single

Jak zaaranżować nowoczesny taras?

Bardzo często można spotkać się z pytaniem o to, czym powinien się charakteryzować nowoczesny taras. Nie ma na nie jednej tylko dobrej odpowiedzi, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że jednym z jego znaków rozpoznawczych powinna być prostota dotycząca tak samej formy, jak i wyposażenia. W modzie są teraz nie tylko minimalizm, ale również zamiłowanie do geometrycznych kształtów oraz otwarcie na ogród w celu podkreślenia związku z nim.

Pochwała geometrii

Gdy przyglądamy się nowoczesnym tarasom, nie możemy nie dostrzec tego, że ich kształty trudno uznać za skomplikowane. Najczęściej mamy przy tym do czynienia z prostymi, geometrycznymi formami. Duże przestrzenie bywają celowo dzielone na poziomy i strefy, a ich wyposażenie bazuje na prostym kształcie. Oczywiście, nie każdy przepada za surowością prostych linii, można je jednak złagodzić wybierając meble bardziej subtelne, posiadające choćby zaokrąglone formy.

Gdy mniej to więcej

Analizując tarasy utrzymane w nowoczesnym stylu nie możemy nie dostrzec tego, że dominuje w nich oszczędność dająca o sobie znać w każdym niemal aspekcie. Jest ona widoczna nie tylko w kształtach i kolorach, ale również w dodatkach oraz materiałach. Co więcej, prostota i minimalizm wcale nie oznaczają nudy. Jeśli te same materiały będą stosowane konsekwentnie, a jednocześnie umiejętnie, można liczyć na efekt zachwycający właśnie ze względu na swoją oryginalność. Tu warto wspomnieć o elementach, które dość nieoczekiwanie zyskują w nowoczesnych tarasach charakter dekoracyjny. Jednym z nich może być ciekawie zaaranżowana posadzka, choć nie można też zapominać o dobranych w oryginalny sposób meblach. Nowoczesne tarasy mogą różnić się między sobą, charakterystyczne jest dla nich jednak to, że stawiają na minimalizm. Efekt chaosu tak popularny w wielu innych stylach, tu nie ma racji bytu.

To samo na wiele sposobów

Nowoczesne aranżacje będą przyciągały wzrok przede wszystkim wówczas, gdy zwrócą na siebie naszą uwagę dzięki odpowiednio dobranej kolorystyce. Ta nawiązuje obecnie do barw domu, często stawia się przy tym na biel, brązy oraz odcienie szarości. Tu warto wspomnieć także o jednolitych tonacjach, z którymi mamy do czynienia nie tylko wówczas, gdy analizujemy wyposażenie, ale i wtedy, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się roślinność. W przypadku tej ostatniej mamy do czynienia przede wszystkim z różnymi odcieniami zieleni, choć niejednokrotnie jest ona uzupełniana o jakiś barwny akcent. Inspiracją może być choćby kolorystyka domu.

Blisko natury

Analiza wyglądu nowoczesnych tarasów często sprawia, że trudno jest nam oprzeć się wrażeniu, że mamy w ich przypadku do czynienia z przestrzenią idealną dla osób zapracowanych. Nie ma tu wcale zbyt wielu roślin, a i te, które się pojawiają, często są dobierane tak, aby nie skazywać ich nowych właścicieli na konieczność wykonywania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ciekawym rozwiązaniem jest też otwarcie na ogród, zaskoczeniem nie powinno być więc dla nas to, że w nowoczesnym tarasie coraz rzadziej mamy do czynienia z balustradami. W sąsiedztwie tarasu najczęściej znajduje się krótko przystrzyżony trawnik, choć niejednokrotnie projektanci wykazują się znacznie większym radykalizmem i coraz mniej osób jest dziś zaskoczonych tym, że jego miejsce powoli zajmuje trawiasta posadzka. Wszystko to sprawia, że wówczas, gdy mamy do czynienia z nowoczesnymi projektami, możemy mówić o dość płynnym zanikaniu granicy, jaka jeszcze niedawno dzieliła taras oraz teren zielony znajdujący się wokół domu.

Nowoczesność w doborze materiałów

Innym trendem związanym z aranżacją tarasu jest ten, który zwraca uwagę na poszukiwanie rozwiązań awangardowych. Zaskoczeniem nie jest dla nas wykorzystywanie drewna, metalu oraz szkła, okazuje się jednak, że wcale nie mniej popularny staje się beton architektoniczny. Materiał ten charakteryzuje się swego rodzaju naturalną surowością, a tym samym idealnie komponuje się z tymi projektami, które mają minimalistyczny charakter. Jeśli więc zastosujemy donice wykonane z betonu, możemy mieć pewność, że uda się im znakomicie podkreślić charakterystyczne dla roślin naturalne piękno. Również betonowe meble są rozwiązaniami wyjątkowymi, to bowiem alternatywa oryginalna, która wyróżnia się na tle mebli wykonanych z rattanu, tworzyw sztucznych oraz drewna.

Nie bój się betonu

Nie brakuje osób, które starają się za wszelką cenę unikać betonu w swoich aranżacjach. Trudno się temu dziwić, obiegowa opinia mówi bowiem o tym, że beton jest ciężki, nieprzyjemny w dotyku i przesadnie masywny. Na szczęście, mówiąc o betonie architektonicznym nie możemy zapominać o tym, że podczas jego produkcji wykorzystywane są nowoczesne technologie. W rezultacie wykonane z niego produkty charakteryzują się różnorodnością kształtów, kolorów oraz faktur. Dużym sukcesem okazało się zminimalizowanie rozmiaru ścian. Dzięki temu meble stały się nie tylko dużo lżejsze, ale także zyskały atut mobilności, który jest trudny do zakwestionowania. Nie można też zapominać o tym, że nawet po tych zmianach beton jest nie tylko wytrzymały, ale również charakteryzuje się odpornością na działanie warunków atmosferycznych, jest więc nie tylko piękny w swojej surowości, ale i bardzo praktyczny. Na uwadze warto też mieć jego gładkość w dotyku, a wszystko to zestawione w jedną całość sprawia, że nie ma lepszego materiału, który mógłby znaleźć się na nowoczesnym tarasie.