single

Markizy słoneczne - dlaczego warto je kupić?

Markizy są coraz chętniej kupowanym sprzętem, chroniącym przed słońcem. Istnieje wiele ich rodzajów, więc tak naprawdę każdy może wybrać taką, jaka będzie odpowiadała jego potrzebom. Markizy mogą chronić tarasy czy balkony, a mogą być zakładane jedynie na okna. Mogą mieć przeróżne kształty i kolory. Można je przymocować do ściany lub do sufitu - a ich rozwinięcie zajmuje ledwie kilka sekund. Nic dziwnego, że na ich zakup decyduje się tak wiele osób! Jakie jeszcze zalety posiadają? 

Ochrona przed słońcem i upałem

W naszych domach okna często wychodzą na południe lub na zachód. W związku z tym w pomieszczeniach robi się niezwykle ciepło - słońce nagrzewa je bowiem w południe, gdy świeci najmocniej i najgoręcej oraz przez całe popołudnie. Światło jest nam potrzebne do życia, poprawia również humor, jednakże częstokroć przeszkadza w odpoczynku czy w pracy. Może świecić prosto na łóżko lub na komputer czy telewizor, a odblask nie pozwala dobrze wszystkiego dojrzeć. Zwłaszcza w miejscach bardzo przeszklonych - jak wielkie biurowce - słońce może stać się utrapieniem. Świetnym rozwiązaniem jest jednak właśnie montaż markiz, które mogą stanowić zasłonę przed słońcem. Sterowane są przy pomocy korby i rozkładane w kilka sekund w razie potrzeby, a dzięki nim w pomieszczeniu robi się ciemniej i chłodniej. To znakomite rozwiązanie na okres wiosenno-letni, gdy upał i temperatura dają się we znaki. Jednocześnie nie sprawią, że we wnętrzu będzie ponuro i zimno - przepuszczają wystarczającą ilość światła, ażeby móc się nim cieszyć w piękne, słoneczne dni. Odbijają jedynie promienie słoneczne, nim zdążą one dotrzeć do szyb i je nagrzać. To właśnie dzięki temu sprawiają, że jest chłodniej, stanowiąc ochronę w naprawdę upalne dni.

Energooszczędność i ochrona przed deszczem

Markizy służą nie tylko do ochrony przed słońcem, ale pozwalają również osłonić przed deszczem taras czy balkon, na którym zostaną zamontowane. Oznacza to, że możemy spokojnie wyjść na zewnątrz i rozpalić grilla w ogródku, albo czytać na tarasie, nie przejmując się deszczem, który akurat się pojawił. Markizy są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Tkaniny, z których się je wykonuje nie przepuszczają wody - są wodoodporne. Z racji na swoją uniwersalność wyraźnie dominują nad na przykład roletami - w dodatku pozwalają sporo zaoszczędzić. W jaki sposób? Wszystko dzięki temu, iż są umiejscowione na zewnątrz. Rolety zaś montuje się po wewnętrznej stronie okna. Co za tym idzie, światło słoneczne nagrzewa szyby, sprawiając, że w pomieszczeniu i tak robi się cieplej - musimy zatem w upalne dni włączać klimatyzację. Markiza sprawia, że jest ona niepotrzebna. Warto wiedzieć, że w chłodniejsze dni markiza zapobiega zaś utracie ciepła, a zatem można z kolei zaoszczędzić na ogrzewaniu! Nowoczesne markizy są wyposażone w takie udogodnienia, że oszczędzamy również i czas - nie musimy bowiem często pamiętać o ich rozwijaniu i zwijaniu. Produkty posiadają własne czujniki, dzięki czemu wiedzą, kiedy mają się zwinąć, a kiedy rozwinąć.

markiza

Udogodnienia techniczne

Jak już wspomniano, współczesne markizy nie są tylko daszkami nad tarasami czy balkonami - to naprawdę produkty na miarę współczesności. Coraz więcej modeli posiada panele świetle oraz promienniki kwarcowo-halogenowe, wyposażone w system radiowy, który ułatwia sterowanie nimi. Nie trzeba samodzielnie ich rozkładać - wszystko jest w pełni zautomatyzowane, choć oczywiście sterowanie ręczne również jest możliwe, jeśli tylko zechcemy. Markizami można jednak sterować przy pomocy elektryki, ustawiają między innymi dowolny kąt nachylenia, stopień oszczędności energii, czy też po prostu regulując temperaturę i utrzymując odpowiedni poziom ciepła w czasie wiatru. Współczesne markizy wykonywane są z poliestru pokrytego lakierem akrylowym, zaimpregnowanego materiału akrylowego, lub też z folii wodoodpornej połączonej z tkaniną. Produkty są odporne nie tylko na wodę, ale również na rozerwanie. Odbijają również promienie UV, a zatem zapewniają bezpieczeństwo na przykład osobom pracującym przez wiele godzin przy oknie (nie wszyscy wiedzą, że szyby przepuszczają szkodliwe promienie, więc może to być ryzykowne). Najczęściej produkuje się je w jednolitym kolorze lub w dwukolorowe pasy - jednakże obecnie liczba wzorów i kształtów jest zaskakująco duża, więc nie znajdzie się chyba nikt, komu przynajmniej jeden model nie przypadłby do gustu i nie pasował do budynku. Warto zatem rozważyć ich zakup - to nowoczesne produkty dla nowoczesnych ludzi!