
Jaki grunt wybrać i czym jest gruntowanie?
Aplikacja preparatu gruntującego powinna poprzedzać prace związane z tapetowaniem, szpachlowaniem, malowaniem, układaniem paneli, przyklejaniem płytek, czy wylewaniem posadzek. Zagruntowanie powierzchni roboczej jest kluczowe do prawidłowego przeprowadzenia prac remontowo-budowlanych.
Czym jest gruntowanie?
Gruntowanie polega na zaaplikowaniu warstwy środka gruntującego za pomocą pędzla lub wałka na powierzchnię roboczą. Dzięki gruntowaniu jesteśmy w stanie wzmocnić powierzchnię oraz umożliwić jej lepsze wiązanie się z nakładanym materiałem lub środkiem – farbą, szpachlą, czy posadzką. Na rynku występują środki gruntujące w postaci koncentratów do rozcieńczania z wodą lub w formie gotowych gruntów do aplikacji. Bogatą ofertę gruntów znajdziesz np. tutaj. Grunt należy dopasować do rodzaju powierzchni, specyfiki materiału wykończeniowego, a także temperatur i wilgotności obecnej wewnątrz lub na zewnątrz.
Podstawowe kryterium podziału gruntów
Wyróżniamy grunty silikonowe, szczepne, głęboko penetrujące i wzmacniające.
Grunty silikonowe
Grunty silikonowe dedykowane są do aplikacji pod farby silikonowe. Zmniejszają oraz regulują chłonność zagruntowanej powierzchni, nie przyczyniając się do eliminacji jej paroprzepuszczalności.
Grunty szczepne
Grunty szczepne są w stanie poprawić przyczepność oraz wyregulować chłonność powierzchni. Dedykowane są do gruntowania powierzchni betonowych, cementowych, wapiennych i gipsowych. Idealnie sprawdzają się do montażu płytek ceramicznych, szpachlówek, farb wodnych, posadzek, czy tynków i klejów.
Grunty głęboko penetrujące
Grunty głęboko penetrujące stosuje się na podłożach nieodspajających się. Poprawiają chłonność podłożą, jednak ich podstawowym zadaniem jest penetracja, a tym samym poprawa związania starych materiałów. Grunty głęboko penetrujące stosowane są głównie do remontowania starych tynków lub posadzek. Tego typu środki powinny być stosowane niezależne od innych gruntów dostosowanych do typu wykonywanej pracy.
Grunty wzmacniające
Tego typu grunty w mniejszym stopniu penetrują podłoże. Stosuje się je do tworzenia mocnej oraz elastycznej powłoki. Można stosować je pod płytki ceramiczne, podłoża ceglane, kleje oraz tynki gipsowe.
Parametry środków gruntujących
Ogromna gama produktów obecnych na rynku utrudnia wybór optymalnego gruntu. Wybierając środek gruntujący, poza jego przeznaczeniem, należy zwrócić uwagę na dwa kluczowe parametry. Są to wydajność i ilość wiążących cząstek stałych.
Wydajność
Wydajność gruntu określana jest w metrach kwadratowych na litr. Im większa, tym naturalnie środek będzie wydajniejszy i pozwoli nam zagruntować większą powierzchnię. Wydajność gruntu powinna oscylować w granicach 10 m2/l, jednak parametr ten uzależniony jest od cech podłożą (jego chłonności i chropowatości).
Ilość wiążących cząstek stałych
Im większy procentowy udział wiążących cząstek stałych, tym preparat odznaczać się będzie lepszymi parametrami użytkowymi. Zwykle grunty z „wyższej półki” mogą pochwalić się od 10 do 12% udziałem wiążących cząstek stałych, podczas gdy tańsze produkty mogą posiadać od 1 do 2% substancji czynnej.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)