
Nawiewniki czyli lepsza wymiana powietrza
Coraz szczelniejsze okna, zaawansowane systemy grzewcze, ocieplone budynki, klimatyzacja to z jednej strony duży postęp i udogodnienie, z drugiej zmaganie się z przesuszonym powietrzem lub przeciwnie, wilgoć, stęchlizna, grzyb, skraplająca się para (zwłaszcza w łazience, kuchni) itp. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć jak ważne jest systematyczne przewietrzanie pomieszczeń.
Czym są nawiewniki?
Niezwykle pomocne w walce z tym problemem mogą się okazać nawiewniki okienne, (występujące też pod nazwą nawietrzników okiennych.) Pełnią one bardzo istotną funkcję w prawidłowej cyrkulacji powietrza wewnątrz pomieszczenia, poprzez stałe i kontrolowane doprowadzanie świeżego powietrza z zewnątrz. Nawiewniki nie wymagają dodatkowego otwierania okien, czy stosowania mikrowentylacji. Działają nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. To bardzo ważne, kiedy mieszkamy w jakiejś głośnej lokalizacji. Nawiewniki zapewniają bowiem cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, ale nie pozwolą „przedostać się hałasowi”. Działają automatycznie, nie wymagają zasilania. Przy tym nie wyziębiają pomieszczenia tak jak uchylone okno, mikrowentylacja czy nieszczelności.
Gdzie montuje się nawiewniki?
Zamontowanie nawiewników to najprostsza i najtańsza metoda doprowadzenia świeżego powietrza do pomieszczenia. Nawiewniki stosuje się w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną, hybrydową lub mechaniczną wywiewną. Najczęściej po tego typu rozwiązania sięga się w przypadku kuchni, jadalni, pokojów, salonów, sypialni czy pomieszczeń biurowych. Najlepiej decydować się na stopniowe montowanie nawietrzników, zaczynając od jednego pomieszczenia. Kiedy zamontowanie tego typu systemu w jednym pokoju nie zdaje egzaminu i napływ powietrza jest naszym zdaniem wciąż niewystarczający, to wówczas można zdecydować się na zastosowanie podobnych systemów w pozostałych pomieszczeniach.
Zasada działania nawiewników
Zasada działania nawiewników jest prosta. Powietrze z zewnątrz dostaje się do pomieszczeń przez nawiewniki. Najpierw przechodzi przez tzw. pomieszczenia czyste (dlatego zaleca się stosowanie nawiewników w pierwszej kolejności w pokojach), a następnie przechodzi przez pomieszczenia techniczne typu kuchnia, toaleta, skąd przez kratki wyciągowe wydostaje się na zewnątrz.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje nawiewników:
- nawiewniki sterowane ręcznie – użytkownik poprzez przesuwanie przesłony reguluje ilość napływającego powietrza; łącznie z całkowitą blokadą napływu powietrza,
- nawiewniki higrosterowane – nawiewniki nowej generacji sterowane automatycznie; strumień przepływu powietrza jest tu uzależniony od poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia,
Więcej informacji na temat rodzajów nawiewników i pełnionych przez nie funkcji można znaleźć na http://simteq.pl.
Dlaczego warto zainwestować w nawiewniki?
Nawiewniki pozwalają wyeliminować negatywne następstwa wynikające z nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza m.in.: wilgoć, objawiająca się skraplającą się na szybach czy kafelkach parą wodną, pleśnią czy grzybem, unoszące się w powietrzu toksyny emitowane przez farby, kleje, żywice itp., niedotlenienie powietrza. Dzięki nawietrznikom mamy zapewniony kontrolowany napływ świeżego powietrza z zewnątrz i optymalną cyrkulację.
Materiał partnera zewnętrznego
Komentarze (0)