single

Gładzie i szpachle - charakterystyka

Choć gładzie gipsowe i szpachle często są ze sobą mylone, warto mieć na uwadze to, że w rzeczywistości mamy do czynienia z różnymi produktami. Co warto o nich wiedzieć?

Szpachle

Gipsy szpachlowe nazywane też popularnie szpachlami, najczęściej są wykorzystywane miejscowo do wypełniania większych ubytków oraz samego wyrównywania powierzchni. Często na ich określenie używa się sformułowań takich, jak „baza” oraz „start”, co nie zaskakuje, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że pozwalają one na wyprowadzanie płaszczyzn sufitów oraz ścian. Stosuje się je na ścianach i sufitach, a ich warstwa może mieć nawet sześć milimetrów, należy jednak liczyć się z tym, że są twardsze od gładzi i mniej wdzięczne podczas szlifowania.

Gładzie

Gładzie gipsowe są produkowane na bazie spoiw gipsowych, może być to przy tym zarówno gips naturalny, jak i syntetyczny. Ich znakiem rozpoznawczym jest dość drobne uziarnienie, a ich warstwa ma najczęściej około 2 milimetrów grubości. Stosuje się je w celu zniwelowania nierówności, które są konsekwencjami wcześniejszych prac oraz po to, aby wygładzać powierzchnię.

Gładzie akrylowe i ich specyfika

Jeszcze zanim zdecydujemy się na wykorzystanie gładzi, powinniśmy zadbać o to, aby podłoże zostało oczyszczone nie tylko z pyłu i kurzu, ale i z resztek farby. Co ważne, w pierwszej kolejności nakłada się ją na suficie, a dopiero w dalszej dba się o to, aby pojawiła się na ścianach, począwszy od strony okna. Do nakładania gładzi wykorzystywana jest paca, która musi być przyciskana do podłoża. Co do zasady konieczne jest nakładanie nie jednej, ale dwóch warstw gładzi. Pierwsza jest grubsza, a przed nałożeniem kolejnej konieczne jest poczekanie na jej wyschnięcie, a następnie jej zeszlifowanie i zagruntowanie. Druga z warstw ma za zadanie ostateczne wyrównanie. Szlifowanie jest wykonywane ruchami okrężnymi. Najlepiej sprawdza się w jego przypadku papier oraz siatka ścierna. Rynek oferuje nam też gładzie bezpyłowe charakteryzujące się tym, że można je obrabiać na mokro, po zmieszaniu z wodą. Tu kluczowe znaczenie ma dokładne rozrobienie gładzi, gdy bowiem pojawią się na niej grudki, na powierzchni obecne będą nierówności.

Gładź

Przegląd rodzajów gładzi

Największą popularnością cieszą się na rynku gładzie gipsowe, nie są to jednak jedyne dostępne rozwiązania. O dużej popularności możemy mówić również w kontekście gładzi cementowych, cementowo-wapiennych, wapiennych, akrylowych i polimerowych. W przypadku gładzi gipsowej mamy do czynienia z suchą mieszanką. Jej głównym spoiwem jest gips budowlany, choć czasem jego miejsce zajmuje anhydryt. Jej stosowanie jest możliwe po rozmieszaniu jej z odpowiednią ilością wody. Można ją z łatwością nakładać i wygładzać, bo jest miękka zarówno w obróbce, jak i w szlifowaniu.

Zastosowanie gładzi gipsowych

Gładzie cementowe i cementowo-wapienne powstają z wykorzystaniem białego cementu oraz wapnia, co sprawia, że ich powierzchnia jest zbliżona do tej, jaka charakteryzuje gładź gipsową. Sucha mieszanka musi być wymieszana z wodą, a sama gładź nadaje się przede wszystkim do ścian zewnętrznych. Gładzie tego typu są nieco mniej popularne. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się znacznie twardszą powierzchnią, a tym samym również szlifowanie staje się poważniejszym wyzwaniem. Jeśli powierzchnia ma być duża, niezbędny jest zarówno czas, jak i wysiłek. Sprawdza się natomiast znakomicie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich, jak łazienka oraz w miejscach, w których ścianom grożą uszkodzenia. Jeszcze rzadziej używane są gładzie wapienne, możemy jednak spotkać w pomieszczeniach o podwyższonych wymogach sanitarnych takich, jak spiżarnie. Gładź taka jest odporna zarówno na pleśń, jak i na skażenia biologiczne.

Zastosowanie gładzi polimerowych

Gładzie polimerowe są sprzedawane zarówno pod postacią gotowej do użycia masy, jak i suchej mieszanki przygotowanej do rozcieńczenia z wodą. Charakteryzuje je elastyczność, dobra przyczepność do podłoża i możliwość nakładania cienkich warstw. Najczęściej poprawia się za ich pośrednictwem jakość gładzi już wykonanych, choć często służą też do wygładzania powierzchni płyt gipsowo-kartonowych.