Brak mostów termicznych w drewnianym domu. Jak to osiągnąć?
Każdy marzy o tym, aby posiadać dom, z którego nie ucieka ciepło. Możesz ten efekt uzyskać, jeżeli postarasz wyeliminować się mosty termiczne będące powodem strat cieplnych. Okazuje się, że przez jeden pręt stalowy o przekroju 1 cm2 w ciągu godziny z domu ucieka więcej ciepła niż przez całą powierzchnię ściany. Mosty cieplne mogą spowodować, że przyjemne odczucia występujące w drewnianym domu, pozostaną jedynie w strefie marzeń.
Skąd biorą się mosty termiczne w domach?
Mosty cieplne to przegrody zewnętrzne budynku, przez które ucieka duża ilość ciepła z naszych wnętrz. Przy niskich temperaturach przegrody mogą powodować zawilgocenie pomieszczeń, a tym samym pojawi się w naszych wnętrzach problem z pleśnią oraz grzybem. Czasem dochodzi także do poważnych uszkodzeń mechanicznych, dlatego natychmiast musisz wyeliminować mosty termiczne, gdy tylko pojawią się w konstrukcji twojego domu, niezależnie od tego, z jakiego materiału jest zbudowany.
Właściciel domu musi borykać się przynajmniej z kilkoma odmianami mostków termicznych. Do najpopularniejszych należą:
- mostki liniowe – jeżeli izolacja cieplna nie jest jednolita na całej powierzchni, w pewnych fragmentach ściany mogą pojawić się prześwity wywołane np. przez poziome wieńce ścian zewnętrznych czy nadproża,
- mostki punktowe – dochodzi do nich w przypadku uszkodzeń mechanicznych np. wywołanych przez przebicie warstwy termoizolacyjnej przez stalowy pręt.
Dlaczego powstają mosty termiczne?
Błędy już na etapie projektowania domu, jak i realizacji konkretnego zamysłu mogą spowodować powstanie mostów cieplnych. W związku z tym, że projekty domów jednorodzinnych wykonywane są w bardzo dużym uogólnieniu, bez detali, przygotowanie ocieplenia w miejscach narażonych na powstanie mostów cieplnych jest bardzo dużym wyzwaniem i to tak naprawdę od kompetencji ekipy budowlanej zależy, czy wszystko zostanie wykonane w prawidłowy sposób.
Czasem to jednak nie od ekipy budowlanej, ale od źle zaprojektowanych detali konstrukcji zależy występowanie mechanicznych uszkodzeń ocieplenia. Szczególną uwagę należy więc przyłożyć do projektowania węzłów konstrukcyjnych, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Błędy w projektowaniu mogą spowodować powstanie mostów termicznych, np. w okolicach okien czy bryły dachu.
Jeżeli ekipa budowlana otrzyma bardzo dokładnie opisane detale projektu domu, może uniknąć wielu istotnych błędów i zapobiec rozszczelnieniu się izolacji.
Najprostsze sposoby na uniknięcie mostów termicznych
Podstawą jest zaprojektowanie ocieplenia domu w taki sposób, aby warstwa była jednolita na każdej powierzchni i nie pojawiały się między poszczególnymi fragmentami żadne przerwy. Trzeba także wykazywać się bardzo dużą ostrożnością podczas instalacji, aby nie przebić wełny mineralnej. Jeżeli nastąpi takie uszkodzenie, materiał należy od razu wymienić, ponieważ nie nadaje się do ponownego użytku.
Ciągłe i nieprzerwane połączenia przegród zewnętrznych dają szansę na wyeliminowanie mostów termicznych. Jeżeli tworzysz warstwę izolacji na dachu, musi ona łączyć się na całej długości z warstwą izolacji na ścianach zewnętrznych. Podstawą jest tu bardzo dobre zaizolowanie ścianek attykowych.
Jeżeli chcesz stworzyć energooszczędny, pasywny dom drewniany, polecamy, aby unikać w jego konstrukcji ostrych krawędzi, które są trudne do zaizolowania. Prosty projekt domu jest gwarancją, że izolacja zostanie wykonana poprawnie, bez niepotrzebnych uszkodzeń i powstawania mostów termicznych.
Domy szkieletowe narażone na liniowe mosty termiczne
Sprzedawcy drewna konstrukcyjnego, w tym Best Timber Polska przestrzegają, aby przy budowie domu szkieletowego zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia mostów liniowych. Tworzą je najczęściej elementy konstrukcji. Wystarczy jednak stworzyć dwuwarstwowy ruszt konstrukcyjny z zastosowaniem dwóch warstw ocieplenia, aby uniknąć uciekania ciepła. Główna zasada jest taka: wierzchnia warstwa ocieplenia musi pokrywać elementy konstrukcji spodniej.
Stosując tę prostą zasadę, możesz w skuteczny sposób ograniczyć uciekanie ciepła z budynku drewnianego, a w ten sposób będzie on faktycznie energooszczędny.
Budowlańcy podkreślają, że znacznie łatwiej jest zapobiec powstawaniu mostów termicznych w budynkach drewnianych niż tradycyjnych, ze względu na niskie przewodzenie ciepła przez drewno.
Buduj domy drewniane, jeżeli chcesz uniknąć mostów termicznych
Jeżeli boisz się, że ekipa budowlana pomimo swoich starań nie będzie w stanie zagwarantować wykonania domu bez mostów termicznych, postaw na drewno konstrukcyjne. Zbudujesz z niego budynek, w którym powstaną ograniczenia co do uciekania ciepła.
Jesteśmy przekonani, że budownictwo drewniane na stałe zagości w pomysłach wielu inwestorów, ze względu na wiele korzyści, jakie gwarantuje. Są to nie tylko kwestie możliwości bezproblemowego wyeliminowania mostów termicznych, ale także daleko idące oszczędności. Sam materiał drewniany jest znacznie tańszy niż tradycyjne cegły czy inne materiały budowlane, a w dodatku sama budowa zajmuje znacznie mniej czasu. Dom szkieletowy o powierzchni 150 m2 możesz postawić w zaledwie 3 dni. Kilka miesięcy wystarczy, aby się do niego wprowadzić, musisz jedynie poczekać na skończenie prac wykończeniowych, które w tym przypadku zajmują najwięcej czasu.
Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z Best Timber Polska
Artykuł partnera
Komentarze (0)