single

Jaki rodzaj szafy wybrać?

Wydzielenie w swoim domu czy mieszkaniu odpowiedniej przestrzeni do przechowywania ubrań czy jakichkolwiek innych rzeczy których potrzebujemy bardziej lub mniej często jest niezwykle ważną sprawą. Należy pomyśleć o tym jeszcze na etapie projektowania swojego mieszkania. Okazuje się, że zwykłe meble takie jak szafy czy komody – choć oczywiście bardzo praktycznie i przydatne – wcale nie są tutaj jedynym sensownym rozwiązaniem. Równie ciekawymi pomysłami są szafy wnękowe lub osobne garderoby.

Takie rzeczy mogą jednak wymagać minimalnych zmian w układzie ścian czy pomieszczeń, dlatego właśnie trzeba myśleć o nich już na samym początku. Niemniej zdecydowanie warto, ponieważ potem będziemy mogli cieszyć się dzięki temu naprawdę sporą wygodą. Choć jest to nieco żmudne zadanie, warto już wcześniej dokładniej rozplanować, jakie rzeczy chcemy trzymać w konkretnych miejscach w naszym domu. Oczywiście, rzecz z tej samej grupy trzymamy zwykle razem, można zatem z góry przygotować obszary mieszkania, które będą przeznaczone dla konkretnych grup. Jest to chyba dość oczywiste. W końcu trudno wyobrazić sobie, abyśmy trzymali w jednym pomieszczeniu czy szafie ubrania ze środkami czystości – wszystko powinno być uporządkowane, a każda grupa rzeczy musi mieć wyznaczone dla siebie miejsce. Nawet najmniejsze schowki warto w góry nanieść na plan naszego mieszkania, ponieważ dzięki temu potem znacznie łatwiej będzie nam zrealizować wszystkie takie założenia.

Dobrze jest też przemyśleć przeznaczenie konkretnych rzeczy i rozplanować wszystko tak, abyśmy mieli łatwy dostęp do miejsc, w których będziemy ich potrzebowali. Schowek na środki czystości powinien być w łatwo dostępnym miejscu, abyśmy od razu po ich wyjęciu mogli zabrać się do sprzątania. Miejsce do powieszenia płaszcza czy kurtki należy umiejscowić blisko drzwi. Takie rzeczy z pozoru wydają się dość banalne, ale w rzeczywistości w wielkim stopniu mogą one wpływać na naszą codzienną wygodę. Niektórzy ludzie nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak wiele niepotrzebnego trudu i biegania po domu można sobie zaoszczędzić właśnie przy umiejętnym rozplanowaniu wszystkich schowków.

Szafy wnękowe

Jak już powiedzieliśmy, jedną z najciekawszych propozycji w kwestii schowków na ubrania są szafy wnękowe lub osobne garderoby. Ich przygotowanie wymaga co prawda nieco większego wysiłku, ale jednocześnie mogą one być znacznie bardziej praktyczne niż standardowe szafy. Jedna taka szafa z powodzeniem może zastąpić nam kilka osobnych mebli; ponadto schowki tego typu nie muszą być przeznaczone wyłącznie do przechowywania mebli, bowiem są one znacznie bardziej wszechstronne. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możemy jednak pozwolić sobie na szafę wnękową, to równie dobrą propozycją jest obszerna zabudowa meblowa, wyposażona w szereg różnych schowków, szaf i półek. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zabudowy te mogą być dostępne od różnych stron i jednocześnie pełną kilka różnych funkcji. Przykładowo, od strony salonu trzymamy w nich książki czy odzież wierzchnią. Od strony kuchni – zastawę stołową. Takie połączenie ze sobą kilku różnych rodzajów szaf i schowków pozwala na wprowadzenie w swoim mieszkaniu ładu i harmonii i daje nam pewność, że wszystkie rzeczy potrzebne nam w życiu codziennym zawsze będziemy mieli pod ręką.

Planowanie takich schowków w swoim mieszkaniu bardzo często opiera się w dużym stopniu na wykorzystywaniu miejsc, które z pozoru są bezużyteczne. Praktycznie zawsze można znaleźć mnóstwo wnęk czy zagłębień, które są zbyt małe żeby wstawić tam jakiekolwiek meble – tymczasem świetnie mogą nadawać się chociażby na niewielkie półki. Ważną kwestią której warto przyjrzeć się nieco bliżej jest wysokość, na której umieszczamy poszczególne przedmioty.

Pierwszą i podstawową zasadą jest to, że przedmioty codziennego użytku z których korzystamy w miarę często powinny zawsze znajdować się jak najniżej – dzięki temu będziemy mieli do nich łatwy dostęp. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym można znacznie ułatwić sobie częste wyjmowanie i chowanie poszczególnych przedmiotów – warto zainteresować się pudełkami wysuwanymi na kółkach i innymi tego typu pomocnymi rzeczami. Sporo przestrzeni, szczególnie w niewielkich mieszkaniach, można zaoszczędzić stosując specjalne uchwyty, dzięki którym można powiesić na ścianie niektóre rzeczy – rower czy składane krzesła. Przed zdecydowaniem się na jakiekolwiek półki czy pojemniki wszystko powinniśmy jak najdokładniej wymierzyć aby mieć pewność, że każda wybrana przez nas rzecz dobrze zmieści się na swoim miejscu. Również to warto robić jeszcze przed zdecydowaniem się na jakiekolwiek rozwiązania, ponieważ jedynie dzięki temu będziemy wiedzieli, na co tak właściwie możemy sobie pozwolić. Czasami poważną przeszkodą okazują się być najróżniejsze wady konstrukcyjne, jak chociażby krzywe ściany. Można wówczas dopasować do nich półki, ale trzeba zaplanować to jak najwcześniej. Jeśli posiadamy niewielkie pomieszczenie do zagospodarowania, to świetnym pomysłem będzie osobna garderoba. W takim miejscu będziemy mogli trzymać wszystkie swoje ubrania i stworzymy też pokój do przebierania się. Unikniemy dzięki temu zbędnego bałaganu w szafach.