdatne do użytku. Dlatego też pamiętaj, by nie przechodzić od pomysłu prosto do jego realizacji, lecz wcześniej odpowiednio się przygotować.

Należy pamiętać o tym, by obszar przeznaczony dla zabawy znajdował się w miejscu, w którym zabawki nie będą cały czas na słońcu. Jeśli tylko masz taką możliwość, zadbaj o to, by do miejsca zabaw dla dzieci słońce docierało dopiero po godzinie czternastej, gdy przestanie być już tak silne. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że twoja pociecha nie będzie wystawiona na zbyt długotrwałe działanie silnych promieni słonecznych i nie zgrzeje się ani nie podrażni skóry. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku młodszych dzieci, które mają bardzo delikatną, podatną na podrażnienia skórę.

Jeśli już wiesz, jak duża będzie przestrzeń, na której zamierzasz umieścić zabawki, możesz przejść do wybierania konkretnych produktów. Jednymi z podstawowych zabawek, które warto umieścić na podwórku dziecięcym są huśtawki ogrodowe, ale znajdziesz również mnóstwo innych produktów, które z pewnością zapewnią maluchowi doskonałą zabawę. Nim zaczniesz wybierać konkretne produkty, zorientuj się w ofercie wybranego sklepu i sprawdź, czy prezentowana oferta zawiera produkty opatrzone certyfikatami CE i GOTS. Świadczą one o tym, że dane produkty spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa i jakości Unii Europejskiej, dzięki czemu zyskasz pewność, że nadadzą się dla twojego dziecka i nie trzeba będzie martwić się o jego zdrowie. Nie oznacza to jednak, że możesz zostawiać pociechę – szczególnie bardzo małą – samą sobie podczas zabawy. Zawsze należy pilnować malucha, by w razie konieczności jak najszybciej zareagować.

Jakie zabawki kupować?

Wybór konkretnych zabawek ogrodowych nie jest prostą decyzją. Pośród oferty produktów znajdziesz mnóstwo różnorodnych sprzętów wykonywanych z różnych materiałów, z których każde mają swoje wady i zalety. Najpopularniejsze są jednak zabawki drewniane. Zapewniają solidność wykonania, a pomalowane specjalną farbą nie będą się niszczyć, ranić skóry maluchów drzazgami oraz zapobiegniesz ewentualnemu zagnieżdżeniu się w nich robaków. Ponadto ich materiał i kształt wykonania zapewnią, że jeśli dziecko się przewróci, nie rozetnie skóry, a co najwyżej nabije sobie siniaka, wobec czego będą bezpieczniejsze niż zabawki metalowe – dużo twardsze, lecz jednocześnie trwalsze – które przy uderzeniu mogą zrobić maluchowi większą krzywdę. Dla pociech najmłodszych warto zaś wybierać zabawki plastikowe puste w środku. Ich konstrukcja nie jest aż tak solidna, a same zabawki przeznaczone są dla najmłodszych dzieci, przez co nie starczą na zbyt długo, jednak dadzą ci pewność, że nawet jeśli dziecko z nich spadnie czy się uderzy, nie stanie mu się nic poważnego.

Niezwykle popularnym wyborem są huśtawki ogrodowe z drabinkami, domkami i innymi akcesoriami – małe place zabaw, które zapewniają różnorodną zabawę. Są to z reguły zabawki, które montuje się na stałe i nie można ich przenosić, jednak dobrze dobrane posłużą dzieciom nie tylko przez całe dzieciństwo, ale również w starszym wieku jako zaciszne miejsce, w którym pociecha będzie mogła zająć się sobą na świeżym powietrzu – odrabiać lekcje, bawić się czy po prostu zażywać relaksu.

Jeśli twoje dziecko jest aktywne fizycznie i uwielbia wodę, zastanów się również nad zakupem basenu. Tutaj możesz wybierać pośród wielu różnych produktów. Basen dla dzieci w wersji ogrodowej, większej, zamontować można na stałe wkopany w ziemię bądź skorzystać z modelu wyporowego, który pozwoli pływać i relaksować się w ciepłe dni, a jednocześnie będzie dawał możliwość komfortowego złożenia go w razie konieczności.

Pamiętaj również o tym, by zadbać o odpowiednią nawierzchnię. Najlepiej postawić na trawę lub gąbkowe chodniki o dużej sprężystości i bezpiecznym dla zdrowia materiale wykonania, które dadzą pewność, że w przypadku przewrócenia się dziecku nie stanie się nic poważniejszego.

 

Materiał zewnętrzny