Jak działają czujki magnetyczne?
Czujki magnetyczne składają się z kontaktronu, który przewodzi prąd, i magnesu znajdującego się w obudowie. Urządzenie podłącza się za pomocą wkrętów lub kleju. Czujki magnetyczne są bardzo delikatne, więc nie można ich wbijać lub skręcać. Kontaktrony chronią obiekt przed włamaniem przez drzwi i okna, mają detekcję ruchu oraz temperatury. Nie działają jednak w przypadku wybicia okna ani wejścia do pomieszczenia bez otwarcia skrzydła.
Czujki magnetyczne są podstawą każdego systemu alarmowego. Dzięki nim alarm zasygnalizuje klienta zanim intruzowi uda się wejść do chronionego pomieszczenia. Urządzenie wykrywa próbę otwarcia okien i drzwi.
Budowa czujki magnetycznej
Czujka magnetyczna składa się z małych i delikatnych elementów. Pierwsza część to magnes, który znajduje się w estetycznej osłonie. Umieszcza się go przy skrzydle drzwi lub okien. Drugi element ma zaciski, które służą wyprowadzeniu prądu elektrycznego. Element zawiera w sobie kontaktron, który montuje się w ościeżnicy np. okna, tak aby po zamknięciu oba elementy były obok siebie. Dzięki stykowi elektrycznemu, po otwarciu czujki odsuwają się od siebie co powoduje otwarcie kontaktronu.
Jak prawidłowo podłączyć czujkę magnetyczną?
Magnes należy zamontować na części ruchomej drzwi lub okien. Kontaktron natomiast umieszcza się w nieruchomym elemencie. Za pomocą wkrętu lub kleju mocuje się czujki do powierzchni, która powinna mieć minimum 1 cm grubości. Należy pamiętać, że nie można skręcać ani przycinać elementu z magnesem. Nie należy również uderzać ani wbijać do otworu za pomocą młotka części z kontaktronem, ponieważ jest ona bardzo delikatna. Podłączenie czujki magnetycznej do centrali alarmowej wygląda tak samo jak podłączenie zwykłej czujki ruchu. Należy pamiętać, że jeden kontaktron może działać na jednej linii alarmowej. Montaż czujek magnetycznych w metalowych obiektach znacznie ogranicza zasięg urządzenia. W takim przypadku należy nabyć plastikowe lub drewniane ościeżnice, które nałoży się na drzwi lub okna aby zamontować kontaktron.
Przed czym zabezpiecza, a przed czym nie chroni czujka magnetyczna?
Czujki magnetyczne chronią głównie przed włamaniem przez drzwi i okna. Bardziej zaawansowany sprzęt zapewnia też wykrywanie ruchu, dymu, zalania oraz szybkiej różnicy temperatury. Kontaktrony natomiast nie sygnalizują w przypadku wybicia lub wypchania okna ani nie chronią przed wejściem do obiektu bez otwierania skrzydła.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)