single

5 wskazówek jak stworzyć wyciszony salon w stylu eko

Niewątpliwie styl ekologiczny stał się w ostatnim czasie trendem we wnętrzach. Charakteryzuje się pewną dozą minimalizmu, głównie stawia się na naturalne materiały, a także wykorzystuje stare meble, które otrzymują „drugie życie” i nie trafiają na śmietnik. Styl ekologiczny to również szansa na zrealizowanie żyłki majsterkowicza. Poznajcie zatem 5 wskazówek, jak stworzyć wyciszony salon w stylu eko.  

Wskazówka nr 1: wykończenie ścian korkiem ma znaczenie

Wyciszenie ścian można stworzyć na różne sposoby. W salonie ma to duże znaczenie, zwłaszcza, jeśli sąsiaduje z sypialnią, w której śpi małe dziecko albo wtedy, gdy jeden z domowników odsypia nocną zmianę. Wtedy pozostali nie muszą chodzić w salonie na palcach, w obawie o obudzenie śpiącego. Są dwa sposoby na skuteczne wyciszenie. Możesz zdecydować się na tapety winylowe, które posiadają dodatkową warstwę flizeliny i wyciszają wnętrze. Jednak cały pokój w tapetach to jednak nie jest najbardziej ekologiczne rozwiązanie, nawet jeśli w 100% można poddać je recyklingowi. Znacznie lepszym jest wybór korka do wykończenia ścian. Ponadto musisz zainwestować w kleje do zastosowań profesjonalnych. W sklepie Ataszek.pl znajdziesz doskonałej jakości spoiwa, które sprawdzą się do tapet, a także kleje dedykowane do płyt korkowych. Musisz wiedzieć, że korek doskonale izoluje akustycznie, a do tego jest pozyskiwany w sposób ekologiczny, gdyż nie ścina się żadnego drzewa, a jedynie zeskrobuje korę, która odradza się podobnie jak skóra. Co bardzo istotne, ścienne płytki korkowe mają różnorodne kształty. Można zdecydować się na heksagonalne albo klasyczne, prostokątne.      

Wskazówka nr 2: na podłogi także wybierz korek albo postaw na panele winylowe imitujące drewno

Jak wiadomo nie tylko „ściany mają uszy”, ale również podłogi nieraz skrzypią tak bardzo, że trudno jest usnąć, a każdy krok jest bardzo słyszalny. Tak jest w przypadku drewnianych parkietów. Inaczej rzecz ma się z panelami korkowymi, które mogą trafić zarówno na ściany, jak i na podłogi. Trzeba tutaj podkreślić, że taka podłoga jest dodatkowo ciepła, zatem bardzo przyjemnie się po niej stąpa. Jednocześnie jest dość odporna na zaplamienia. Innym pomysłem może być wykorzystanie paneli winylowych imitujących drewno. Oczywiście ponieważ jest to styl ekologiczny koniecznie trzeba wybrać takie, które są w pełni recyklingowane.     

Wskazówka nr 3: wybierz komody i szafki z cichym domykiem

Ciche ściany i podłogi to już połowa sukcesu, ale warto postawić również na ciche wyposażenie w stylu eko. Oczywiście zarówno komody, jak i szafki można wykonać samodzielnie albo te starsze, wysłużone zakupione z odzysku zaadoptować do swoich potrzeb. Istotne znaczenie ma tutaj ciche domykanie półek i szafek. Trzeba zatem zaopatrzyć się w odpowiednie gwinty i prowadnice. Najłatwiej jest kupić gotowe modele, które producent wyposażył w takie udogodnienia. Ponieważ mamy do czynienia ze stylem ekologicznym warto postawić na uniwersalne wybarwienie, które sprawdzi się na lata. Zresztą ponowne zaaranżowanie salonu wcale nie musi być trudne, wystarczy np. zakupić okleinę na fronty, by zupełnie zmienić ich wygląd albo wymienić uchwyty i wykonać efekt postarzania poprzez użycie papierów ściernych.    

Wskazówka nr 4: stwórz stolik kawowy z palet

Ekologiczny salon to taki, w którym wykorzystujemy materiały z odzysku, zatem świetnie sprawdzą się palety poprzemysłowe. Z nich można wykonać stolik kawowy. Wystarczy zaopatrzyć się w kleje do drewna i połączyć kilka palet, tworząc blat, a także podstawę. Taki stół świetnie skomponuje się z drewnianymi meblami postarzanymi. Oczywiście warto panele przed sklejeniem dokładnie wyrównać i oszlifować, można również użyć bejcy do drewna.  

Wskazówka nr 5: wybierz meble wypoczynkowe z recyklingowanych materiałów 

Meble wypoczynkowe można zakupić nowe, ale nie byle jakie, a wykonane z recyklingowanych materiałów. Z nich może być wykonana zarówno podstawa fotela czy sofy, jak i tapicerka. W stylu ekologicznym sprawdzi się tapicerka w kolorach ziemi, gdyż stworzy monochromatyczne połączenie z panelami korkowymi na ścianach.  

Salon w stylu ekologicznym można w łatwy sposób wyciszyć. Jeśli jest to salon otwarty na jadalnię czy kuchnię można dodatkowo postawić ściankę działową ze szkła hartowanego o właściwościach izolacyjnych. 

Artykuł partnera