single

Obrabiarki sterowane numerycznie – najważniejsze rodzaje

Obrabiarki sterowane numerycznie należą obecnie do najpopularniejszych, nowoczesnych urządzeń powszechnie wykorzystywanych w przemyśle. Nie można się jednak temu dziwić, bowiem faktycznie zapewniają one znacznie większą wydajność pracy i pozwalają na sprawniejsze wykonywanie wielu operacji. Jest to zatem oczywiste, że osoby które posiadają odpowiednie kwalifikacje związane z ich obsługą są obecnie dosłownie rozchwytywane na rynku pracy. Jeśli ktoś zamierza z nimi związać swoją drogę zawodowa, to na samym początku warto dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej.

Zacznijmy od tego, że na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów obrabiarek. Do tych najważniejszych z nich zaliczamy frezarki, wycinarki, tokarki, szlifierki, wycinarki blach – są to jednak jedynie przykłady, bowiem możemy tak wymieniać bardzo długo. Istnieje jednak kilka cech wspólnych, które łączą ze sobą wszystkie typy obrabiarek sterowanych numerycznie. Jest to przede wszystkim korzystanie z bezluzowych napędów posuwów składowych oraz układów przemieszczeń o wysokiej rozdzielczości.

Sterowanie takimi obrabiarkami w dużym stopniu polega na przygotowywaniu programu obróbki. Z pozoru nie jest to proste, ale w rzeczywistości wystarczą tu odpowiednie umiejętności z zakresu programowania i znajomość terminów technicznych. Program taki musi oczywiście zawierać wiele istotnych parametrów, bowiem dokładnie mówi on urządzeniu, jakie ruchy i w jakich kierunkach mają wykonywać jego narzędzia. Istnieje szereg podstawowych współrzędnych, które muszą obejmować takie instrukcje.

Obrabiarki pracują w określonych warunkach technologicznych, którymi należy kierować się również w czasie ustalania zasad działania. Zasady te mówią między innymi o tym, że układ sterowania jest tu układem prostokątnym prawoskrętnym. Umieszczona na tym układzie oś Z jest skierowana równolegle do wrzeciona. W niektórych przypadkach nie występuje wrzeciono – wówczas oś Z jest prostopadła do płaszczyzny, na której mocuje się przedmiot. Osie są tu skierowane w takim kierunku, aby urządzenie przy określonym ruchu zgłębiało się w podany mu materiał, formując w taki sposób określony kształt przedmiotu.

Bardzo ważne jest wybranie właściwego systemu sterowania posuwów w urządzeniu. Są one zróżnicowane, i każdy z nich może być przystosowany do pracy w zupełnie innych warunkach. Sterowanie może być punktowe, odcinkowe lub ciągłe. Sterowanie punktowe zakłada stosowanie napędów przełączalnych, czyli tak zwaną skokową zmianę prędkości. Przy sterowaniu impulsowym stosuje się natomiast bezstopniową zmianę prędkości. W przypadku takiego sterowania wykorzystuje się impulsy, generowane przez przeznaczony do tego element maszyny – interpolator. Jest to urządzenie, które generuje sygnały (impulsy), docierające jednocześnie do kilku napędów sterujących wybranymi narzędziami w całej obrabiarce. Każdy sygnał określa wybrany ruch, jaki narzędzie ma wykonać w danym momencie. Dzięki temu, że sygnały są wysyłane jednocześnie do wszystkich napędów możliwe jest sprawne sterowanie całą maszyną i wykonywanie nawet bardziej skomplikowanych prac.

Dzisiejsze obrabiarki sterowane numerycznie często są bardzo zaawansowanymi urządzeniami, posiadającymi mnóstwo funkcji i możliwości. Mogą korzystać z najróżniejszych narzędzi, co pozwala im na pracę z wieloma różnymi materiałami. Ponadto poszczególne ich modele są wyposażone w liczne dodatkowe elementy, które ułatwiają pracę i znacznie zwiększają ich funkcjonalność. Pozwalają one między innymi na dokładniejsze ustalanie parametrów wykonywanego przedmiotu lub po prostu ułatwiają utrzymanie całej maszyny w czystości.