single

Gdzie warto kupować materiały budowlane?

Budowa nowego domu, a może tylko remont jednego pokoju, łazienki czy kuchni – przynajmniej kilka razy w życiu przychodzi taki moment, kiedy musimy się zmierzyć z zakupem materiałów budowlanych. Nie każdy jest fachowcem w tej dziedzinie, więc zanim cokolwiek zaplanujemy, warto skonsultować się z ekipą remontową lub budowlaną i sporządzić dokładną listę artykułów, których będziemy potrzebować. A kiedy wiemy już, co – i w jakiej ilości – musimy kupić, cała reszta wydaje się dziecinnie prosta. Ale czy na pewno? Jak profesjonalnie podejść do zakupu artykułów budowlanych, aby w portfelu nie zaczął nam hulać wiatr?

Cena i jakość

Podejmowanie decyzji zakupowych opiera się często wyłącznie na kryterium ceny. Tylko że taniej nie zawsze znaczy korzystniej. W przypadku materiałów do budowy domu czy remontu mieszkania głównym wyznacznikiem powinna być jakość. Jak się upewnić, że to co kupujemy, okaże się rzeczywiście trwałe i solidne? Możemy zaufać uznanym markom, które cieszą się renomą przede wszystkim wśród specjalistów. Jednak ceny markowych produktów mogą znacznie przewyższać nasz budżet, więc warto poszukać tańszych, ale równie dobrych zamienników. W przypadku markowych artykułów zazwyczaj płacimy nie tylko za jakość, ale również (a może głównie) za nazwę i logo. Tymczasem mniej znane produkty często nie ustępują jakością tym markowym, a ich cena może być znacznie niższa.

Online czy stacjonarnie?

W poszukiwaniu materiałów budowlanych możemy udać się zarówno do lokalnej hurtowni, jak i do sklepu internetowego. Każda z tych opcji ma swoje dobre strony. Kupując online, łatwiej i szybciej znajdziesz produkty w niższych cenach – ale po doliczeniu kosztów dostawy może się okazać, że w pobliskim markecie budowlanym zapłacimy niewiele więcej. Natomiast kupując w hurtowni możemy również negocjować cenę i uzyskać korzystny rabat, szczególnie przy zakupie większej ilości materiałów.

Wybierz najlepszą ofertę

Zanim jednak klikniesz „Kup teraz” lub zaczniesz błądzić wzrokiem po sklepowych alejkach i półkach, zrób najpierw szybki rekonesans w Internecie. Możesz sprawdzić aktualne oferty i promocje na stronach internetowych popularnych marketów budowlanych, np. https://www.obi.pl/decom/category/Budowa%C4%87/Materia%C5%82y_budowlane/175 oraz skorzystać z porównywarek cen. Jeśli chodzi o jakość materiałów, warto także przejrzeć fora internetowe – ludzie chętnie dzielą się swoimi opiniami na temat rozmaitych produktów. Dobrze jest też planować takie działania jak remont czy budowa z większym wyprzedzeniem – zanim ustalisz termin rozpoczęcia prac, oszacuj dokładnie swój budżet, zrób wstępny kosztorys i zbierz informacje na temat cen produktów w poszczególnych marketach i hurtowniach. Dzięki uważnemu śledzeniu informacji o wyprzedażach i promocjach możesz dużo zaoszczędzić, zwłaszcza jeżeli masz miejsce na przechowanie materiałów przez dłuższy czas przed rozpoczęciem budowy – możesz wtedy gromadzić je stopniowo, decydując się na zakup w momencie, kiedy cena jest najniższa.