single

Nawiewniki okienne – skuteczna wentylacja pomieszczeń

Klimat w domu powinien sprzyjać odpoczynkowi oraz rodzinnym obowiązkom. Dla prawidłowego przepływu powietrza w oknach powinny znaleźć się nawiewniki okienne, które zapewnią prawidłową wentylację pomieszczeń. Dzięki nim następuje proces wymiany powietrza z zewnątrz oraz pomiędzy pokojami. Dlaczego montaż nawiewników jest tak ważny oraz jaki model wybrać?

Dlaczego warto stosować nawiewniki okienne?
 

schemat nawiewnikaLista zalet stosowania nawietrzaków okiennych jest bardzo obszerna. Najważniejszą jest czyste i świeże powietrze, bez pleśni, grzybów, a także bakterii oraz wirusów. Prawidłowo wentylowane pomieszczenia są wolne od wilgoci czy nieprzyjemnego chłodu. Dodatkowo stosując okna z nawiewnikami zmniejszamy ubytki cieplne, a tym samym oszczędzamy na ogrzewaniu. Wymiana powietrza poprzez wywietrznik w oknie odbywa się trwale i automatycznie, więc jest ono zawsze odświeżone. To bardzo istotne szczególnie podczas wyjazdów, kiedy zazwyczaj zamykamy okna z uwagi na bezpieczeństwo. Po powrocie w domu panować będzie przyjemny klimat zamiast zaduchu i kurzu.

Sposoby napowietrzania przez okna
 

Wentylacja w domu może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest infiltracja przez okna, która może odbywać się bez montażu nawiewników okiennych przez zamknięte okna, gdy współczynnik infiltracji powietrza „a” wynosi 05-1,0 m3 /(m * h * daPa2/3). Innym sposobem jest zastosowanie tzw. mikrowentylacji czyli rozszczelnienie skrzydła okiennego stosując mikrouchył. Okno trzeba jednak stale kontrolować, aby regulować dopływ powietrza do pomieszczeń. Możemy także usunąć fragment uszczelki, aby przez powstały otwór doprowadzić powietrze lub zamontować klapkę wentylacyjną. Skutecznym i regularnym sposobem napowietrzania są także nawiewniki okienne, które automatycznie oraz stale doprowadzają świeże powietrze do pomieszczeń, np. nawiewniki Grzegorz Mielczarek.

Rodzaje nawiewników okiennych
 

Ze względu na sposób działania wyróżniamy nawiewniki higrosterowane, czyli automatyczne, ciśnieniowe (samoregulujące) oraz sterowane ręcznie. W pierwszym modelu przepływ powietrza jest uzależniony od pary wodnej w pomieszczeniu, wynikające z czynności typu gotowanie, suszenie orania, itp. W nawietrzakach higrosteronowych procesem steruje taśma poliamidowa, która pod wpływem wilgotności reguluje stopień wpływającego powietrza. Nawiewniki ciśnieniowe działają w zależności od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, a użytkownik może dodatkowo samodzielnie zamknąć przysłony, aby ograniczyć przepływ powietrza. W przypadku nawiewników okiennych aereco sterowanych ręcznie ilość dostarczanego powietrza zależy od położenia przysłony. To użytkownik reguluje stopień otwarcia nawiewników powietrza, ręcznie zmieniając jego położenie. Najczęściej nawiewnik higrosterowany aereco stosuje się tam, gdzie nie możemy zastosować poprzednich modeli.