single

Jak znaleźć odpowiedni klimatyzator?

Jeszcze nie tak dawno myśląc o klimatyzatorze mieliśmy na myśli przede wszystkim luksusowe wnętrza – znak rozpoznawczy zachodnich filmów. Dziś jednak mówimy o urządzeniu, które z powodzeniem może sprawdzić się również w naszym własnym domu. Warto zatem poszukać informacji na temat tego, jak dobrać klimatyzator i poprawnie go zamontować.

Klimatyzator w domu jest urządzeniem, które ma przynajmniej kilka zalet. Na pierwszy plan wysuwa się to, że jest on bez porównania bardziej wydajny niż klasyczny wentylator, choć oczywiście duże znaczenie ma to, na ile dobrze dopasujemy dany model do wielkości pomieszczenia. Klimatyzator zaskakuje również precyzyjnym układem regulacji osiąganej temperatury. Urządzanie takie sprawdza się również wówczas, gdy zmagamy się z problemem zbyt dużej lub zbyt małej wilgotności, automatycznie utrzymuje ją bowiem na poziomie odpowiednim dla ludzkiego organizmu. Wyposażony jest też w filtry powietrza, a to sprawia, że oziębione powietrze jest czystsze. Już choćby dlatego klimatyzatory są stosowane także w chłodniejsze dni – jako nawilżacze powietrza.

W mieszkaniach zastosowanie znajdują zarówno klimatyzatory przenośne, jak i rozwiązania typu split. Niektóre zwracają na siebie uwagę również dlatego, że są wyposażone w wentylator, który wspomaga chłodzenie oraz w elementy grzejne, co sprawia, że można za jego pośrednictwem dogrzewać pomieszczenie. Sterowanie pracą klimatyzatora nie należy do zadań trudnych, zastosowania znajdują bowiem pokrętła i przyciski, które sprawiają, że możliwe staje się określenie tak temperatury powietrza, jak i szybkości wentylacji. Niekiedy mamy też do czynienia z timerem, który pozwala na programowanie tego rodzaju parametrów.

wentylator

Sztuka wyboru klimatyzatora

Klimatyzator jest urządzeniem, od którego oczekujemy, że będzie przynajmniej dwa razy w ciągu godziny wymieniał powietrze w pomieszczeniu. Nie zaszkodzi przy tym, jeśli będzie miał szeroki zakres temperatury i możliwość jej korygowania co 1 stopień. Dobrym pomysłem jest też klimatyzator z mikroprocesorem, wiemy bowiem, że nie rozreguluje się przez przypadek. Obecnie wszystkie urządzenia tego typu są wyposażone w filtry powietrza, których zadanie polega na zatrzymywaniu kurzu oraz pyłu. Co więcej, coraz popularniejsze są filtry z węgla aktywowanego likwidujące przykre zapachy, a nawet pochłaniające elektryczność. Filtry spełniają powierzone im zadania jedynie wówczas, gdy są czyszczone we właściwy sposób. Najlepiej sprawdza się w tym kontekście ciepła woda, a samo czyszczenie powinno być wykonywane przynajmniej raz na dwa tygodnie. Na szybkość zużycia filtra wpływa przede wszystkim jego rodzaj, pewne znaczenie ma jednak również to, jak często jest on wykorzystywany. Od klimatyzatorów oczekuje się cichej pracy, a co za tym idzie hałas, który jest przez nie wytwarzany, nie powinien przekraczać 50 decybeli, a więc poziomu cichej rozmowy. Podczas dokonywania wyboru należy też zwrócić uwagę na to, jaka ciecz chłodząca została zainstalowana w tego rodzaju urządzeniu. Do niedawna była to mieszanina gazów znana jako R-22, obecnie jednak odchodzi się od niej zastępując ją związkami fluoru z węglem – o wiele bardziej przyjaznymi środowisku naturalnemu. 

PrestigeVent Klimatyzacja Kraków

Idealna moc chłodzenia klimatyzatora

Podczas wyboru mocy klimatyzatora, powinniśmy liczyć na pomoc sprzedawcy. Dobrze więc już wcześniej przygotować dane mówiące o wielkości klimatyzowanego pomieszczenia, grubości znajdujących się w nim ścian oraz rodzaju i grubości ich izolacji. Sprzedawca może być też zainteresowany liczbą okien i drzwi, a nawet nasłonecznieniem wnętrza. Pewne znaczenie ma również piętro, na którym znajduje się mieszkanie.

Jak montować klimatyzator?

W zdecydowanej większości przypadków montaż klimatyzacji nie jest zadaniem skomplikowanym. Wystarczy, że ustawimy klimatyzator w odpowiednim miejscu, a potem zainstalujemy rurę, której zadaniem jest odprowadzanie ciepła wchłanianego przez urządzenie. Rura powinna być zamontowana bezpośrednio w oknie lub ścianie zewnętrznej, choć w pewnych okolicznościach pojawia się na klatce wentylacyjnej. Klimatyzator nie będzie jednak działał najlepiej, jeśli ustawimy go w pobliżu źródeł ciepła. Nie wolno też stawiać na nim żadnych przedmiotów i zakrywać kratek wentylacyjnych, zaburza to bowiem pracę urządzenia prowadząc nawet do jego przegrzania.