single

Charakterystyka farb elewacyjnych

Gdy mamy do czynienia z zewnętrznymi powłokami malarskimi, zazwyczaj oczekujemy od nich spełnienia dwóch funkcji. Pierwsza wiąże się z ochroną wypraw tynkarskich znajdujących się pod nimi, druga zaś zakłada nadawanie elewacjom estetycznego wyglądu. Same farby elewacyjne zalicza się do nawierzchniowych farb mineralnych.

Wśród rozwiązań pojawiających się na rynku najczęściej należy wymienić te, które sprawdzają się w odniesieniu do tynków wapiennych, krzemianowych, cementowo-wapiennych oraz akrylowych. Gdy mamy do czynienia z farbami cementowymi, wapiennymi oraz cementowo-wapiennymi rolę spoiwa pełni najczęściej wapno gaszone oraz hydratyzowane, choć może być to również cement i mieszanina wapnia i cementu. Wśród innych składników wymienia się przede wszystkim wodę, środki modyfikujące i pigmenty. Jeszcze nie tak dawno na rynku dominowały właśnie te trzy rodzaje farb, wytwarzano je przy tym bezpośrednio na budowie. Również dziś mamy do czynienia z takimi technikami, choć jednak posiadają one szereg zalet, niejednokrotnie wcale nie satysfakcjonują urzędników. Wśród ich największych wad wymienia się łatwość zabrudzenia elewacji, należy jednak liczyć się również z ograniczoną kolorystyką oraz tendencją do płowienia barwy.

farby akrylowe

Po pewnym czasie elewacje zaczynają więc wyglądać dość nieestetycznie, co skutkuje decyzją o ich renowacji. Niestety, jest to dodatkowy wydatek, a przecież nie zawsze dysponuje się nie tylko środkami finansowymi, ale i czasem niezbędnym do realizacji takiego przedsięwzięcia. Wszystko to sprawia, że coraz większą popularnością cieszą się bardziej nowoczesne rozwiązania, a więc te, które bazują na syntetycznych pigmentach oraz spoiwach. Tu warto wspomnieć o gotowych fabrycznie farbach krzemianowych, akrylowych, silikonowych oraz o ich kompozycjach. Farby krzemianowe zwracają na siebie uwagę między innymi dlatego, że ich spoiwem jest szkło wodne potasowe i odpowiednio dopasowane do niego pigmenty. Farby takie charakteryzują się nie tylko trwałością, ale i odpornością na zmienne warunki klimatyczne. Z kolei farby akrylowe wyróżniają się przede wszystkim dzięki spoiwu pochodzącemu z żywic akrylowych. Powłoki są więc odporne nie tylko na czynniki atmosferyczne, ale nawet na promieniowanie UV.

Gdy mamy do czynienia z farbami silikonowymi, powinniśmy mieć na uwadze to, że w ich składzie znajdują się przede wszystkim tak zwane żywice silikonowe. To właśnie im farby te zawdzięczają właściwości hydrofobowe, a co za tym idzie, nie trzeba obawiać się o przywierający do nich w innych okolicznościach brud oraz kurz. Jeśli więc mamy do czynienia z opadami atmosferycznymi, powierzchnie pomalowane w ten sposób same się oczyszczają. Na uwagę zasługuje i to, że farby silikonowe znakomicie przylegają do podłoży elewacji, sprawdzają się przy tym nawet w odniesieniu do obiektów starych oraz zniszczonych. Można je stosować na powierzchniach betonowych oraz żelbetowych takich, jak mosty i wiadukty. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaki kolor elewacji wybrać, nie powinniśmy ograniczać się jedynie do względów estetycznych. Duże znaczenie ma również jakość farby, ta bowiem musi jak najdłużej spełniać nie tylko kryteria estetyczne, ale również konserwacyjne i ochronne. Jeśli warunki te zostaną spełnione, możemy liczyć na elewację trwałą i estetyczną, a jednocześnie odporną na działanie czynników zewnętrznych.