single

Co warto wiedzieć o domowych klimatyzatorach?

Jeśli decydujemy się na zakup klimatyzatora do domu jednorodzinnego, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jedno z najważniejszych zadań, jakie na nas czekają wiąże się z koniecznością sprawdzenia, jak jego działanie może wpływać na nasze zdrowie. Decyzja o zainstalowaniu klimatyzacji w domu nie jest łatwa, warto więc przytoczyć kilka faktów z nią związanych.

Praca klimatyzatora wpływa przede wszystkim na temperaturę powietrza, nie jest to jednak jego jedyne zadanie. Wcale nie mniej istotne wydaje się to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które oddziałuje na wilgotność. Gdy chłodzimy powietrze, decydujemy się jednocześnie na jego osuszanie, co w pewnych warunkach ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Oczywiście skropliny mogą okazać się dość poważnym problemem, zaskoczeniem nie powinno być więc to, że konieczne jest ich usuwanie. Niektóre klimatyzatory charakteryzują się obecnością zbiorników, od których oczekuje się, że będą przynajmniej raz na jakiś czas ręcznie opróżniane. Nie można jednak nie zgodzić się z tym, że większość urządzeń wymaga wykonania specjalnej instalacji umożliwiającej odprowadzanie skroplin. Najczęściej powstaje ona z wykorzystaniem plastikowych rur, dla których charakterystyczne jest to, że ich średnica wynosi 1,5 centymetra.

Jak klimatyzacja wpływa na nasze zdrowie?

Jeśli przez dłuższy czas przebywamy w strumieniu zimnego powietrza, musimy liczyć się z tym, że działanie takie zwiększy ryzyko infekcji. Co więcej, często musimy liczyć się z ryzykiem wystąpienia podrażnień tak oczu, jak i skóry. Jeśli jednak korzystamy z klimatyzatora, wcale nie jesteśmy na to skazani, duże znaczenie ma bowiem to, gdzie zamontujemy tego rodzaju urządzenie. Naczelna zasada mówi o tym, że strumień nawiewanego powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na ludzi. Znacznie lepiej, jeśli wcześniej wymiesza się ono z ciepłym powietrzem w pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki specjalnym ruchomym kierownicom, w które wyposażono większość klimatyzatorów. Okazuje się przy tym, że klimatyzator często ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia tego typu są wyposażone w specjalny filtr zatrzymujący zanieczyszczenia. Co więcej, w sprzedaży dostępne są nawet urządzenia wyposażone w specjalny filtr HEPA, który radzi sobie znakomicie z wychwytywaniem kurzu, pyłków roślin, roztoczy oraz zarodników grzybów.

klimatyzator

Ciekawym rozwiązaniem są też filtry z atomami srebra o silnych właściwościach zarówno bakteriobójczych, jak i grzybobójczych. Warto pomyśleć też o rozwiązaniu uwalniającym do powietrza witaminę C. Jeśli poszukujemy klimatyzatora, powinniśmy też dowiedzieć się, czy filtr urządzenia znajdującego się w centrum naszego zainteresowania może być czyszczony i jak częstej wymianie podlega. Zarówno częstotliwość czyszczenia, jak jej charakter są uzależnione od tego, jaki rodzaj filtra stosujemy. Im drobniejsze są zatrzymywane przez filtr zanieczyszczenia, tym szybciej filtr taki się brudzi. Standardowe rozwiązania są czyszczone raz do roku, choć w sklepie dostępne są też preparaty przeznaczone do dezynfekcji klimatyzacji, za pomocą których można usuwać między innymi grzyby. Mając na uwadze własne zdrowie i bezpieczeństwo najlepiej przynajmniej raz w ciągu roku wezwać serwisanta, który pomoże nam w fachowym przeglądzie klimatyzacji i sprawdzi, jak działają jej wszystkie podzespoły.

Jak dopasować moc urządzenia?

Kupując klimatyzator musimy dokonać obliczeń umożliwiających nam uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jaka jest charakterystyczna dla niego moc chłodząca. Wykorzystuje się w tym celu specjalne programy komputerowe, typowe jest bowiem dla nich to, że określają moc z dużą precyzją. Jeśli sami chcemy dokonać wyboru, a jednocześnie pomieszczenie, w którym ma się pojawić klimatyzator jest typowe, można przyjąć, że moc niezbędna do schłodzenia 1 metra kwadratowego to 0.1 kW. W praktyce oznacza to, że jeśli nasz pokój ma 20 metrów kwadratowych, moc chłodząca klimatyzatora powinna wynosić 2 kW. Wybór staje się obecnie dość łatwy, producenci chętnie informują bowiem, do jakiego pomieszczenia nadają się polecane przez nich rozwiązania.