single

Aranżacja wnętrz a projekt kompleksowy

W życiu większości z nas prędzej, czy później następuje moment, gdy musimy się zmierzyć z trudnym tematem, jakim jest urządzanie jakiegoś wnętrza. Czasem będzie to właśnie zakupione mieszkanie, czasem zmieniamy wystrój wnętrz w tym, w którym już zamieszkujemy, niejednokrotnie będziemy aranżować nowy dom lub biuro.

Jeśli zdecydujemy się ułatwić sobie życie i zdać się na profesjonalną pomoc architekta wnętrz, warto wiedzieć, że możemy z projektantem uzgodnić różne warianty jego usługi. Najczęściej będzie to projekt kompleksowy albo sama aranżacja wnętrz . Dobrze jest zdawać sobie sprawę z różnic miedzy wymienionymi powyżej usługami.

Projekt kompleksowy jest szerszą i co za tym idzie, droższą usługą. Decydujemy się nań jeśli chcemy, żeby nasze wnętrza zaprojektowano od stanu surowego do etapu wykończenia "pod klucz". Wiąże się on z gruntownym remontem lub przebudową, ingerencją w układ ścian i otworów, zmianami w instalacjach i przeznaczeniu funkcjonalnym wnętrz.

Jeśli natomiast potrzebujemy jedynie odświeżenia, liftingu naszych pomieszczeń (dotyczy to oczywiście oprócz lokali mieszkalnych, także przestrzeni biurowych i użyteczności publicznej, jak np. sklepów) zdecydujmy się raczej na nową aranżację lub re-aranżację.

Nie będziemy "przestawiać" ścian, ani ingerować w żadne instalacje lokalowe (elektryczną, wodno-kanalizacyjną czy np. tele-techniczną). Nie będzie to rewolucja, a nieinwazyjna zmiana stylu, charakteru i wyglądu naszego pomieszczenia. Jeśli będzie taka potrzeba, nastąpią delikatne zmiany w ustawieniu lokalu czy pomieszczenia, przy zachowaniu jego funkcji.

Jeśli więc w mieszkaniu, które zamieszkujemy testowaliśmy na własną rękę różne aranżacje, ale wciąż czujemy, że to nie "to". Nadal jest nieustawnie, niewygodnie lub brakuje nam tego "czegoś", warto wziąć pod uwagę skorzystanie w oferty specjalisty od urządzanie wnętrz.

Architekt wnętrz może dodać wnętrzu więcej charakteru, światła, klimatu. Poprzez modyfikację ustawienia mebli polepszy funkcjonalność przestrzeni. Poprawi, za pomocą sztuczek optycznych, proporcje pomieszczenia. Sprawi, że nasze mieszkanie czy dom zacznie przypominać aranżacje wnętrz, które podziwiamy w czasopismach z branży wnętrzarskiej.

Bo fachowcy, dla których aranżacja wnętrz to chleb powszedni, potrafią uzyskać zaskakujące efekty zmieniając sam tylko wystrój. Ze smakiem i znawstwem dobiorą właściwe kolory ścian i mebli, tapety, tkaniny dekoracyjne, tapicerkę, dywany czy oświetlenie. Potrafią wybrać dla naszych pomieszczeń takie dodatki, żeby wnętrza prezentowały się "jak z żurnala". Wiedzą, jak w jednym pokoju pogodzić ze sobą kilka funkcji, tak, aby nadal było wygodnie i żeby przestrzeń nie była zagracona, czy przytłaczająca.

Usługa aranżowania wnętrz, tak jak i projekt kompleksowy, znajduje się, między innymi, w ofercie warszawskiej pracowni projektowej Projekt MIMO.

Jeśli jednak uznamy, że sama zmiana wystroju to za mało, lub po prostu mamy mieszkanie lub dom w stanie surowym, ewentualnie lokal z rynku wtórnego do generalnego remontu, wówczas tym bardziej warto zlecić to profesjonaliście.

Architekt zajmie się naszymi wnętrzami od A do Z. Zinwentaryzuje stan istniejący. Po rozmowach z nami wykona wariantowy projekt koncepcyjny z wizualizacjami przyszłego wyglądu naszych pomieszczeń.

Następnie, do wybranej przez nas wersji, sporządzi rysunki wykonawcze dla ekipy i wykonawców. Zadba o wyliczenie potrzebnych ilości materiałów i elementów wykończeniowych, takich jak np. płytki ceramiczne, tapety, parkiet czy osprzęt elektryczny (gniazdka, włączniki). Skoordynuje dostawy zamówień i prace wykonawców oraz, co ważne, jeśli nie najważniejsze - będzie w stałym kontakcie z ekipą. Podczas nadzorów autorskich na budowie dopilnuje realizacji projektu zgodnie z wytycznymi oraz o planową realizację harmonogramu prac.

Wszystko po to, abyśmy bez zbędnego szarpania sobie nerwów, mogli wkrótce cieszyć się naszym nowym, wymarzonym miejscem do życia.

 

Materiał zewnętrzny