single

Moda w aranżacji wnętrz

Architekci tłumaczą, że warto sugerować się nowymi trendami, ale nie za wszelką cenę. Powinny być one tylko inspiracją do stworzenia nowego projektu, a nie podstawą do kopiowania. Często klienci nie potrafią też właściwie sprecyzować swoich oczekiwań, a co najgorsze chcą realizować projekty, na które po prostu nie mają pieniędzy. 

Projektanci wnętrz podkreślają: najważniejsza jest funkcjonalność i dopasowanie wnętrz do potrzeb domowników.  W czasopismach mieszkania najczęściej aranżowane są pod kątem ładnej wizualizacji, ale nie zawsze mają coś wspólnego z funkcjonalnością. Dlatego ślepe podążanie za trendami mody,  może okazać się pomyłką. 

– Dosłowne kopiowanie pomysłów z gazet, internetu, czy też podejrzanych u znajomych, nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ mieszkanie powinno odzwierciedlać nasze potrzeby, styl życia, osobowość. Inspiracja ok, to się udaje, natomiast dosłowne przenoszenie pomysłów zwykle kończy się fiaskiem. W tym momencie mamy dostęp do bardzo wielu inspiracji i klienci przychodzą do mnie z dziesiątkami zdjęć i ciężko jest im wybrać te, które są dla nich najistotniejsze, które warto zastosować w projekcie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Mateusz Kunkiewicz z firmy Kunkiewicz Architekci Wnętrz.

Architekci podkreślają, że większość klientów nie potrafi  prawidłowo oszacować przestrzeni, którą chcą zagospodarować. Kupują dużo mebli i dodatków  tylko ze względu na to, że im się w tym momencie podobają. A to najprostsza droga do zagracenia małych pomieszczeń. Wystrój wnętrza powinien być dopasowany do wielkości domu. Dlatego fachowcy radzą, by przed przystąpieniem do projektowania danego wnętrza,  jasno określić priorytety.

– Tym na co zwróciłbym uwagę jest poprawna analiza i określenie swoich potrzeb w danym momencie oraz przewidzenie, jak te potrzeby się zmienią w przyszłości. Często klienci nie potrafią sobie wyobrazić, jak będzie funkcjonowała ich rodzina za parę lat i te mieszkania przestają być funkcjonalne już po krótkim czasie. Najprostszym sposobem, żeby tych błędów uniknąć jest zatrudnienie profesjonalisty – tłumaczy architekt. 

Przy urządzaniu domu lub mieszkania, bardzo ważna – o ile nie najważniejsza – jest zasobność portfela. 

– Tutaj notorycznie budżet jest niedoszacowany. Są to wielkości rzędu nawet 20-30 procent. Wiąże się to z tym, że rozpoczynamy realizację projektu z rozmachem, a kończymy niestety prowizorką. I jak wiadomo efekt wtedy będzie na pewno niezadowalający – mówi Mateusz Kunkiewicz. 

Źródło: lifestyle.newseria.pl