single

Głośniki audio - jak wybrać najlepsze?

Głośniki są ważną częścią systemu muzycznego - to właśnie dzięki nim muzyka jest odpowiednio głośna i słyszalna z pożądanej odległości. To samo się tyczy dźwięków w filmach lub serialach - głośniki są bowiem również częścią kina domowego, a jak wiadomo dobry dźwięk w takim przypadku wiele zmienia. W tej chwili można nie tylko zakupić głośniki o doskonałym dźwięku, lecz jednocześnie takie, które uatrakcyjnią wizualnie przestrzeń. Prezentują się bowiem nowocześnie - i pasują do współczesnych wnętrz. W jaki sposób dobrać najlepsze głośniki audio do konkretnego wnętrza i konkretnych potrzeb? 

Głośniki audio - w domu i miejscu publicznym

Głośniki przydają się oczywiście nie tylko dla prywatnych celów - są nieodłącznym składnikiem różnych miejsc użyteczności publicznej, w tym zarówno firm, jak i restauracji, sal koncertowych, dworców, szkół czy ośrodków zdrowia. Oczywiście, im większa budowla, w której się znajdują, tym większe musi być nagłośnienie (to znaczy o większej mocy oraz zasięgu) i tym więcej musi się w niej znajdować sprzętów, żeby wszyscy mogli mieć równy dostęp do przekazywanych informacji. 

Zobacz: oferty specjalne na sprzęt Hi-End w Nautilus >>

W tym drugim przypadku warto już poradzić się specjalisty, który zrealizuje projekt z wielką pieczołowitością, zapewniając całej instalacji odpowiednie parametry, dostosowane do wymagań wnętrza i klienta. Nautilus to firma - jedna z czołowych w branży - która zajmuje się domowym sprzętem audio, ale i specjalizuje się w usługach związanych z elektroniką konsumencką i profesjonalną. Firma współpracuje zresztą także z firmami instalacyjnymi, tworząc i realizując liczne instalacje. To projekty dla indywidualnych klientów - do ich prywatnych domów czy firm - jak również do miejsc użyteczności publicznej, z których później wszyscy powszechnie korzystamy. Jeśli ma się więc jakieś konkretne potrzeby, wątpliwości czy oczekiwania, warto zgłosić się do specjalistów z Nautilus i skonsultować z nimi swój problem. 

Głośniki audio - jak wybierać?

Gdy jednak chcemy sami zakupić sprzęt audio do własnego domu, często gubimy się w licznych szczegółach - produktów dostępnych na rynku jest bez liku i osoby niewtajemniczone w temat czasem nawet nie rozumieją wypisanych parametrów. Nautilus zajmuje się tworzeniem instalacji audiowizualnych, jak też dostosowywaniem akustyki pomieszczeń do potrzeb konkretnego miejsca. Wiele firm pomija ten aspekt, a przecież żaden dźwięk nie będzie brzmiał dobrze, jeśli pomieszczenie nie będzie mu sprzyjać. Od tego powinno się zacząć! Później - we współpracy z profesjonalistami - można wykonać stosowne okablowanie, a także wybrać cały system elektroniczny i we właściwy sposób go skonfigurować. Jak widać, wszystko zależy od tego, czy chcemy mieć w domu profesjonalny sprzęt i cieszyć się nim we właściwych, sprzyjających mu warunkach, czy interesuje nas jedynie zakup danego produktu - który niestety nie będzie mógł pokazać co potrafi, jeśli nie zapewni mu się dostosowanej przestrzeni. 

Sam wybór głośników jest oczywiście najważniejszy - a kierować powinniśmy się następującymi ich cechami:

- dostosowanie głośników do miejsca - im większe, tym więcej mocy będzie potrzebne,
- dostosowanie głośników do sprzętu, do jakiego zostaną podłączone - czyli na przykład kina domowego, systemów konferencyjnych itp.,
- moc - podana w PMPO lub w RMS,
- pasmo przenoszenia - wskazujące na górne i dolne granice częstotliwości, tworzące razem informacje o zakresie częstotliwości, generowanym przez dany sprzęt nagłaśniający,
- efektywność - im wyższa, tym dalej będzie słyszalny dźwięk z głośnika,
- sprawność - im wyższa, tym więcej mocy akustycznej powstaje,
- impedancja - oznaczająca oporność cewki głośnika,
- materiał - oczywiście, im lepsze jest tworzywo, z jakiego wykonano głośnik, tym będzie on w efekcie wytrzymalszy i tym lepszy dźwięk zapewni. 

Wielkie znaczenie ma obecnie również strona wizualna - w nowoczesnych miejscach chcemy ustawić nowoczesne głośniki, które będą podnosiły jeszcze prestiż pomieszczenia. Na szczęście współcześnie wybór jest tak duży, a dostępne produkty tak interesujące wizualnie (klasyczne, ale i oryginalne), że każdy znajdzie coś odpowiedniego!