single

Kolory kuchni – jak wybrać idealną paletę

Trendy aranżacyjne co roku na piedestał wynoszą nową paletę barw. Co prawda wiele kolorów, jak biel i szarości, przewija się w trendach każdego roku, jednak zawsze pojawia się również nowa kolorystyczna „gwiazda”. Choć aktualna moda to doskonałe źródło inspiracji, przy wyborze palety barw do kuchni nie powinna ona stanowić jedynego drogowskazu. Warto wziąć pod uwagę również styl w jakim urządzimy nową kuchnię, a także osobiste upodobania. W tym obszarze bowiem nikt tak dobrze nie doradzi, jak nasz własny gust.

Pomyślmy trzy razy
 

To, jakie kolory będą dominować w naszej kuchni, warto przemyśleć trzy, a nawet cztery razy. Jeśli bowiem wybierzemy kolory, które po jakimś czasie okażą się, że są męczące, strzelimy sobie w przysłowiowe kolano. Pamiętajmy również, że paleta barw w kuchni nie powinna być zbytnio rozbudowana. Bezpiecznie będzie skupić się na maksymalnie trzech kolorach. Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli jeden z kolorów, na jaki się zdecydujemy, będzie bardzo intensywny, najlepiej będzie uzupełnić go o spokojniejsze odcienie. Niemal zawsze doskonale sprawdza się towarzystwo bieli, beżu, delikatnych szarości. Co więcej, zdecydowana barwa powinna pojawić się na elementach, które w razie potrzeby łatwo będzie wymienić, np. jako farba na jednej ze ścian. Jeśli zdecydujemy się na jaskrawe meble, zastąpienie je innymi, okaże się dość skomplikowane i co gorsze bardzo kosztowne. Dlatego elementy, które trudno będzie wymienić, najbezpieczniej, aby miały neutralne kolory.

Biel od podłogi do sufitu
 

W ostatnich latach projektanci wnętrz bardzo często proponują kuchnie od sufitu do podłogi wykonane na biało. Choć wielu osobom takie aranżacje mogą wydawać się zbyt nudne i sterylne, warto zauważyć, że by je ożywić wystarczy wprowadzić kolorystyczne dodatki. Kolor biały jest doskonałym tłem dla niemal każdej innej barwy, a także dla przeróżnych form – nowoczesnych i klasycznych.

Szarość kontra czerń
 

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu dużym zainteresowaniem cieszyły się eleganckie ciemne kuchnie, w których dominowała głęboka czerń. Dzisiaj raczej odchodzi się od takich projektów na rzecz subtelniejszych aranżacji opierających się na szarościach uzupełnionych o czarne akcenty, np. w postaci ciemnego blatu lub czarnego zlewozmywaka granitowego.

Zielenie, kobalty, błękity
 

Soczyste zielenie i świeże błękity to kolory lubiane przez wiele osób. Takie odcienie nie tylko pozwalają odpocząć, ale również pozytywnie nastrajają. Aranżacje wykorzystujące taką paletę barw są bardzo przyjemne wizualnie i o dziwo również bardzo uniwersalne. Zielenie i błękity świetnie komponują się ze stylem rustykalnym, skandynawskim, a nawet nowoczesnym. Warto zestawiać je z jasnymi delikatnymi kolorami. Ciekawym dopełnieniem zielonych lub niebieskich kuchni mogą być beżowe, bądź jaśminowe zlewozmywaki granitowe. Warte uwagi propozycje granitowych zlewów kuchennych można znaleźć w sklepie internetowym Winwal. Firma Winwal oferuje zlewozmywaki jednokomorowe, 1.5 komorowe oraz dwukomorowe z ociekaczem.

Słoneczne oranże i temperamentne czerwienie
 

Ciepłe kolory idealnie sprawdzają się w kuchniach bardzo dobrze nasłonecznionych. Takie odcienie wybierają przede wszystkim osoby, które lubią odważne aranżacje. Oranże, czerwienie i żółcie projektanci wnętrz często łączą z naturalnymi tworzywami, takimi jak drewno, wiklina i len.

Okazuje się, że kolory pełnią w naszym życiu bardzo ważną rolę. Ich moc jest tak potężna, że potrafią nawet wpłynąć na nasz humor, samopoczucie, a nawet na apetyt. Dlatego warto łączyć je umiejętnie i świadomie.