
Robimy plac zabaw dla dzieci – jak go przygotować i o czym pamiętać?
Czas epidemii koronawirusa zmusił wielu rodziców do ruszenia do ogródków, ale nie w celu ich pielęgnacji, a stworzenia mini placu zabaw dla dziecka. Jak wiadomo przez pewien czas dzieci nie mogły korzystać z miejskich placów zabaw. A jak wytłumaczyć to dziecku? Na pewno jest to trudne, dlatego rodzice, którzy są szczęśliwymi posiadaczami kawałka zieleni postanowili zakasać rękawy. Jeśli i Ty planujesz stworzyć taki raj dla dziecka w swoim ogrodzie lub na działce, to przeczytaj nasz krótki poradnik, w którym podpowiemy jak go przygotować i o czym należy pamiętać.
Po pierwsze: ważny jest projekt
Na samym początku zastanów się, jak ma wyglądać plac zabaw dla dziecka. Możesz rozrysować projekt ręcznie albo posiłkując się programem graficznym. Druga wersja będzie lepsza pod tym względem, że dokładnie obliczysz rozmiar poszczególnych elementów, rozstaw stelaża, a także jego możliwe obciążenie. Zaplanujesz również w jaki sposób i czy w ogóle go zakotwiczyć. Taki element na pewno potrzebny będzie w przypadku drabinek, ale w przypadku huśtawki już niekoniecznie. Istotne znaczenie będzie miało rozmieszczenie poszczególnych elementów w ogrodzie, czy na działce, zwłaszcza jeśli chcesz pozostawić odrobinę miejsca na altanę.
Po drugie: zacznij od wysiania trawy sportowej lub utwardzenia powierzchni gruntu
Kiedy już wszystko masz zaplanowane, możesz przystąpić do prac ziemnych. Tak, one mogą być potrzebne. Jeśli chcesz, aby trawa pozostała względnie zielona i nie została doszczętnie zniszczona, to musisz wybrać nasiona tej sportowej. Jest ona odporna na uszkodzenia i deptanie. Oczywiście jeśli grunt jest miękki, warto postawić na jego dodatkowe utwardzenie. Możesz zamiast trawy zdecydować się na żwirek, ale wtedy w przypadku elementów takich jak drabinki, warto zadbać o zabezpieczenia, np. maty amortyzujące upadek. Jeśli chodzi o podłoże żwirowe to ta praca pójdzie też szybciej, bo nie będziesz musiał czekać cierpliwie aż trawa wyrośnie. A przecież dziecko również z niecierpliwością będzie oczekiwać, kiedy powstanie plac zabaw.
Po trzecie: stwórz piaskownicę, bo to najłatwiejsze
Kolejnym krokiem będzie stworzenie piaskownicy. Ta praca nie zajmie Ci wiele czasu, chyba, że zdecydujesz się na wykonanie dodatkowego zadaszenia, które będzie składane. Choć taki projekt będzie trudniejszy, to jednak bardziej opłacalny, bo po skończonej zabawie piasek będzie można przykryć, dzięki temu nie zmyje go deszcz i nie będzie przesadnie mokry. Ponadto nie dostaną się do niego liście, gałęzie czy inne fruwające elementy. Pokrywa może być wykonana z mocnego materiału tekstylnego naciągniętego na składane w kształt spadzistego daszku kawałki drewna. Tutaj potrzebne będą wkręty, a także zawiasy. Najprościej pójdzie z samą konstrukcją piaskownicy bo wystarczy znaleźć duży kawałek drewna i paliki, które będą stanowiły ścianki piaskownicy. Wszystko można ze sobą połączyć przy użyciu wkrętów, jak również kleju do klejenia drewna. Taki klej musi mieć właściwości wodoodporne, wszak dziecko w piasku często będzie używać także wody, a piaskownica być może będzie ustawiona na działce czy w ogrodzie na stałe i narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Po czwarte: zbuduj stelaż huśtawki, drabinki, a nawet huśtawkę wahadłową
Teraz czekają Cię już trudniejsze zadania. Na samym początku zacznij od złożenia stelaża huśtawki. Musisz połączyć wszystkie elementy według wykonanego projektu, a także wykonać test wytrzymałości. Elementy takie jak linki, czy siodełko możesz zakupić w sklepie. Wykonanie drabinki wydaje się banalne, ale wcale takie nie jest. Wszak musi być ona stabilna i się nie przewracać. Wkopanie jej częściowo w ziemię nie załatwi sprawy i koniecznie trzeba wykonać dodatkowe podpory, które będą utrzymywać całą konstrukcję. Ciekawym pomysłem będzie również wykonanie huśtawki wahadłowej. Tutaj newralgicznym punktem jest połączenie podstawy i ławeczki, która ma pod wpływem ciężaru wędrować w górę i w dół. Nie będziemy przytaczać szczegółowych planów wykonania poszczególnych elementów. Pamiętaj tylko, by zakupić odpowiedni klej do drewna. Szczegóły znajdziesz z pewnością w licznych video poradnikach, które więcej Ci przybliżą niż słowo pisane.
Zrobienie placu zabaw dla dziecka to doskonały pomysł, a przy okazji świetna zabawa. Możesz sporo się nauczyć i czerpać satysfakcję z tej pracy.
Materiał partnera
Komentarze (0)