
Oczko wodne w ogrodzie - jak i gdzie zbudować?
Oczko wodne jest efektownym elementem aranżacji każdego ogrodu. W miejscu budowy zbiornika nie powinny przebiegać żadne instalacje, np. gazowe czy kanalizacyjne oraz korzenie drzew. Oczko wodne można wybudować, korzystając z gotowych form wykonanych z żywicy lub polietylenu.
Oczko wodne jest ciekawym i niezwykle dekoracyjnym elementem aranżacji ogrodu. Planując budowę tego rodzaju zbiornika, należy przede wszystkim dobrze przemyśleć jego lokalizację. Oczko wodne powinno znajdować się w odstępie od drzew oraz w miejscu cechującym się zmiennym nasłonecznieniem, co ograniczy rozwój glonów.
Oczko wodne w ogrodzie - lokalizacja
Oczko wodne w ogrodzie można wybudować samodzielnie stosując się zaledwie do kilku podstawowych zasad. Planując utworzenie zbiornika o powierzchni nie przekraczającej 30 mkw, nie wymagane jest pozwolenie na budowę. Decydując się na samodzielne zbudowanie oczka wodnego, należy dokładnie przemyśleć jego lokalizację. W miejscu budowy nie powinny przebiegać żadne instalacje, zarówno gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne, jak też elektryczne i telefoniczne. Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór usytuowania oczka wodnego jest nasłonecznienie. Zbiornik powinien znajdować się w miejscu o zmiennym nasłonecznieniu w ciągu doby. Wskazane jest, by słońce padało na oczko wodne przez 4-8 godzin dziennie, przy tym ⅓ jego powierzchni powinna pozostawać w cieniu. Taka lokalizacja zapobiega nadmiernemu rozwojowi glonów oraz zapewnia optymalną dawkę promieni słonecznych dla pożądanych roślin w zbiorniku. Oczko wodne należy wybudować w pewnym odstępie od drzew, których korzenie mogą utrudnić budowę, a z czasem zniszczyć konstrukcję zbiornika. Ponadto drzewa liściaste znajdujące się bezpośrednio nad oczkiem są przyczyną jego zanieczyszczania, gdyż zalegające w wodzie liście zaczynają gnić. Planując budowę oczka wodnego, należy pamiętać, że do jego obsługi potrzebny jest łatwy dostęp do źródła wody i elektryczność, dlatego zbiornik buduje się w miejscu, do którego łatwo doprowadzi się prąd i wodę.
Oczko wodne - jak je zbudować?
Samodzielne zbudowanie oczka wodnego nie jest trudne, gdyż możliwe jest skorzystanie z gotowych form szeroko dostępnych na rynku ogrodniczym. Formy przeznaczone do budowy oczka wodnego utworzone są z żywic poliestrowych, które są dość ciężkie, ale jednocześnie stabilne i bardzo wytrzymałe. Formy do oczek wodnych mogą być również wykonane z polietylenu, który w porównaniu do żywicy jest bardziej elastyczny. Wszystkie formy do oczek, niezależnie od materiału, są odporne na niskie temperatury oraz bezpieczne dla roślin i zwierząt. Na rynku dostępne są one w wielu wariantach różniących się między sobą głębokością, wielkością i kształtem. Oczko wodne można wylać także z betonu. Wiąże się to ze znacznie większym nakładem pracy, który rekompensuje stosunkowo niski koszt budowy oraz długoletnia wytrzymałość konstrukcji. Każde oczko wodne wymaga troskliwej pielęgnacji. Konieczne jest regularne wyławianie zanieczyszczeń pływających na powierzchni zbiornika. W tym celu przydatna jest siatka umieszczona na długim drążku. Niezbędne jest również wyposażenie oczka w specjalny filtr i pompę, które umożliwiają usuwanie glonów.
Czytaj także: Azalie - rodzaje, wymagania, pielęgnacja
Komentarze (0)