single

Jak zacząć sprzątać ekologicznie?

Coraz więcej osób wybiera spożywcze produkty ekologiczne bez sztucznych dodatków, barwników i ulepszaczy. Trochę gorsza sytuacja ma miejsce w przypadku środków czystości. Detergenty są również naszpikowane trującymi substancjami. Warto szukać innych, domowych sposobów, aby tanio i szybko wysprzątać całe mieszkanie.

Moda na eko sprzątanie

Eko diety, eko styl życia i eko sprzątanie. Dobrze, że wzrasta inteligencja ekologiczna ludzi, którzy wykorzystując proste, naturalne środki, eliminują wpływ chemii na życie swoje i innych. Tak naprawdę kuszące kolorowymi etykietami detergenty są bardzo niebezpieczne dla zdrowia skóry, ale też układu oddechowego. Unoszące się w powietrzu opary jeszcze długo mogą drażnić błony śluzowe oczu czy gardła, szczególnie u osób które mają skłonności do różnych alergii. Co więcej, tego typu substancje drażniące mogą przedostawać się przez skórę do organizmu i niekorzystnie oddziaływać na funkcjonowanie układu nerwowego. Narażeni są szczególnie alergicy, ale też kobiety w ciąży i matki karmiące, które powinny jeszcze bardziej przestrzegać  zasad ekologicznego sprzątania.

Co więc wybrać?

Związki chloru, fosforany, czy substancje zapachowe znajdujące się w detergentach, można zastąpić choćby zwykłym octem.

Za jedyne 2 zł można kupić sporą butelkę, która wystarczy na kilka cykli sprzątania. Za pomocą octu można perfekcyjnie wyczyścić zatłuszczone powierzchnie np. z kuchenki elektrycznej czy zaschniętej patelni. Ocet poradzi sobie również z kamieniem znajdującym się w czajniku czy na zlewie wykonanym ze stali nierdzewnej. Za jego pomocą (z dodatkiem wody) można też umyć lustro na błysk.

Oczywiście nie można zapomnieć o cytrynie lub kwasku cytrynowym w domowych porządkach. Te proste i skuteczne środki również eliminują uporczywy osad z tłuszczu czy kamienia i działają także odświeżająco. Cytryna to świetny środek antybakteryjny, ale też pochłaniacz zapachów. Za jej pomocą można wyczyścić stopkę żelazka, czy wybielić bawełnianą bieliznę, dodając kilka skórek owocu do wrzątku.

Sól i soda oczyszczona

To kolejne dwa cenne naturalne i tanie środki, które wspomogą w sprzątaniu i zrobią to perfekcyjnie. Sól poradzi sobie z osadem zalegającym np. w piekarniku, wyczyści srebrną biżuterię czy sztućce, usunie różne uciążliwe plamy np. z wina. Soda z kolei jest najlepsza na plamy z kawy czy herbaty. Doskonale zmiękcza wodę, dlatego warto namoczyć w niej rzeczy przed praniem. Eliminuje również przykre zapachy.

Para wodna – to świetne remedium na brud. Zmiękcza zabrudzenia i pomaga je usunąć. Urządzenia czyszczące za pomocą pary wodnej, np. odkurzacze czy żelazka są coraz częściej kupowane. Działają dezynfekująco i perfekcyjnie czyszczą różne powierzchnie. Dzieje się to za przyczyną wysokiego ciśnienia i temperatury, które pomagają pozbyć się bakterii i wiążą kurz.

Warto zaopatrzyć się choćby w mop parowy z wymiennymi końcówkami czyszczącymi. Za jego pomocą można dostać się nawet w trudno dostępne miejsca, np. fugi w kafelkach, czy usunąć plamy z ubrania.

Bardzo cenne są także olejki eteryczne np. z drzewa herbacianego, który jest antyseptyczny, eliminuje bakterie i wirusy. Wystarczy dodać parę kropli do domowych środków czyszczących, aby zabezpieczyć się przed zarazkami.

Nie każdy ma jednak tyle cierpliwości, aby przygotować środki czyszczące samodzielnie. Warto więc poszukać dobrych preparatów do sprzątania, sporządzonych na bazie naturalnych składników w sklepach. Co w nich można znaleźć? M.in. olej kokosowy, pył pumeksowy, sodę, alkohol roślinny, czy skrobię roślinną.

Solidne wsparcie pomocy domowej

Jeśli mieszkanie jest duże i nie ma czasu na samodzielne sprzątanie, można pomyśleć o zatrudnieniu pomocy domowej. Najlepiej szukać jej przez agencję, która pomoże w doborze odpowiedniej kandydatki. Wystarczy pisać w wyszukiwarkę hasło: „Sprzątanie w Poznaniu”, aby zostać przekierowanym do strony z ogłoszeniami w danym mieście. Od początku należy zaznajomić taką osobę z ideą ekologicznego sprzątania i wyposażyć w naturalne preparaty niezbędne w codziennej pracy. W ten sposób zyskuje się nie tylko spokój, ale też czas dla siebie. Oszczędności zachowane na detergentach sklepowych można dodać do pensji wypłacanej dla pani sprzątającej. Zdrowie i ekonomia – to klucz do sukcesu.