single

Altany ogrodowe. Rodzaje, typy, specyfika.

​Altany ogrodowe to drewniane konstrukcje, które od lat goszczą na naszych działkach i ogrodach. Uwielbiamy spędzać w nich czas, ponieważ stanowią świetny kompromis między odpoczynkiem w domowych pieleszach, a w naturze. Drewniane altany ogrodowe są miejscem spotkań, zabaw, posiłków, a czasami także miejscem wyciszenia i spokoju. Dzięki takim firmom jak tartakdebina.pl możemy dopasować altanę dokładnie do indywidualnych potrzeb. Co powinieneś wiedzieć o altanach, zanim zdecydujesz się na zakup?

Zacznijmy od tego, z jakich materiałów buduje się altany z drewna. Podstawą budulcową najczęściej są takie gatunki jak sosna, modrzew, świerk lub jodła. Nie są to jednak konstrukcje w 100% drewniane, gdyż korzysta się także z metalu, szkła, cegieł i czasami materiałów plastikowych. 

Bardzo ważne w budowie altany jest odpowiedni wybór i impregnacja drewna. Profesjonalne stolarnie zajmują się tym od początku do końca, dlatego decydując się na drewnianą konstrukcję taką jak altana, upewnij się, że współpracujesz z profesjonalistami, którzy słuchają Twoich uwag i współpracują.

Do zalet drewna jako materiału budulcowego z całą pewnością zalicza się jego naturalny wygląd. Drewno jest nie tylko modnym i stylowym, ale przede wszystkim ekologicznym budulcem, dlatego cieszy się obecnie tak dużą popularnością. Drewno jest też relatywnie niedrogie i w prosty sposób można je transportować i budować z niego różne konstrukcje. Jest też łatwo dostępne i często drewniane konstrukcje, w przeciwieństwie do murowanych, nie wymagają specjalnych pozwoleń i zgód administracyjnych. Do wad drewna zaliczymy na pewno konieczność okresowej pielęgnacji. Nie jest to jednak nic trudnego i każdy może poradzić sobie z impregnacją drewna lakierem, olejem lub bejcą.

Altany Drewniane

Do rodzajów altan zalicza się altany wolnostojące i przydomowe. Podział ten wynika przede wszystkim z różnego sposobu umieszczenia drewnianej konstrukcji. Istnieje też drugi podział, związany ze sposobem jego zabudowy; mowa o altanach otwartych lub zamkniętych. Wspominając o specyfice altan ogrodowych nie można zapomnieć też, że mogą być one zbudowane na planie różnych wielokątów; kwadratu, prostokąta, ośmiokąta itp.

Altany ogrodowe wykonane z drewna od swoich murowanych odpowiedników odróżnia przede wszystkim ich lekka konstrukcja. Nie oznacza to jednak, że przy ich budowie nie korzysta się z betonu, wręcz przeciwnie. Drewniane altany ogrodowe potrzebują betonowego fundamentu na głębokości ok. 75 cm. Aby drewno nie miało bezpośredniego kontaktu z betonem, używa się specjalnych kotew ze stali nierdzewnej. Jeśli chodzi o rozmiary drewnianych altan, to są one uzależnione przede wszystkim od liczby osób które potencjalnie będą spędzały w nich czas. Przyjmuje się, że altany dla 4-osobowej rodziny powinny mieć powierzchnię wynosząca ok. 7 m2. 

Pamiętaj, aby wybierając wykonawcy altany lub dostawcy drewna, zawsze wybierać stolarnie, które posiadają szerokie zaplecze technologiczne i doświadczenie w stawianiu tego typu konstrukcji z drewna. Odpowiednio przygotowana, zabezpieczona i zainstalowana altana będzie służyła latami.

Artykuł partnera