single

Woda w przydomowym ogrodzie - najciekawsze pomysły

Woda w ogrodzie to coraz modniejszy trend, dla którego charakterystyczne jest to, że wyzwala w nas pozytywne emocje. To ważny element natury, nie do zakwestionowania są jednak również jej walory dekoracyjne. Warto pomyśleć więc zarówno o oczku wodnym, jak i o kaskadzie ogrodowej. Wiele osób marzących o ogrodzie przyznaje, że nie może zabraknąć w nim wody.

To atrakcyjny element dekoracyjny, który może mieć pozytywny wpływ na mikroklimat. Nie można zapominać o tym, że wzbogacone o parę wodną powietrze sprzyja lepszemu rozwojowi roślin, a jednocześnie ułatwia nam oddychanie. Również dobowe wahania temperatury stają się dzięki wodzie mniejsze, co można docenić zwłaszcza w miastach. Trudno dziwić się zatem, że z przyjemnością przebywamy tam, gdzie znajdują się zbiorniki wodne. Woda to także jedna z niemożliwych do zakwestionowania atrakcji, na jakie możemy natrafić w ogrodzie i nie ma tu znaczenia, czy przybiera postać strumienia, czy kaskady.

Gdy woda płynie i rozpryskuje się, mamy do czynienia z ruchem i dynamiką. Z kolei stojąca tafla z lekka falą pojawiającą się jedynie od czasu do czasu symbolizuje łagodność i spokój. Woda nie tylko wpływa na nasze nastroje, ale i niesie z sobą życie, co sprawia, że jest ważna nie tylko dla ludzi. Od wprowadzenia jej do ogrodu nie musi minąć wcale wiele czasu, a już pojawiają się w nim zarówno ptaki, jak i owady. Dzięki temu sam ogród nabiera nowego wymiaru, a kontakt z jego nowymi mieszkańcami jest atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Co ważne, wcale dużego znaczenia nie ma to, czy urządzając ogród zdecydujemy się na strumień, źródełko, staw, fontannę, czy też na oczko wodne. Każdy z wymienionych elementów skutecznie skupia na sobie uwagę użytkowników i jest ważnym punktem kompozycyjnym w ogrodzie. Wśród czynników, które mają największy wpływ na naszą decyzję wymienia się przede wszystkim wielkość ogrodu, nie bez znaczenia ma jednak również to, jaka architektura z nim sąsiaduje. 

oczko wodne

Staw i oczko wodne

Staw jest dużym zbiornikiem wodnym. Często występuje naturalnie, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby stworzyć go w sposób sztuczny. W takim przypadku szczególną uwagę skupia się na uszczelnieniu dna oraz na obsadzeniu go odpowiednimi roślinami, działania takie sprawiają bowiem, że zyskujemy rozwiązanie w istotny sposób zbliżone do swojego naturalnego odpowiednika. Od niedawna w ogrodach obecne są również stawy kąpielowe z głębszą częścią przeznaczoną do pływania i płytszą, która pełni funkcję filtra. Alternatywą dla stawu stworzoną z myślą o osobach dysponujących znacznie mniejszą przestrzenią wydaje się być oczko wodne. Jest to niewielki zbiornik o sztucznym charakterze obsadzony roślinami. Oczka wodne mogą mieć też coraz bardziej architektoniczny wymiar z geometrycznymi kształtami i wyrazistymi obrzeżami.

Woda, która tętni życiem

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami stagnacji powinniśmy pomyśleć o walorach strumienia, a więc wody, która płynie naturalnym lub sztucznym korytem. Budowa sztucznego koryta nie jest wcale czynnością przesadnie skomplikowaną, choć nie można zapominać o konieczności jego uszczelnienia z wykorzystaniem folii, gliny albo prefabrykowanych kształtek wykonanych z polietylenu. Sztuczny strumień zazwyczaj płynie w obiegu zamkniętym rozpoczynając się źródłem lub kaskadą, a następnie wpadając do stawu. Oczywiście, samo koryto powinno mieć co najmniej 40 centymetrów szerokości, jeśli strumień ma być naprawdę efektywny. Rozwiązaniem znacznie mniej skomplikowanym logistycznie jest fontanna, a przecież i ten element małej architektury może wprowadzić do ogrodu dynamikę oraz ruch. Fontanna zazwyczaj unosi i rozpryskuje wodę, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby tworzyła z niej kopułę lub bicze. Krople wody z fontanny są znakomitym nawilżaczem powietrza, jeśli zaś fontanna znajduje się w stawie, zapewnia mu dodatkowy dopływ tlenu.

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie ujścia dyszy tuż nad powierzchnią oczka wodnego. Można wówczas odnieść wrażenie, że woda tryska wprost z jego głębin. Instalacja fontannowa może być też umieszczona w specjalnej misie albo rzeźbie. Innym rozwiązaniem, którym warto jest się zainteresować jest zdrój przyścienny opisywany często jako alternatywa dla fontanny. Jest to również rozwiązanie, z którego możemy skorzystać nawet, jeśli nasz ogród nie charakteryzuje się imponującą wielkością. Mianem zdroju przyściennego określa się ozdobną płytę wyposażoną tak w misę, jak i element, z którego wydobywa się woda. Konstrukcja taka wbudowywana jest w ścianę budynku. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystać w tym celu wodę wodociągową, choć istnieje również możliwość stworzenia takiego systemu w obiegu zamkniętym.

Innym rozwiązaniem cieszącym się dużym powodzeniem w ogrodach jest kaskada wzniesiona z kamieni, bali drewnianych, cegieł albo elementów metalowych. Jej znakiem rozpoznawczym są przede wszystkim stopnie znane jako uskoki. Na szczycie kaskady tworzy się źródło. Woda, która z niego wypływa może zasilać staw, często daje jednak również początek ogrodowemu strumieniowi.