Pompy ciepła — czy warto się zdecydować na instalację? Wady i zalety pomp ciepła
Instalacja pompy ciepła jest inwestycją wartą do rozważenia w sytuacji remontu lub budowy nowego domu. Jest to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze, które do swojego działania wykorzystuje energię cieplną zawartą w naturalnych pokładach ziemi, wody, a także powietrza. Następnie pompa ciepła oddaje pobraną energię do instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, a nawet do klimatyzacji. Jej praca opiera się na przemianach fizycznych zachodzących w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu, skraplaniu, a także rozprężaniu.
Pompy ciepła są coraz częściej wykorzystywane jako zamiennik tradycyjnych źródeł ciepła. Nowoczesne budownictwo wykorzystuje coraz nowsze technologie, które odpowiednio dobrane do energooszczędnych budynków mogą całkowicie pokrywać zapotrzebowanie na energię całego budynku. Starsze domy mogą zainstalować pompę ciepła do współpracy z kotłem gazowym bądź olejowym.
Kiedy warto zamontować pompę ciepła?
Kiedy jesteśmy przekonani o wyborze pompy ciepła w naszym nowym domu, może to pomóc w oszczędzaniu. Pompa ciepła to niskie koszty eksploatacji. Z całą pewnością obniży koszty budowy, gdyż nie trzeba tworzyć kominów spalinowych, pomieszczenia do magazynowania opału, kotłowni bądź inwestować w zbiorniki na paliwo gazowe czy olejowe. Urządzenie pompy ciepła jest praktycznie samoobsługowe, wyjątkiem jest serwisowanie i coroczny przegląd, co w porównaniu z ilością czasu, jaką trzeba poświęcić na obsługę tradycyjnych urządzeń grzewczych jest niewielki. Odpowiedni serwis i eksploatacja urządzenia pozwala na korzystanie z niego nawet przez 50 lat.
Pompa gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Brak jest zagrożeń związanych z pożarem, wybuchem czy zaczadzeniem, co ma miejsce w budynkach z instalacją gazową czy olejową.
Poza tym pompa ciepła nie ma dużych wymagań odnośnie do miejsca instalacji. Może być zlokalizowana nawet na zewnątrz budynku, co stanowi dobre rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, gdyż nie zajmuje cennej przestrzeni użytkowej. Jednak można również zainstalować pompę wewnątrz budynku np. w garażu czy innym pomieszczeniu gospodarczym. W blokach mieszkalnych zamontowanie pompy ciepła jest dużo prostsze niż instalacja kotła na paliwo stałe czy olej.
Pompa ciepła zaliczana jest do zielonych technologii. Oznacza to, że jest rozwiązaniem całkowicie proekologicznym wspierającym ochronę środowiska naturalnego. Podczas swojej pracy nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń i smogu tak szkodliwego dla zdrowia. Istnieje wiele form wspomagających inwestycje w odnawialne źródła energii, w wśród nich inwestycji w pompy ciepła. Emisja zanieczyszczeń jest dużo niższa niż w przypadku kotłów na paliwa stałe.
W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii stale rośnie. Dlatego może się okazać, że w przyszłości większość energii elektrycznej produkowanej dla potrzeb pomp ciepła będzie wytwarzana przez biopaliwa, energię słoneczną czy wiatrową.
Co może być wadą pomp ciepła?
Pompy ciepła uzależniają swoje działanie od dostaw energii elektrycznej. Kiedy brakuje energii, warto mieć w pogotowiu kominek czy kocioł gazowy w celu zapewnienia ciepła, gdyż praca pompy bez napięcia jest niemożliwa. W poziomym gruntowych pompach ciepła do ich instalacji wymagana jest dość duża powierzchnia działki, niestety nie każdy taką posiada. Również wykonanie głębokich odwiertów przy wykorzystaniu sond pionowych generuje wysokie koszty. Jednak w Polsce, ze względu na rodzaj klimatu świetnie sprawdzają się pompy powietrzne, przy których instalacji takich problemów nie ma.
Dużą niedogodnością jest hałas emitowany przez pompy ciepła. Rozwiązaniem jest tutaj zakup dostępnych na rynku cichych pomp lub zlokalizowanie jej w miejscu, w którym hałas w domu nie będzie tak odczuwalny dla ucha.
Niewątpliwie największą wadą jest koszt zakupu i montażu pompy ciepła. Jednak instalacja zwróci się w ciągu kilka lat użytkowania. Więcej znajdziesz na https://ladnydom.pl/budowa/7,106579,23369632,pompa-ciepla-powietrzna-cena-montaz-koszt-eksploatacji.html
Mimo wszystkich niedogodności warto jest podjąć decyzje o instalacji pompy gdyż zalety przeważają nad niewielkimi wadami. Czy nasze zdrowie i życie, a także życie naszej planety nie jest cenniejsze? Niewątpliwie to także doskonałe rozwiązanie dla naszego portfela. Pompa ciepła to korzystne rozwiązaniem w miejscach, gdzie nie ma podłączenia do sieci gazowej, ale występuje przyłącze energetyczne. Jest to świadoma troska o środowisko naturalne, a pompy ciepła jako odnawialne źródło energii są przyszłością dla wyczerpujących się zasobów naturalnych naszej ziemi.
Komentarze (0)