single

Wybór worków do odkurzacza

Podczas wyboru odkurzacza, skupić powinniśmy się nie tylko na jego parametrach technicznych, ale również na dostępnych workach, które możemy w nim zamontować. To one bowiem w dużej mierze decydują o naszym komforcie sprzątania.

W przypadku modeli workowych, co jakiś czas będziemy musieli wymienić worek. Okaże się to mocno utrudnione, jeśli zakupimy tani model nieznanego producenta. Dlaczego? Ponieważ na rynku może nie być wiele worków, które do niego pasują. W takim przypadku będziemy zmuszeni do ich zakupu bezpośrednio u producenta, co okaże się nie tylko niewygodne, ale i kosztowne.

Jeżeli więc kupujemy odkurzacz, sprawdźmy dokładnie, z jakich worków korzysta i czy są one szeroko dostępne w sklepach. Oczywiście wiele urządzeń może korzystać również z zamienników, a także worków uniwersalnych. Nasz wybór wtedy okaże się dużo szerszy. Osobną kwestią pozostaje jednak wybór rodzaju wykorzystywanych worków. Na rynku dostępne są modele jednorazowe i wielokrotnego użytku.

Worki papierowe

Są to zdecydowanie najtańsze produkty, które kosztują często kilka-kilkanaście złotych za paczkę. Są one cenione właśnie za niską cenę, dzięki czemu koszty eksploatacyjne naszego urządzenia zostają obniżone.

Na tym jednak zalety worków papierowych w wielu przypadkach się kończą. Ich konstrukcja jest bowiem z reguły słabej jakości, przez co bardzo łatwo o ich rozerwanie, na przykład przez nadmierne napełnienie zabrudzeniami. Do uszkodzenie worka może dojść także podczas jego wymiany. Często wystarczy jeden nieodpowiedni ruch, by zebrane zanieczyszczenia znalazły się z powrotem na podłodze lub, co gorsza, wewnątrz urządzenia.

Wspomnieć należy również o braku jakichkolwiek mechanizmów filtracyjnych.

Worki z tworzyw sztucznych

Pod względem zatrzymywania drobinek kurzu i innych zanieczyszczeń radzą sobie zdecydowanie lepiej. Wszystko dzięki zastosowaniu odpowiedniego tworzywa, które nie przepuszcza zabrudzeń.

To jednak nie wszystko, ponieważ na rynku znaleźć możemy również worki zawierające dodatkowe warstwy materiału, które pozwalają na zatrzymanie roztoczy, alergenów, pleśni i zarodników. Wszystko to sprawia, że są one bardzo higieniczne, a także przyjazne dla alergików.

Oczywiście nie możemy zapominać także o wspominanej już wytrzymałości. Konstrukcja oparta na specjalnie dobranych tworzywach sztucznych jest z reguły odporna na uszkodzenia mechaniczne, powstałe podczas użytkowania. Dzięki temu nie musimy obawiać się ich rozerwania. Wyższa skuteczność działania, a także solidność wykonania sprawia jednak, że worki syntetyczne są często kilka razy droższe od papierowych. Mimo wszystko, w wielu przypadkach naprawdę warto zainwestować dodatkowe pieniądze.

Worki wielokrotnego użytku

W ten sposób przechodzimy do produktów najdroższych, które jednak możemy wykorzystać więcej niż raz. Gdy zostaną zapełnione, wystarczy je opróżnić. W wielu przypadkach takie worki nadają się do prania – wykorzystana może zostać pralka lub po prostu zwykła miska z wodą i mydłem.

Wszystko to sprawia, że nie musimy wciąż kupować nowych worków. Taki produkt wystarczy na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt użyć. Jest to spora oszczędność. Musimy jednak pamiętać, że podczas opróżniania worka mamy bezpośredni kontakt z nagromadzonymi zanieczyszczeniami, co może być problematyczne dla alergików, a także osób zmagających się z dolegliwościami oddechowymi.

Warto w tym miejscu podkreślić, że na rynku dostępne są stosunkowo tanie worki wielokrotnego użytku, kosztujące kilkanaście złotych. Problem jednak w tym, że najczęściej są one wykonane z niskiej jakości materiałów, przez co po kilku użyciach mogą pojawić się dziury, co, jak nietrudno się domyślić, nie sprzyja zbytnio skuteczności odkurzania.

Jaki worek wybrać?

Powinniśmy omijać produkty najtańsze, gdyż te nie tylko są mało wytrzymałe, ale również nie zapewniają odpowiedniego zatrzymywania zanieczyszczeń, szczególnie tych najmniejszych. Jeżeli nie przeszkadza nam konieczność kupowania nowych worków, a do tego nie chcemy mieć żadnego kontaktu z zabrudzeniami, powinniśmy decydować się na syntetyczne worki jednorazowe. 

Produkty wielokrotnego użytku okażą się dobrym wyborem wtedy, gdy pragniemy wykorzystać jeden worek przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Oczywiście musimy pamiętać o jego regularnym i dokładnym opróżnianiu.

 

Materiał zewnętrzny