single

Zabudowa kuchenna – najciekawsze propozycje

Bardzo wielu z nas w czasie urządzania swojej kuchni zapomina o jej wyglądzie. Wydaje się, że jest to pomieszczenie, w którym należy postawić jedynie na jak najwyższą funkcjonalność, zaś dobry styl schodzi tu nieco na dalszy plan. Oczywiście, praktyczność i wygoda to kwestie niesamowicie istotne w każdej kuchni, ale nie można zapominać, że pomieszczenie to musi dobrze wyglądać, abyśmy byli z niego w pełni zadowoleni.

Kiedy już zaczynamy myśleć o wyglądzie pomieszczenia, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam takie rzeczy, jak oświetlenie czy sam wygląd mebli. Jest to rzecz bardzo ważna, ale do podstawowych elementów stylu kuchni – o którym również często zapominamy – należy zabudowa kuchenna. Fronty meblowe i blat to te elementy, które narażone są na najbardziej intensywne użytkowanie. Trzeba zatem znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które zapewni nam najwyższą wytrzymałość i sprawi, że będziemy mogli korzystać z naszej kuchni przez jak najdłuższy czas bez żadnych problemów.

Wybór odpowiedniej zabudowy kuchennej jest bez wątpienia jednym z najważniejszych zadań, z jakimi musi uporać się każdy, kto chce stworzyć idealną kuchnię. Możliwości są tu bardzo szerokie, bowiem w sklepach możemy spotkać się z licznymi rozwiązaniami i propozycjami, wśród których zawsze będziemy w stanie wybrać coś, co w stu procentach nas zadowoli. Nigdy nie należy tego zaniedbywać, bowiem wybór ten w bardzo dużym stopniu zadecyduje o całym charakterze naszej kuchni. Kluczową rzeczą jest oczywiście wybranie dobrego materiału, z którego taka zabudowa zostanie wykonana. Każde dostępne tu rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony, warto zatem przyjrzeć się im nieco bliżej i dokładnie przeanalizować, które z nich będzie najlepsze w danym przypadku. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych propozycji w tej dziedzinie. 

Drewno

Najbardziej ceniony, uważany za "najszlachetniejszy" materiał. Oczywiście, możemy wybierać tu wśród wielu różnych gatunków drewna, spośród których praktycznie każdy posiada swoją własną charakterystykę. Do najczęściej stosowanych należy tu dębina, jesion, czereśnia, olcha, buk, czy jawor. Czasami spotyka się również rzadsze gatunki drewna, w tym egzotyczne. Wbrew pozorom, drewno jest bardzo uniwersalnym materiałem. Istnieją przy nim niezliczone możliwości jeśli chodzi o obróbkę; można ozdabiać je na wiele różnych sposobów i dostosowywać do indywidualnych wymagań danego użytkownika. Mamy również bardzo szerokie możliwości jeśli chodzi o sam wybór kolorystyki naszego drewna.

Zabudowa kuchenna

Płyty MDF 

W gruncie rzeczy również one są materiałem drewnianym, ale do ich produkcji wykorzystywane są specjalnie wcześniej zmielone fragmenty drewna; dodaje się do nich różnego rodzaju materiały organiczne, co pozwala na uzyskanie ich ostatecznej charakterystyki. Taką mieszankę prasuje się następnie pod wpływem wysokiej temperatury. Również ten materiał jest dość uniwersalny, bowiem można modelować go na wiele różnych sposobów. Świetnie imitują drewno, choć odznaczają się nieco gorszą jakością i wytrzymałością, są jednak dostępne w niższych cenach.

Płyty fornirowane

Może to być płyta wiórowa lub MDF, która została oklejona specjalną warstwą drewna. Zazwyczaj nie stosuje się tu warstwy grubszej niż 0,8 mm, ale wiele zależy od konkretnego modelu czy producenta. Również ten materiał doskonale imituje fronty drewniane, choć także w tym przypadku należy liczyć się z nieco gorszą jakością. Ponadto takie fronty, podobnie jak drewniane, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia lakierem i mogą być wrażliwe na właściwie takie same uszkodzenia.

Płyty PCV 

Materiał powszechnie stosowany w budownictwie, może również nadawać się na imitujący drewno front kuchenny. Takie płyty mogą być stylizowane na wiele różnych sposobów, przez co często bardzo mocno przypominają naturalne drewno. Równocześnie materiał ten posiada kilka wad. Przede wszystkim nie jest zbyt odporny na warunki, z jakimi zwykle muszą radzić sobie materiały stosowane w kuchni – szkodzą mu szczególnie wilgoć i wysokie temperatury.

Płyty laminowane 

W gruncie rzeczy przypominają płyty PCV, ale w porównaniu do nich są dużo bardziej odporne na wymienione wyżej czynniki. Szkło jest jednym z najciekawszych materiałów, jakie mogą być wykorzystane w taki sposób. Co więcej, w sklepach można znaleźć szereg różnych rodzajów szkła przystosowywanych do wykonywania frontów kuchennych, zatem każdy może wybrać wśród nich coś, co będzie pasowało do charakteru jego kuchni. Wbrew pozorom, szkło jest bardzo odporne na wszystkie warunki panujące w kuchni, zaś samo utrzymywanie go w czystości nie sprawia większych problemów. Kolejnym ważnym elementem o jakim należy tu pomyśleć jest blat kuchenny. Jak powiedzieliśmy na początku, taki blat jest praktycznie cały czas narażony na wiele szkodliwych dla niego czynników, a samo użytkowanie go stale może prowadzić do najróżniejszych obić czy zarysowań. Również w tym przypadku mamy sporo możliwości jeśli chodzi o sam materiał, z którego taki blat ma być wykonany. Jeśli chodzi o samą wytrzymałość, to niekwestionowanym liderem jest granit, który oferuje też bardzo ciekawy wygląd. Blaty są jednak wykonywane także z innych materiałów, takich jak stal, drewno czy specjalne kompozyty.