single

Wanna z prysznicem – użyteczne rozwiązanie w każdym domu!

Prysznic czy wanna powinny znaleźć się w każdym domu lub mieszkaniu. Przy urządzaniu łazienki pojawiają się jednak dylematy związane z tymi urządzeniami. Nie w każdym pomieszczeniu zmieszczą się obydwa, poza tym posiadanie zarówno wanny jak i prysznica to większy koszt i więcej sprzątania. Warto rozważyć również połączenie obydwu tych rozwiązań. Wanna z prysznicem może okazać się strzałem w dziesiątkę dla niezdecydowanych.

Wanna czy prysznic? Odwieczny dylemat

Nie każdy ma w swojej łazience na tyle dużo miejsca, aby zmieścić zarówno wannę jak i prysznic. Dochodzi również kwestia kosztów. Jeśli nasz budżet remontowy jest wyjątkowo ciasny, nie zawsze będzie nas stać na kabinę i wannę. Wtedy przychodzi dylemat: wybrać prysznic czy balię. A może wannę z prysznicem? Warto rozważyć wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Pierwsze, co powinniśmy wziąć pod uwagę, to nasz styl życia. Niektórzy lubią długie kąpiele, rozkoszowanie się ciepłą wodą i relaks w wannie z olejkami zapachowymi czy solami kosmetycznymi. Jeśli należysz do takich osób i nie wyobrażasz sobie tygodnia bez długiej, relaksującej kąpieli, warto zainwestować w wannę. Są też tacy, którzy preferują szybkie prysznice. Łazienka jest dla nich przede wszystkim miejscem dbania o higienę, a nie relaksu. Jeśli nigdy nie przepadałeś za długimi kąpielami, a mycie wolałeś ograniczyć do minimum, prysznic będzie lepszym i mniej kosztownym rozwiązaniem, dzięki któremu możesz też zaoszczędzić dużo miejsca. Dla osób będących gdzieś pośrodku spektrum dobrym pomysłem może być wanna z prysznicem.

Wanna z prysznicem

2 w 1 czyli wanna z prysznicem

Przy braku miejsca, wanna z prysznicem wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Przyda się szczególnie wtedy, kiedy w domu jest więcej domowników, którzy mają różne preferencje dotyczące kąpieli. Tego typu element to najczęściej wanna wyposażona w wąż prysznicowy oraz wykonaną ze szkła lub innego materiału osłonę, która zamyka się i otwiera jak klasyczna kabina prysznicowa. W niektórych modelach osłona ta zajmuje całą wannę, w innych jedynie jej część. Pozwala to swobodnie brać prysznic na stojąco, bez obawy o rozchlapanie wody po podłodze.

Wracając do komfortu domowników, wanna z prysznicem jest również świetnym pomysłem dla osób posiadających dzieci. Małe pociechy lubią długie kąpiele, o wiele łatwiej umyć je w wannie niż pod prysznicem. Jeśli połączymy obydwa te rozwiązania, dzieci po podrośnięciu mogą samodzielnie brać prysznic, a w naszej łazience kompletnie nic się nie zmienia. Ponadto często nawet w parach czy pomiędzy rodzeństwem występują różnice w preferencjach co do kąpieli. Wanna z prysznicem pozwala wyjść naprzeciw oczekiwaniom wszystkich członków rodziny.

Oczywiście szklany lub wykonany z innego tworzywa parawan to nie jedyne rozwiązanie, pozwalające połączyć wannę z prysznicem. Innym sposobem jest prosta zasłona prysznicowa. Fakt, w mniejszym stopniu chroni ona wodę przed rozchlapywaniem, ale za to jest znacznie tańsza i umożliwia montaż nieingerujący w strukturę ścian. Wanna z prysznicem może być również wyjątkowo dużą wanną narożną. Dzięki rozmiarowi nie ma ryzyka zachlapania podłogi. Ryzykownym rozwiązaniem jest połączenie z prysznicem wanny wolnostojącej. O ile nie wymyślimy odpowiedniej metody osłony, bardzo ciężko będzie uniknąć wody na kafelkach po każdej kąpieli.

Jak dbać o wannę z prysznicem?

Wanna z prysznicem jak każdy element wyposażenia łazienkowego, wymaga regularnego czyszczenia. Stały kontakt z wodą oraz środkami czystości sprawia, że na elementach armatury osadza się brud i nieprzyjemne osady. Przede wszystkim po każdym użyciu wewnętrzna stronę wanny warto zmyć ciepłą wodą z dowolnym detergentem. Mimo wszystko podczas każdej kąpiel zmywamy z siebie brud, który może pozostać na dnie balii. Jeżeli wiemy, że w naszym regionie woda w kanalizacji miejskiej jest twarda, powinniśmy po wyczyszczeniu całej powierzchni przetrzeć ją do sucha. Dzięki temu zapobiegniemy osadzaniu się kamienia.

Co z szybami kabiny? Tutaj warto użyć po prostu środków do czyszczenia okien. Powinny bez problemu poradzić sobie ze szklaną powierzchnią parawanu. Oprócz przemywania i ewentualnego przecierania po każdym użyciu, co jakiś czas warto bardziej gruntownie posprzątać naszą wannę z prysznicem. W tym celu przyda się mocniejszy detergent przeznaczony do mycia łazienki oraz zwykła, miękka ściereczka. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest nasza wanna z prysznicem. Jeżeli mamy do czynienia z akrylem, nie należy stosować proszków czy mleczek do czyszczenia. Zawierają one bowiem cząsteczki ścierne, które mogą zarysować akrylową powierzchnię.