single

Co warto wiedzieć o specyfice antresoli?

Antresola jest rozwiązaniem wyjątkowo pożądanym, ponieważ wypełnia tę część domu lub mieszkania, która w innych okolicznościach nie byłaby zabudowana. Jednocześnie stanowi ona sposób na zapewnienie dodatkowego miejsca sprawdzając się znakomicie już choćby w odniesieniu do dużej rodziny, która składałaby się z wielu osób. Mówiąc o niej nie można nie zwrócić uwagi i na to, że antresola jest wyjątkowo ładnym zakątkiem.

Zwykle znajduje się na półpiętrze, a dostanie się do niej jest możliwe dzięki schodom. Oczywiście, nie jest to klasyczny pokój, choć może pełnić i taką funkcję. Sama powierzchnia jest uzależniona przede wszystkim od naszych możliwości przestrzennych i finansowych. Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na popularność antresoli jest możliwość zdobycia dodatkowej ilości miejsca użytkowego. Zazwyczaj mieści się na niej gabinet do pracy, antresola może jednak pełnić funkcję garderoby, biblioteki, a nawet sypialni. To również oryginalne przejście między parterem i pierwszym piętrem domu. Jeśli mamy do czynienia z wysokimi wnętrzami, rozwiązaniem praktycznym okazuje się być łóżko na antresoli, przyczynia się ono do sporej oszczędności przestrzeni. Jeśli jest dobrze zaprojektowane, posiada jeszcze jedną zaletę, zwiększa funkcjonalność sypialni nadając jej oryginalnego charakteru. Warto podkreślić, że antresola jest rozwiązaniem uniwersalnym. Kojarzymy ją przede wszystkim z przestronnymi domami jednorodzinnymi, sprawdza się jednak znakomicie również w niewielkich mieszkaniach. Można ją przy tym zbudować w dowolnym pomieszczeniu korzystając z niemal nieograniczonych możliwości. 

Jak znaleźć łóżko do antresoli?

Przyjmuje się, że antresola, która ma do spełnienia wyłącznie funkcję sypialni, powinna mieć wysokość minimum 120 centymetrów. To właśnie ta wysokość zapewnia jej w miarę wygodne użytkowanie. Nie można jednak zapominać i o tym, że im jest wyższa, tym lepiej, ponieważ zapewnia nam swobodne przemieszczanie się po niej. Jeśli pomieszczenie ma wysokość przekraczającą 4 metry, antresola może okazać się ciekawym pomysłem na półpiętro. Poszukując oszczędności w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się drewnianym łóżkom dziecięcym, których wysokość nie przekracza 1,3 metra, a standardowe wymiary wynoszą 90 na 180 centymetrów. Oczywiście, do kosztu zakupu łóżka należy doliczyć również ten, który wiąże się z inwestycją w materac. Im większe łóżko ma pojawić się na antresoli, z tym większym wydatkiem należy się liczyć. Oczywiście, zyskujemy w zamian rozwiązania, które mogą być użytkowane bardzo wygodnie nie tylko przez dzieci, ale i przez osoby dorosłe. Najczęściej prowadzi do nich drabinka, choć ciekawą alternatywą dla niej są schodki młynarskie. Po raz kolejny należy też liczyć się z koniecznością zakupu materaca.

antresola

Stawiając na komfort i wygodę warto pomyśleć o łóżku z pełnym zabudowaniem. Dziś mamy do czynienia z bardzo dużym wyborem rozwiązań tego typu. Pod antresolą można w takim wypadku umieścić szafki, regały, a nawet wielofunkcyjne biurko. Oczywiście, łóżka takie nie są tanie, a ich cena (w zależności od rodzaju wyposażenia) waha się do 1500 do 3000 złotych. Jeszcze większym wydatkiem jest antresola z łóżkiem dwuosobowym, a więc takim, którego minimalna szerokość wynosi 140 centymetrów. Tu cena może osiągać nawet 4000 złotych, należy przy tym liczyć się z tym, że zdecydowana większość produktów tego rodzaju jest dostępna jedynie na zamówienie. W tym przypadku powierzchnia pod antresolą może stanowić kącik wypoczynkowy, choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zabudować ją meblami.

Co warto wiedzieć o budowie antresoli?

Antresola bazuje na konstrukcjach nośnych, dla których charakterystyczne jest to, że wykonuje się je albo z profili ze stali, albo z drewnianych kantówek. Jeśli znajduje się na niej jedynie łózko jednoosobowe, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby dodatkowo przymocować je do ściany. Drabinka do wspinania przypomina zazwyczaj tą, którą widujemy w łóżkach piętrowych. Jeśli wymiary łóżka są większe, dość powszechnym zjawiskiem jest wyposażenie go w wąskie schody. Gdy łóżko jest użytkowane przez dzieci, najczęściej wybierane są wyposażone w poręcze schody młynarskie zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa. Innym rozwiązaniem są schody jednobiegowe, tu jednak konieczne jest wygospodarowanie dość dużej powierzchni.

O czym jeszcze nie wolno zapomnieć?

Gdy mamy do czynienia z łóżkami na antresolach, musimy mieć na uwadze to, że są one znakomitym uzupełnieniem mieszkania. Ich największą zaletą jest oszczędność powierzchni, choć często postrzega się je również jako element ozdobny. Antresola to jednak również miejsce, które wymaga zastosowania specjalnego oświetlenia. W szczególny sposób niekorzystnie wypada w tym kontekście bardzo intensywne oświetlenie sufitowe, warto więc stawiać przede wszystkim na lampy kierunkowe. Delikatnym oświetleniem antresoli może być również lampa nocna zainstalowana przy łóżku orz taśma LED. To właśnie oświetlenie wpływa nie tylko na wygląd, ale i na funkcjonalność łóżka.