single

Garaż wpisany w bryłę domu. O czym trzeba wiedzieć?

Sposób umieszczenia garażu na posesji to kwestia, którą trzeba przemyśleć. Całkiem sporo osób podczas budowy domu decyduje się na garaż, który jest częścią bryły budynku. Warto wiedzieć o paru sprawach związanych z taką decyzją.

Zalety takiego rozwiązania

Garaż, który jest częścią domu, to niewątpliwie oszczędność miejsca na posesji. Ma to szczególne znaczenie na mniejszych działkach, gdzie taką przestrzeń można przeznaczyć choćby na cele rekreacyjne dla domowników. Koszty budowy takiego garażu są niższe, aniżeli stawianie osobnego budynku na samochód. Taki wydatek wchodzi w skład całego projektu domu, dlatego nakłady finansowe się rozkładają. Mamy wspólną instalację, część ścian, jak również pokrycie dachowe. Dlatego decydując się na taką inwestycję już na etapie budowy domu, można zaoszczędzić na wydatkach. Oprócz tego do garażu można zrobić przejście prosto z domu, przez co nie musimy się martwić kiepską pogodą na dworze. Wsiadamy do auta bez konieczności wychodzenia na dwór.

Na jakim poziomie umieścić garaż?

Decydując się na takie rozwiązanie, warto zastanowić się, czy tego typu garaż nie zabierze nam zbyt dużo miejsca, gdy chodzi o powierzchnię samego domu. Szczególnie kiedy znajduje się on na poziomie parteru, a nie piwnicy. Wtedy stawiamy go kosztem zmniejszenia metrażu dolnej części budynku. Z kolei budowa garażu w piwnicy na pewno sprawi, że wykonanie projektu staje się o wiele droższe. Taka piwnica to przecież dodatkowa kondygnacja.

Pamiętać trzeba też o konieczności wykonania odwodnienia na opadającym w dół terenie. Schodzący stromo w dół zjazd w okresie zimowym może być bardzo śliski, dlatego musimy pomyśleć o przeciwoblodzeniowej instalacji, albo liczyć się z koniecznością posypywania zjazdu solą lub piaskiem. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi obowiązkami.

Kwestia wygody, a estetyka

Nie zawsze da się pogodzić ze sobą te dwie sprawy. Przykładowo, większa oraz usytuowana z przodu brama wjazdowa do garażu na pewno byłaby wygodniejsza w użytkowaniu, jednak może nie pasować do budynku i po prostu negatywnie wpływać na wygląd elewacji. Zbyt duży garaż, pomimo tego, że na pewno jest bardzo funkcjonalny, może zaburzać proporcje całego budynku. Dlatego na pewno trzeba tutaj znaleźć jak najlepszy kompromis pomiędzy wygodą a kwestią estetyki.

Należy mieć świadomość tego, że każda decyzja niesie ze sobą różne konsekwencje. Nie inaczej wygląda to, gdy chodzi o garaż i jego usytuowanie na działce. Dlatego, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i przejrzeć projekty domów w domoweklimaty.pl. Oglądając różne pomysły, będzie nam łatwiej wybrać te odpowiednie dla nas.

Materiał partnera zewnętrznego