
Jak wybrać odpowiednie płytki do łazienki?
Płytki łazienkowe kupuje się na lata, ponieważ ich wymiana jest pracochłonna oraz kosztowna. Warto zatem dogłębnie zastanowić się nad ich wyborem biorąc pod uwagę ich parametry, kształty, rozmiary oraz kolory.
Jak wybrać odpowiednie płytki do łazienki?
Zamiast zwracać uwagę przede wszystkim na wygląd oraz cenę płytek, warto przyjrzeć się przede wszystkim ich parametrom. We wnętrzach takich jak łazienka, jest to najistotniejsza kwestia.
Płytki łazienkowe powinny mieć małą nasiąkliwość, nie absorbować wody, ani różnych innych zabrudzeń. Im mniej nasiąkliwe one będą, tym większą cechować mogą się odpornością na zaplamienia, pękanie pod wpływem wysokich temperatur czy też działanie detergentów. Poziom nasiąkliwości wyraża się w postaci procentów i jeśli chodzi o płytki podłogowe może wynosić maksymalnie 6%, a w przypadku ścian 10%.
Dobrze również, aby kafelki były antypoślizgowe. W sklepach można spotkać na płytkach takie symbole jak: R9”, “R10”, “R11”, “R12” lub “R13”. "R13" oznacza płytki, które mają najlepszą przyczepność. Jednak w pomieszczeniach mieszkalnych wystarczy nam już symbol "R9".
Niezwykle istotna jest również klasa ścieralności. Im wyższa klasa, tym oczywiście lepiej. Jeśli chodzi o łazienkę, w której często przemieszczamy się boso, wystarczająca jest klasa II.
Szukasz odpowiednich płytek do łazienki? Skorzystaj z szerokiej oferty sklepu https://modnalazienka.pl/ >>
Płytki podłogowe łazienkowe - jakie?
Na podłodze przede wszystkim znaleźć się mogą tylko i wyłącznie płytki, które są temu dedykowane. W sklepie mogą być określone mianem podłogowych bądź też uniwersalnych.
Gres do łazienki
Jeśli chodzi o podłogę w łazience, to do jej wykończenia zdecydowanie najlepiej sprawdza się gres. Ma on świetne właściwości i odznacza się dużą twardością. Nie mają porowatej struktury, dlatego też nie chłoną wody czy też innych płynnych zabrudzeń.
Inaczej sytuacja jednak wygląda z gresem polerowanym. Wymaga on znacznie większej pielęgnacji. Powierzchnia tego materiału jest podatna na ścieranie, ale również i na zaplamienia. Po jego zalaniu, staje się on także bardzo śliski. Zdecydowanie zatem nie nadaje się na podłogę w łazience.
Łatwy do utrzymania w czystości, jest natomiast gres szkliwiony. Ma on dekoracyjno-ochronną powłokę, stworzoną z warstwy szkliwa, która tworzy barierę dla brudu, wody oraz wilgoci. Jego wadą jest jednak to, że podczas uderzenia, szkliwo często się kruszy. Wówczas odsłania się rdzeń płytki, który ma inny kolor.
Terakota w łazience
Przed gresem, w wielu łazienkach królowała terakota. Są to bardzo podobne materiały, mające również podobne właściwości. Gres jednak jest twardszy oraz dużo mniej nasiąkliwy niż terakota. Trudniej go zatem uszkodzić.
Jasny czy ciemny kolor płytek?
Barwa i wzór płytek, mają spore znaczenie w łazience. Nie tylko pod względem estetycznym, ale także w kontekście utrzymywania czystości. Na wielu wzorach nie widać również tak bardzo uszkodzeń.
Jeśli nie lubimy sprzątać, wówczas najlepiej jest postawić na płytki drewnopodobne. Ponadto w takiej sytuacji sprawdzą się również płytki mające odcienie szarości lub płytki patchworkowe. Natomiast odwrotny efekt jest wtedy gdy wybierzemy płytki w jednolitym kolorze, szczególnie bardzo ciemnym bądź też bardzo jasnym.
Natomiast w przypadku płytek szkliwionych im są one ciemniejsze i bardziej błyszczące, tym szybciej widać pierwsze oznaki ich zużycia.
Komentarze (0)