single

Styl skandynawski - jak modnie urządzić sypialnię?

Minimalizm, uniwersalizm, ponadczasowość, jasne meble i kolorowe, naturalne dodatki to głównie wyznaczniki stylu skandynawskiego. Jak urządzić sypialnię w tej konwencji?

Styl skandynawski cenią amatorzy porządku, elegancji i prostoty. Dobrze sprawdza się on we wnętrzu, które ma stanowić miejsce wypoczynku po całym dniu pracy i codziennych obowiązków.

Cechy stylu skandynawskiego

Jako że styl skandynawski nie lubi przepychu i zbędnych elementów, czyni wnętrze lekkim i przestronnym. Wprowadza harmonię, która przekłada się na wewnętrzną równowagę i spokój.

Dominują w nim jasne, stonowane kolory: białe lub szare ściany i meble. Nadają one wnętrzu jasny, przejrzysty i czysty charakter. Nie rozdrażniają, nie odwracają uwagi. Pozwalają się wyciszyć i uspokoić. Tak zaaranżowana sypialnia może się jednak wydać nieco nazbyt surowa i zimna. Dlatego warto przełamać je naturalnymi dodatkami: ciemną, drewnianą podłogą, wełnianym dywanem czy futrzanym pledem. Dzięki nim wnętrze stanie się cieplejsze i bardziej przytulne.

kołdra

https://senso-rex.com/pl/24-posciel-dwuosobowa

Łóżku w skandynawskim wnętrzu

Meble powinny być pojemne, dlatego warto wyposażyć sypialnię w dużą komodę i szafę garderobianą. Ci, którzy przed snem lubią poczytać, aranżują przytulny kącik z wygodnym fotelem i lampką. Przyda się jeszcze stolik nocny. Z liczbą mebli lepiej nie przesadzać i pamiętając o zasadzie minimalizmu, pozostawić jedynie te najpotrzebniejsze.

Centralnym i najważniejszym elementem sypialni jest łóżko. We wnętrzach w stylu skandynawskim najlepiej sprawdzają się te o prostej konstrukcji, duże, solidnie wykonane i sprawiające wrażenie masywnych. Dobrze, gdy mają drewnianą lub metalową ramę, kutą, czarną lub grafitową. Mogą je też zastąpić palety przykryte materacem lub sam, położony na podłodze materac.

skandynawskie wnętrze

Dodatki z nutą koloru

Czas na dodatki, przede wszystkim pościel i poszewkę. W ich przypadku można zastosować jasne barwy, odpowiadające wnętrzu - zdecydować się na białą lub szarą pościel dwuosobową lub wybrać cieplejszą kolorystykę, która przełamie bladość mebli i ścian. Tym sposobem pościel oraz poszewki staną się nie tylko konieczną i praktyczną częścią wyposażenia, ale też elementem dekoracyjnym. Sprawdzą się szczególnie w pastelowych odcieniach zieleni, ciemnego beżu, brązu, a także w piaskowych i miodowych barwach- będą współgrały z resztą wystroju. Bardziej wyraziste kolory, na przykład czerwień, lepiej zastosować w formie akcentu, dodatku, na przykład jako poszewka na poduszkę. W stylu skandynawskim liczy się bowiem umiar, ład i harmonia. Przy wyborze kompletu pościeli dobrze jest uwzględnić te barwy, ale też zadbać o nawiązujący do stylu design, najlepiej z norweskim, rustykalnym wzorem. Trzeba też zwrócić uwagę na materiał poszewek i pościeli - powinien być naturalny, tak by zapewnił zdrowy sen. Styl skandynawski szczególnie ceni sobie bawełnę, len i wełnę. Z tych tkanin mogą być także uszyte koce, narzuty, zasłony.

Artykuł przygotowany we współpracy z https://senso-rex.com/pl/26-pierzyny 

Materiał zewnętrzny