single

O czym warto pamiętać podczas planowania remontu kuchni?

Kuchnia jest sercem domu. W tym pomieszczeniu rodzina spotyka się przy wspólnym gotowaniu lub kawie, tostąd dochodzi zapach pieczonych ciast, to tu często przenoszą się spotkania towarzyskie. Aby cieszyć domowników, musi być zarówno estetyczna, jak i praktyczna. Z tego względu jej urządzanie i renowacja mogą stanowić wyzwanie. Jak ułatwić sobie ten proces?

Najważniejszym aspektem przy remoncie kuchni jest plan. Odpowiednio przemyślany i przygotowany może oznaczać więcej niż połowę sukcesu. Jakie elementy powinno się w nim zawrzeć?

Budżet. Od ilości pieniędzy, jaką jesteś w stanie przeznaczyć na remont kuchni, zależy bardzo wiele, chociaż nie wszystko. Jeżeli dysponujesz kwotą niewystarczającą na renowację całego pomieszczenia, możesz spróbować zagospodarować na nowo część tego, co już masz. Dzięki odrobinie cierpliwości odnowisz kuchenne szafki, przy użyciu okleiny meblowej. Możesz również wymienić ich uchwyty lub zamontować nowe akcesoria wewnętrzne, takie jak przegrody, kosze lub półki. Przy ograniczonym budżecie takie rozwiązania są często dużo korzystniejsze niż odnowa całej kuchni za wszelką cenę. Przykładowo, samodzielnie odnowiona zabudowa, której towarzyszy nowy, szlachetny zlew granitowy, wywrze lepsze wrażenie, niż kuchnia pełna nowych elementów niskiej jakości. Niezależnie od skali planowanego remontu, pamiętaj, że w urządzaniu domu zwykle nie da się przewidzieć wszystkich wydatków. Bądź na to gotowy i zawsze miej do dyspozycji kwotę nieznacznie większą od zaplanowanej.

Fachowcy. Specjaliści od wykończenia kuchni, tacy jak płytkarze, stolarze, czy hydraulicy rzadko dysponują dużą ilością wolnych terminów. Warto uwzględnić to w planach i z każdym z fachowców umówić się zawczasu, najlepiej, zanim dokonasz zakupu materiałów. Bardzo ważna jest kolejność planowania usług kolejnych specjalistów. Jeżeli przewidujemy w swojej kuchni prace przy instalacjach (na przykład prace hydrauliczne), powinny one zostać wykonane przed położeniem nowych tynków i płytek. Prace glazurnicze należy wykonać przed montażem sprzętu i zabudowy.

Daleka perspektywa. Remont kuchni powinien być długoletnią inwestycją, zwiększającą wartość mieszkania lub domu. Należy przeprowadzać go świadomie i w takiej skali, na jaką możemy sobie pozwolić, nie tracąc na jakości. Do sprzętów, na których nie powinniśmy oszczędzać, należą przede wszystkim:

  • blat – nieprawidłowo dopasowany może wymuszać niepoprawną pozycję podczas zmywania
    i przyczyniać do schorzeń kręgosłupa. Wykonany z materiałów niskiej klasy może być podatny na plamy, zarysowania i inne zniszczenia;

  • granitowy zlew – często decyduje o eleganckim i szlachetnym wyglądzie całego pomieszczenia. Odporny na uszkodzenia termiczne i mechaniczne jest najtrwalszym z dostępnych na rynku wariantów. Szeroki wybór granitowych zlewozmywaków znajdziesz na http://primagran.pl/;

  • odpowiednia wentylacja (okap, pochłaniacz) – optymalna wymiana powietrza gwarantuje, że w kuchni nie będą osiadać przykre zapachy oraz niebezpieczne produkty spalania gazu.

Optymalny plan remontu, obejmujący wszystkie kluczowe zagadnienia powinien znacznie ułatwić i skrócić czas, jaki zajmie cały proces. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniu takim jak kuchnia, które nie może być wyłączone z użycia na zbyt długi okres.

Materiał partnera zewnętrznego