single

Elektronarzędzia na budowę i remont

Kiedy planujemy budowę domu i wykonywanie wielu czynności z tego zakresu samodzielnie, warto jest zawczasu zacząć kompletować potrzebne nam narzędzia. Będą one potrzebne przy budowie domu, przy jego wykończeniu, a potem także przy wykonywaniu drobnych prac konserwacyjnych. Elektronarzędzi używać będziemy przy wznoszeniu ścian, budowie dachy, ocieplaniu ścian, wszystkich pracach instalacyjnych oraz przy pracach wykończeniowych. Przydadzą się do urządzania wnętrz, zakładania ogrodu i wykonywaniu napraw bieżących. Są one do tego bardzo fajnymi zabawkami dla ludzi lubiących majsterkowanie.

Akumulator czy sieć?

Współczesne elektronarzędzia można dostać w wersji zasilanej z sieci elektrycznej oraz z akumulatorami. Urządzenia sieciowe w tych samych cenach oferują zazwyczaj lepsze parametry techniczne, ale jesteśmy uwiązani kablem o długości zazwyczaj 150cm lub 400cm. Ciekawym rozwiązaniem są narzędzia z odłączanym przewodem, który można przełączać pomiędzy potrzebnymi w danej chwili narzędziami.

Akumulator daje nam swobodę i uniezależnia nas od źródła prądu, ale równocześnie sprawia, że mamy do dyspozycji mniej energii. Efektem tego są gorsze parametry urządzeń. Akumulatory nie posiadają też zbyt dużego ładunku. Przez co dość szybko nasza praca się skończy. Akumulator można oczywiście wymienić, a możliwość pracy w miejscach trudno dostępnych jest często nie do przecenienia. Warto jest też zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa. W przypadku elektronarzędzi zasilanych sieciowo można łatwo przeciąć kabel, co jest potencjalnie niebezpieczne. Urządzenia akumulatorowe nie niosą z sobą tego ryzyka.  

Kupować czy nie?

Elektronarzędzia nie są tanie, chociaż typowe, proste urządzenia nie są też jakoś bardzo drogie. W praktyce najczęściej wystarczy jakiś ich podstawowy zestaw i nie ma sensu kupowanie czegoś, co będziemy wykorzystywać co najwyżej przez dzień lub dwa. Takie urządzenia można spokojnie wypożyczyć w specjalnych wypożyczalniach i nie jest to drogie, ale trzeba mieć na uwadze, że dostępne w takich miejscach sprzęty są zazwyczaj bardzo mocno zużyte.

Zestawy

Elektronarzędzia zazwyczaj sprzedawane są bez szerszej gamy wyposażenia. Zazwyczaj jest to po prostu tekturowe pudełko bez niczego, a nieraz, na przykład wiertarki, kupuje się po prostu luzem. Coraz lepszą ofertą na rynku są jednak złożone zestawy, w których znajdziemy samo elektronarzędzie oraz specjalną walizeczkę do jego przechowywania, w której znajdziemy też cały zestaw najbardziej podstawowych elementów wyposażenia, które jednak będą dostępne w wystarczającej ilości, by wykonać podstawowe prace. Ciekawą propozycją są też urządzenia uniwersalne, które mogą pełnić role kilku różnych elektronarzędzi po nałożeniu na korpus specjalnej końcówki.

Artykuł autorstwa specjalistów z portalu swiatmajsterkowicza.pl >>