single

Lustra doświetlają i optycznie powiększają wnętrze. Sposoby aranżacji luster

W baśniach lustra często mają magiczną moc. Także w rzeczywistości można za ich pomocą wyczarować większe, jaśniejsze, nastrojowe wnętrza. Lustro jest jednym z tych elementów wyposażenia, które mogą być zarówno praktyczne, jak i bardzo dekoracyjne.

Lustra pomagają rozświetlić ciemne wnętrza

Lustra można wykorzystać do rozświetlenia ciemnych pomieszczeń, np. korytarzy i przedpokojów. Często naturalne światło do nich nie dociera, a sztuczne oświetlenie nie jest w stanie przeniknąć we wszystkie zakamarki. W takich wnętrzach trzeba walczyć o każdy promień. Zamocowanie dużego lustra w odpowiednim miejscu, naprzeciwko źródła światła, sprawi, że promienie będą odbijały się od jego tafli. Dzięki temu w pomieszczeniu stanie się jaśniej. Im większe lustro, tym lepiej. Dookoła niego lub w pobliżu można ustawić świece, powiesić lampiony lub małe lampki (na przykład ledowe lampki choinkowe albo świecące bawełniane kule). W pomieszczeniu zapanuje dzięki temu nastrojowa atmosfera. Warto dodatkowo pomalować ściany białą farbą i wyposażyć jasnymi meblami. Biel w przeciwieństwie do innych barw odbija, a nie pochłania światło. Wzmocni ona rozświetlający efekt luster.

Duże lustro optycznie powiększy wnętrze

Lustra pomagają także optycznie powiększać przestrzeń. Dobrze jest umieścić je na ścianie naprzeciwko okna lub drzwi. Dzięki temu lustrzane odbicie optycznie powiększy pomieszczenie o przestrzeń znajdującą się za otwartymi drzwiami lub odsłoniętym lustrem.

Ciekawym rozwiązaniem, za pomocą którego można sprawić, aby nieduża łazienka optycznie zyskała kilka metrów kwadratowych, są lustra trójwymiarowe, z efektem głębi. Dookoła tafli takiego lustra rozmieszczone są diody LED. Sprawiają one, że osoba, która patrzy w lustro, ma wrażenie, że zagląda do nieskończenie dużego pomieszczenia albo głębokiego korytarza. Takie lustro doskonale dopełni nowoczesną, industrialną lub klubową aranżację łazienki i przedpokoju.

Ciekawe pomysły na aranżację wnętrz z wykorzystaniem luster

Sposobów na dekoracyjne wykorzystanie luster jest wiele. Inspiracji warto poszukać w sztuce. Wystarczą trzy prostokątne lub kwadratowe lustra, żeby zrobić z nich swego rodzaju poliptyk. W malarstwie tą nazwą określa się obraz namalowany na kilku płaszczyznach. Płaszczyzny te rozmieszczone są obok siebie. Analogicznie można powiesić lustra. Powinny one mieć identyczną wysokość oraz wąskie jednakowe ramy. Lustra mogą znaleźć się jedno obok drugiego w niewielkiej, ale równej odległości. Jeśli pomieszczenie jest nieduże, a jego ściany znajdują się blisko siebie, lustra można powiesić na trzech ścianach. Praktyczną korzyścią z takiego rozwiązania jest to, że wtedy zobaczymy swoje odbicie z trzech różnych perspektyw. Żeby osiągnąć zamierzony efekt, trzeba zadbać o precyzję, lustra muszą zostać powieszone na tej samej wysokości, w jednakowych odstępach od siebie.

Efekt multiplikacji można wykorzystać także w inny sposób, na przykład ułożyć na ścianie mozaikę z niedużych luster o regularnym kształcie. W tym przypadku najlepiej wybierać lustra bez ram. Na jednej ścianie mogą także znaleźć się lustra o takim samym kształcie, na przykład okrągłe, ale w różnych rozmiarach. Wiele ciekawych modeli można znaleźć na stronie Leroy Merlin: https://www.leroymerlin.pl/ramy-obrazy-lustra/lustra,a1296.html.

Miłośnicy minimalistycznej estetyki, którzy nie zamykają się jednak wyłącznie w jej prostych kształtach, mogą pobawić się kontrastem. Wśród elementów wyposażenia, których forma podporządkowana jest funkcji, może znaleźć się jeden utrzymany w diametralnie innym stylu. Niech będzie to na przykład ozdobne lustro w złoconej lub srebrzystej ramie o nieregularnych, barokowych kształtach. Taka gra konwencją może przynieść ciekawe rezultaty, z pewnością nada wnętrzu wyjątkowy charakter.

Lustro można wkomponować w wiszące na ścianie portrety i zdjęcia. Aby uzyskać pożądany efekt, należy zarówno lustro, jak i zdjęcia umieścić w takich samych lub podobnych ramach. Osoba, która zobaczy w lustrze swoje odbicie, znajdzie się dzięki temu wśród innych wizerunków znajdujących się na ścianie.

Kiedy znudzą nas białe biurowe tablice do pisania lub karteczki z notatkami przyczepiane do lodówki, możemy zacząć robić notatki na lustrze. W sprzedaży dostępne są specjalne kolorowe zmywalne pisaki do szkła. Można robić nimi notatki i rysunki. Dzięki temu lustro za każdym razem będzie wyglądać inaczej. Pisaki można zetrzeć z lustra przeznaczoną do tego suchą gąbką.

Lustra, szczególnie w pomieszczeniach, w których na ogół się ich nie umieszcza, mogą sprawiać, że niektórzy będą czuli się nieswojo. Aby temu zapobiec, lustra w salonie albo sypialni można częściowo zasłonić. W tym celu warto poszukać rozwiązań takich jak np. etniczne zasłonki uplecione metodą makramy lub dekoracyjnie upięte, być może półprzezroczyste, tkaniny, odsłaniające tylko część lustra.

Jak czyścić lustra?

Zabrudzone lustro z widocznymi smugami nie będzie właściwie pełniło swojej funkcji. Odbicie w nim zazwyczaj jest zamazane i zniekształcone. Brudna powierzchnia lustra jest jednak przede wszystkim mało estetyczna. Utrzymanie luster w czystości nie jest trudne. Należy myć je tak jak inne szklane płaszczyzny, za pomocą płynu do mycia szyb oraz myjki, która dokładnie przywiera powierzchnią do szkła i ściąga z niego nadmiar piany i wody. Zamiast płynu można wykorzystać ocet rozcieńczony w wodzie (w proporcjach 1:4). Po umyciu lustro należy wytrzeć i wypolerować ręcznikiem papierowym, najlepiej robić to kolistymi ruchami. Jeśli rama lustra jest drewniana, należy wycierać z niej kurz za pomocą suchej szmatki, a do impregnacji i pielęgnacji stosować specjalne środki przeznaczone do drewna. Uwaga, takie lustra, o ile rama nie jest wykonana z egzotycznych gatunków drewna, nie powinny wisieć w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności (takich jak na przykład łazienka i kuchnia).

Materiał zewnętrzny